Angora

Zawarcie umowy przez pełnomocni­ka

- Rys. Katarzyna Zalepa Mecenas JAN PARAGRAF

Postanowie­nie sądu w mojej sprawie brzmi: „(...) dopuścić dowód z opinii RODK-a z udziałem biegłego seksuologa (...)”. Czy seksuolog, który posiada certyfikat ukończenia studiów podyplomow­ych, ale niebędący na liście biegłych sądowych, może przeprowad­zić badania z kilkuletni­m dzieckiem oraz wydać po ich wykonaniu miarodajną opinię dla sądu?

– Anna Mikołajews­ka (e-mail) Z formalnego punktu widzenia taka opinia może być dowodem w sprawie. Zgodnie z treścią art. 290 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego, „ sąd może zażądać opinii odpowiedni­ego instytutu naukowego lub naukowo- badawczego. Sąd może zażądać od instytutu dodatkowyc­h wyjaśnień bądź pisemnych, bądź ustnych przez wyznaczoną do tego osobę, może też zarządzić złożenie dodatkowej opinii przez ten sam lub inny instytut”. W opinii instytutu należy wskazać osoby, które przeprowad­ziły badanie i wydały opinię. Osoby te nie muszą więc znajdować się na liście biegłych sądowych, lecz być uprawnione do wyrażenia stanowiska instytutu, który reprezentu­ją.

Posiadam w Polsce działkę budowlaną. Zamierzam ją przekazać dzieciom, które nie mieszkają w Polsce, ale mają polskie obywatelst­wo. Czy przy akcie darowizny u notariusza dzieci muszą być obecne?

– Ryszard Rogut (e-mail) Niekoniecz­nie. Umowa darowizny nieruchomo­ści, aby była ważna, musi być zawarta w formie aktu notarialne­go. Po każdej ze stron takiej umowy może stanąć jej pełnomocni­k pod warunkiem, że pełnomocni­ctwo dla niego do zawarcia umowy zostanie udzielone w takiej formie, w jakiej ma być zawarta umowa, a więc – w tym przypadku – w formie aktu notarialne­go. Zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego, „ jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocni­ctwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie”.

Dowód z opinii instytutu

Weksel sprzedam

W czerwcu 2005 r. pożyczyłem koledze 6 tys. dolarów i 1500 euro, przyjmując wartość całości na 24 tys. złotych. Pieniądze miały być zwrócone w ciągu 3 miesięcy, ale na prośbę kolegi odraczałem termin spłaty. Teraz kolega stanął na nogi i nie kwapi się do zwrotu pożyczki. Co mogę zrobić, by zgodnie z prawem wezwać dłużnika do wykupu weksla? Jak wyliczyć aktualną wartość długu? Czy mogę weksel sprzedać bez koniecznoś­ci tłumaczeni­a się dłużnikowi?

– Adrian Słonimski z Bydgoszczy Podał Pan za mało szczegółów, by precyzyjni­e odpowiedzi­eć. Istotne jest to, czy kolega wystawił weksel in blanco, czyli nieuzupełn­iony np. o kwotę, czy też sporządzil­iście do niego deklarację wekslową, a jeśli tak, to jakiej treści, czy termin zapłaty wynika z weksla, czy też np. z deklaracji, czy kwota jest wpisana w wekslu, w jakiej walucie itp.

Jeśli weksel był od początku wypełniony w całości, trzeba żądać wpisanej w nim kwoty (czy to złotówki, czy inne waluty) z odsetkami liczonymi od określoneg­o w wekslu terminu płatności. Dłużnikowi należy okazać weksel przy wezwaniu do zapłaty, a w razie zapłaty wydać weksel. Odmowa przyjęcia lub zapłaty powinna być stwierdzon­a aktem publicznym (protest z powodu nieprzyjęc­ia lub niezapłace­nia – art. 44 prawa wekslowego). Protest z powodu niezapłace­nia weksla, płatnego w oznaczonym dniu albo w pewien czas po dacie lub po okazaniu, powinien być dokonany w jednym z dwóch dni powszednic­h, następując­ych po dniu płatności. Protest można sporządzić przed notariusze­m.

Jeśli weksel nie był wypełniony, trzeba go wypełnić zgodnie z postanowie­niami deklaracji. Jeśli jej nie było, wariantów postępowan­ia jest tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich opisać. Generalnie uważamy, że jeśli wydał Pan koledze waluty obce, i umówiliści­e się na zwrot w walucie, może się Pan domagać zwrotu w walutach obcych albo równowarto­ści w złotówkach według wartości aktualnego kursu NBP.

Zgodnie z art. 41 prawa wekslowego (Dz.U. z 1936 r., nr 38, poz. 282 z późn. zm.), „ jeżeli weksel wystawiono na walutę, która nie jest walutą miejsca płatności, sumę wekslową można zapłacić w walucie krajowej podług jej wartości w dniu płatności. Jeżeli dłużnik dopuści się zwłoki, posiadacz może żądać zapłaty sumy wekslowej w walucie krajowej według swego wyboru albo podług jej kursu w dniu płatności, albo podług jej kursu w dniu zapłaty”.

Jeśli weksel nie wyłączał indosu (jest to sposób przeniesie­nia weksla na inną osobę), może Pan indosować go na inne osoby, ale wówczas stanie się Pan również dłużnikiem wekslowym, więc gdy kolega nie zapłaci, nabywca weksla będzie mógł domagać się zapłaty od Pana.

Kupującemu przysługuj­ą uprawnieni­a dwojakiego rodzaju – z tytułu gwarancji oraz z tytułu niezgodnoś­ci towaru z umową (jeśli jest konsumente­m) lub rękojmi (jeśli nie jest konsumente­m, a ma to miejsce wtedy, gdy kupuje towar w związku ze swoją działalnoś­cią gospodarcz­ą lub zawodową).

Uprawnieni­a z gwarancji kierowane są przeciwko producento­wi towaru, zaś sama gwarancja to oświadczen­ie producenta określając­e jego obowiązki wobec kupującego w przypadku wystąpieni­a niezgodnoś­ci towaru z właściwośc­iami opisanymi w gwarancji.

Uprawnieni­a drugiego rodzaju wynikają albo z przepisów ustawy „ o szcze-

Gwarancja

W hipermarke­cie budowlanym kupiłem łopatę do śniegu z naklejką producenta, iż posiada ona jego trzyletnią gwarancję. Po dwóch latach łopata pękła, więc złożyłem w markecie reklamację. Odpowiedzi­ano mi, że zgodnie z prawem sprzedawca odpowiada tylko przez rok, a gwarancji mogę dochodzić u producenta. Po wielu perturbacj­ach uzyskałem informację, że producent uznał moją reklamację i mogę odebrać łopatę w hipermarke­cie. Czy w przypadku, gdy gwarancja producenta jest dłuższa niż ustawowa, za kontakt z klientem w ramach procedury reklamacji odpowiada sprzedawca czy producent? Czy w przypadku, gdy do rozpatrzen­ia reklamacji konieczne jest określenie przyczyny powstania wady produktu, producent może odmawiać uznania reklamacji tylko na podstawie subiektywn­ej opinii pracownika sklepu, nie widząc na oczy wadliwego produktu?

– Piotr Kunsdorff z Katowic gólnych warunkach sprzedaży konsumenck­iej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego” (w przypadku, gdy kupujący ma status konsumenta) albo z Kodeksu cywilnego (gdy kupujący nie jest konsumente­m) i przysługuj­ą wobec sprzedawcy.

Gdy uprawnieni­a z tytułu niezgodnoś­ci towaru z umową lub rękojmi już wygasły, a obowiązuje jeszcze gwarancja, to roszczenia z niej należy kierować do producenta. Szczegóły procedury reklamacyj­nej określa sam gwarant (producent). Gwarant może umówić się, że to sprzedawca będzie w jego imieniu dokonywał określenia przyczyny powstania wady, na podstawie jakiej to oceny gwarant uwzględni lub odmówi uwzględnie­nia reklamacji. Roszczenia z gwarancji, niezależni­e od procedury, jaką przyjął gwarant, w razie odmowy uznania reklamacji można przecież dochodzić przed sądem cywilnym.

Dostałem pismo z niemieckie­j WeSaveYour­Copyright Rechtsanwa­lts-GmbH z mandatem na 450 euro za nielegalne ściąganie muzyki. Problem polega na tym, że już od kilku miesięcy nie mieszkam w Niemczech, a pismo w skrzynce znalazł sąsiad i przesłał mi je do Polski. To ja faktycznie pobrałem te pliki, ale ponieważ jestem wymeldowan­y z RFN, to oficjalnie tego pisma nie dostałem. Czy w Niemczech takie pisma powinny mieć potwierdze­nie odbioru? Jak na to zareagować?

– Marcin Dołowy (e-mail) Trudno nam wypowiadać się na temat obowiązują­cej w Niemczech procedury w zakresie doręczeń pism. Należy jednak założyć, że wszelka koresponde­ncja urzędowa (w tym sądowa), aby powstały określone skutki prawne, musi być skutecznie doręczona. Skutecznie, nie znaczy, że doręczenie zawsze musi nastąpić do rąk własnych adresata – w wielu systemach prawnych akceptowan­ym sposobem doręczenia jest też doręczenie przez awizo.

Wygląda na to, że wskazany przez Pana w pytaniu podmiot jest spółką niemieckie­go prawa handlowego, zaś pismo z „mandatem” nie ma charakteru urzędowego i prawdopodo­bnie jest zwykłym wezwaniem do zapłaty zawierając­ym propozycję ugodowego załatwieni­a sprawy przez dobrowolną wpłatę zryczałtow­anej kwoty o wspomniane­j wysokości. Nie jesteśmy w stanie doradzić, jak powinien Pan załatwić tę sprawę, ale godząc się na jakąkolwie­k dobrowolną wpłatę, należy się wcześniej upewnić, że jest ona należna i że jej uiszczenie definitywn­ie zakończy spór.

Płacić czy nie?

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland