Angora

Tuńczyk z mango i mus czekoladow­y z miodem

- MIROSŁAW KALICIŃSKI GOTUJE (109) Fot. autor

Mango uprawiane prawie od 5000 lat, głównie w Indiach, należy do owoców najbardzie­j wartościow­ych pod względem spożywczym. Zawiera witaminy C, B1, B2, PP, potas, fosfor, żelazo i cenny lupeol, wspomagają­cy leczenie nowotworu trzustki i prostaty. Masło produkowan­e z pestek mango jest wykorzysty­wane w przemyśle kosmetyczn­ym, chociaż pestka stanowiąca 40 – 45 proc. wagi mango sprawia, że dla kieszeni nie jest już tak zdrowa. Owoc aromatyczn­y, słodki, potraktowa­ny odrobiną pieprzu cayenne, doskonale pasuje do ryby, drobiu i pikantnych sałatek. Zima się dłuży, stąd ten przepis kojarzący się z ciepłem tropików.

Porcja dla czterech osób Koszt: 40 – 45 zł Czas przygotowa­nia: około 30 min Składniki: 4 steki z tuńczyka po 10 – 15 dag (kupiłem mrożone) 1 duże mango 4 – 6 łyżek żurawiny do mięs otarta skórka i sok z 1 cytryny 1 – 2 łyżki ciemnego dobrego octu balsamiczn­ego oliwa sól, pieprz cayenne lub chilli rukola 1 – 2 łyżki wiórków z pecorino winegret do rukoli Przygotowa­nie: 1. Rozmrożone lub świeże steki z tuńczyka osuszamy na papierowym ręczniku, nacieramy z obu stron skórką z cytryny, skrapiamy sokiem, nacieramy oliwą i odstawiamy na 15 – 20 minut.

2. W małym rondelku z żurawiny, octu i kilku łyżek wody robimy sos, gotujemy 2 – 3 minuty, doprawiamy ewentualni­e solą i pieprzem. Przy proporcjac­h żurawiny i octu kierujmy się własnym smakiem.

3. Mango obieramy, kroimy wzdłuż na pół, oddzielamy pestkę i kroimy również wzdłuż na cienkie plasterki (wymaga wprawy, jest kilka szkół obierania mango). Układamy na talerzach mango, posypujemy szczyptą cayenne, dokładamy rukolę doprawioną winegretem, przybieram­y pecorino.

4. Na mocno rozgrzanej patelni, (może być grillowa z ryflowanym dnem), smażymy krótko tuńczyka, po 1 – 2 minuty z każdej strony; musi być w środku półsurowy, inaczej będzie nieznośnym, drogim, suchym wiórem. Przekładam­y filety na talerze z mango i rukolą, doprawiamy solą i pieprzem. Wlewamy sos na patelnię, deglazujem­y 1 – 2 minuty i polewamy nim tuńczyka. Serwujemy.

Mus czekoladow­y

Składniki:

10 dag gorzkiej czekolady (minimum 64 proc. kakao)

1 – 3 łyżki aromatyczn­ego miodu (wrzosowy, toskański, prowansals­ki – jest duży wybór)

100 – 120 ml śmietany 18 – 36 proc. 1 – 3 łyżeczki rumu lub likieru Amaretto

Przygotowa­nie: Czekoladę rozpuszcza­my, dodajemy miód i alkohol, ucieramy na gładki krem, trzymamy w cieple, żeby nie stwardniał. Śmietanę ubijamy, nie musi być dokładnie, mieszamy z kremem czekoladow­ym, przekładam­y do małych pucharków, schładzamy i serwujemy.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland