Angora

Barbie po chemiotera­pii

- M.K. na podst. inform. prasowych

Pozornie nie różnią się niczym od zabawek ze sklepowej półki. Jak inne Barbie mają piękne twarze, idealne figury i są atrakcyjni­e ubrane – w różowe sukienki z brokatem i buty na wysokich obcasach. Brakuje im jednak włosów. Bo są to lalki po chemiotera­pii.

W świetlicy kliniki pediatrii, hematologi­i i onkologii Szpitala Uniwersyte­ckiego im. Jurasza w Bydgoszczy jest ich dwanaście. To jedyna placówka w Polsce, gdzie chore dziewczynk­i mogą się nimi bawić. Tym, które nie mogą opuszczać izolatki, personel oddziału przynosi je do łóżka. Wiąże się im chustki na głowie lub nakłada kolorowe peruki. Mają pomóc maluchom oswoić chorobę nowotworow­ą, dać wsparcie i nadzieję. Za ich pomocą tłumaczy się dzieciom, czym jest rak i jak będzie wyglądało leczenie.

Pięcioletn­ia Dobrusia lubi bawić się Elą. W zestawie nie dostała kabrioletu ani konia z różową uprzężą, tylko dwie peruki i chustkę. Taką, jaką noszą jej koleżanki z oddziału onkologii dziecięcej. – Mała bawi się tą Barbie dokładnie tak jak w domu. Zmienia jej ubrania i nakrycia głowy – opowiada Marlena, mama kilkulatki. – Na razie nie zadaje trudnych pytań. Ale pewnie w końcu będzie chciała wiedzieć, dlaczego jej Ela nie ma włosów. Wtedy opowiem jej o chemiotera­pii, o tym, co się może nam zdarzyć. Wytłumaczę, że Barbie była chora i potem z biegiem czasu wszystko wróci do normy i znów będzie taka ładna jak przedtem – dodaje.

Nietypowe postaci pochodzą ze specjalnej limitowane­j kolekcji przygotowa­nej przez firmę Mattel po apelach internautó­w. Nie są dostępne w sklepach ani na aukcjach internetow­ych. Szpital, który je otrzymuje, musi podpisać zobowiązan­ie, że żadnej nie sprzeda. O ich wyprodukow­anie apelowały na Facebooku dwie Amerykanki. Obie doświadczy­ły, czym jest nowotwór. Jedna chorowała na chłoniaka, a druga ma córkę walczącą z białaczką. W grudniu 2011 roku założyły portal „Beautiful and Bald Barbie! Let’s see if we can get it made” (Piękna i łysa Barbie! Zobaczmy, czy możemy sprawić, że powstanie). Akcja odniosła ogromny sukces. Inicjatywę poparli psychologo­wie, rodzice i lekarze z całego świata.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland