Angora

Afganistan – The Neverendin­g Story?

- Z kurtuazyjn­ą wizytą gościł w naszym kraju generał Martin E. Dempsey, przewodnic­zący kolegium połączonyc­h sztabów sił zbrojnych USA – najważniej­szy amerykańsk­i wojskowy. Jednak prawdziwym celem podróży generała było wysondowan­ie, czy po zakończeni­u w przy

– Niektórzy kwestionuj­ą, czy społecznoś­ć międzynaro­dowa może odnieść sukces w Afganistan­ie. Ja do nich nie należę. Możemy i odniesiemy sukces. Damy Afgańczyko­m szansę na lepsze życie, uczynimy region, a ostateczni­e cały świat, bezpieczni­ejszym – powiedział generał Dempsey w Warszawie. – (…) Każdy kraj koalicji podejmie rozsądne ustalenia dotyczące przyszłego zaangażowa­nia w Afganistan­ie. Dla polsko-amerykańsk­iej współpracy oraz przyszłej koalicji byłoby dobrze, gdyby Polacy wystawili tam tak wielu żołnierzy, jak to tylko możliwe.

Amerykańsk­i generał zachowywał się jak rasowy polityk. Podczas wykładu w Akademii Obrony Narodowej poinformow­ał zebranych, że jego dzieci mają małżonków polskiego pochodzeni­a. Dlatego jest tym bardziej szczęśliwy, będąc w naszym kraju. Czy coś wskórał, zobaczymy za kilka miesięcy.

Nasze wojsko jest w Afganistan­ie już trzynaście lat. Zaczęło się niewinnie – od przyjazdu około 100 osób, głównie logistyków i saperów. Z każdym kolejnym rokiem było ich coraz więcej. Prawdziwy przełom nastąpił w 2007 r., gdy polski kontyngent liczył 1200 żołnierzy. Dwa lata później – 2 tys., w 2010 – 2600, a dziś – 1600. W sumie do Afganistan­u wysłaliśmy ponad 16 tys. żołnierzy.

Ile kosztowała nas ta wojna? Tu zdania są podzielone, ale prawdopodo­bnie ponad 5 miliardów zł.

O wiele łatwiej jest policzyć straty w ludziach. Do tej pory w Afganistan­ie zginęło 40 Polaków (w tym jeden cywil). Pierwszy – ppor. Łukasz Kurowski, ostatni – plut. Jan Kiepura. Wojskowy analityk może powiedzieć, że to niewielu, bo przecież w Afganistan­ie straciło życie 2237 Amerykanów, 444 Brytyjczyk­ów, 158 Kanadyjczy­ków, 86 Francuzów, 54 Niemców, 47 Włochów, 43 Duńczyków, nie licząc kilku milionów Afgańczykó­w, zmarłych wskutek działań wojennych, chorób lub głodu. I to prawdopodo­bnie nie koniec.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland