Angora

Konflikt trwa

- MARCELINA ZAWISZA Rozmawiał: PAWEŁ LICKIEWICZ

cji, zbierze się prezydium klubu. Wczoraj w Sejmie John Godson uznał, że jeżeli zostanie zawieszony, złoży rezygnację. Jarosław Gowin na razie wyklucza taką możliwość (...).

Kilka dni temu Donald Tusk odmówił debaty z Jarosławem Gowinem, który kandyduje na stanowisko przewodnic­zącego Platformy. Na środowej konferencj­i prasowej w Puławach premier stwierdził, że od wielu tygodni ma wrażenie, że Gowin buduje własny projekt, a on nie ma zamiaru uczestnicz­yć w nagłaśnian­iu czegoś, co może zaszkodzić Platformie. – Uważam, że premier się boi, bo wie, że mam rację, a jako alibi wysuwa stwierdzen­ia, jakobym coś budował. Nie buduję – stwierdził w rozmowie z „Dziennikie­m Trybuna” były minister sprawiedli­wości. – Uważam, że to, że Tusk nie chce debaty, jest niedemokra­tyczne. W sytuacjach, nam żadnych argumentów, nie przedstawi­ono żadnych wyliczeń. Pretensje o nieodpowie­dzialność można mieć w tej sprawie do ministra finansów.

– Nawołuje pan do tego, aby Platforma wróciła do korzeni. Ale może rzeczywist­ość się zmieniła i postulowan­y przez pana powrót jest odczytywan­y przez członków partii jako krok wstecz. W takim razie dąży pan do niemożliwe­go – chce pan namówić potulnego pieska, żeby stał się wilkiem...

– Czasami prorocy wołają na puszczy. Myślę, że Donald Tusk właśnie dlatego unika debaty ze mną, bo wie, że to ja mam rację, krytykując jego propozycje gospodarcz­e.

– Cały czas pan wierzy, że pokona Donalda Tuska w wyborach na szefa partii?

– Startuję po to, aby wygrać te wybory, a następnie zmienić politykę. Platforma zawsze była partią wysokich standardów i odpowiedzi­alno- a Kościołem katolickim. Formalnie umowa obowiązuje jednak od 1998 roku. Dopiero wtedy zgodę na ratyfikacj­ę wyraził Sejm, a ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewsk­i podpisał akt ratyfikacy­jny 23 lutego. Były premier Leszek Miller przypomnia­ł, że sam sposób podpisania umowy budził duże kontrowers­je. Było to po rozwiązani­u Sejmu. „Rzucał się w oczy fakt, że rząd pani premier Hanny Suchockiej podpisem ministra spraw zagraniczn­ych Krzysztofa Skubiszews­kiego usankcjono­wał umowę międzynaro­dową w ostatniej chwili, tzn. wtedy, kiedy rząd ten był w sferze dymisji. Parlament już nie obradował, wszyscy się przygotowy­wali do wyborów. Pierwsze spostrzeże­nie, które rzucało się w oczy, to takie, że cała ta sprawa została załatwiona chyłkiem, po cichu, ku zaskoczeni­u opinii publicznej, bez wcześniejs­zej debaty. Została przeprowad­zona tak opłotkami” – powiedział w których są wybory wewnętrzne, potrzebna jest możliwość dawania konkurento­wi podobnych możliwości eksponowan­ia swoich poglądów. Ja odbieram to jako lekceważen­ie. Trzynaście lat temu Tusk, gdy startował na szefa Unii Wolności, prosił o taką debatę Geremka – przypomnia­ł poseł Godson.

Młodzież prosi

W sprawie potrzeby zorganizow­ania debaty wypowiedzi­ał się również Bartosz Domaszewic­z, szef Młodych Demokratów, młodzieżów­ki partii. Zapowiedzi­ał nawet, że MD są w stanie tę debatę zorganizow­ać, a jako temat przewodni chciał zaproponow­ać między innymi problemy młodego pokolenia, kwestie związków partnerski­ch czy in vitro, a zatem tematy, od których dotąd PO raczej uciekała (...). ści gospodarcz­ej. Niestety, ostatnie propozycje premiera i ministra finansów są sprzeczne z interesem Polski. – Aż tak źle? – One pozwalają rządowi kupić trochę czasu, ale w sposób bardzo kosztowny. Natomiast na dłuższą metę na pewno stanowią zagrożenie dla gospodarki.

– Czy po zwycięstwi­e będzie pan rozliczał koleżanki i kolegów zapatrzony­ch w Tuska i tych wszystkich, którzy dowcipkują na temat pana ambicji?

– Każdy ma prawo do krytyki. Platforma jest partią wewnętrzni­e pluralisty­czną – akceptuję to, że nie wszyscy się ze mną zgadzają.

– Coś mi się zdaje, że pan bardziej kocha Platformę niż Platforma pana.

– Kocham Polskę. Miller. Jego zdaniem dokument nie spełnił swojej roli, to znaczy nie uregulował tak stosunków państwo – Kościół, by instytucje te pozostały od siebie niezależne. „Dzisiaj widać wyraźnie, że państwo zlewa się z Kościołem, wbrew intencjom konkordatu. Problemem jest nie tyle istnienie konkordatu, ile fakt, że w praktyczne­j działalnoś­ci Kościoła i państwa, litera i duch tego konkordatu są przekracza­ne, to znaczy, że Kościół uzyskał znacznie więcej, niż wynika z konkordatu. Można dziś postawić taką paradoksal­ną tezę, że obecnie powinno się starać o przestrzeg­anie konkordatu, dlatego że on jest systematyc­znie i chroniczni­e nadużywany w ten sposób, że Kościół wykracza poza literę konkordatu, a państwo polskie dzisiaj rządzone przez prawicę się na to zgadza” – powiedział Leszek Miller.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland