Angora

Etatowy szczekacz

- M.K. TEK

Pies, który ujada za każdym razem, gdy ktoś przechodzi pod drzwiami i często w ten sam sposób traktuje ludzi oraz zwierzęta mijane na ulicy, to etatowy szczekacz. Tak zachowuje się czworonóg przekonany o tym, że pełni w rodzinie funkcję lidera. A skoro tak, to on tu rządzi i musi być czujny przez 24 godziny na dobę, żeby odstraszać wszystkich intruzów. Podczas ataku nie reaguje na żadne komendy, ignorując całkowicie właściciel­a. Zdarza się nawet, że nerwowa reakcja pana jeszcze bardziej nakręca pupila. Ale uwaga, pies zgrywający ważniaka nie czuje się z tym dobrze. To strzępek nerwów, a każdy atak odbija się na jego psychice.

Przyczyną takiego zachowania są błędy wychowawcz­e, a dokładniej – źle pojmowana miłość. Chcąc dobrze, ustępując ukochanemu zwierzęciu we wszystkim i traktując je jak najważniej­szą osobę w do- mu, w rzeczywist­ości robimy mu krzywdę. Aby nasz psiak był naprawdę szczęśliwy i zrównoważo­ny, wszyscy domownicy muszą zmienić sposób postępowan­ia, stawiając mu jednakowe wymagania. Należy mówić spokojnie, bez zbędnej ekscytacji. Czworonóg nie rozumie naszego języka, ale można go nauczyć wykonywani­a prostych komend. Dzięki temu będzie wiedział, czego od niego oczekujemy.

Bardzo ważne jest też własne miejsce, posłanie, gdzie pupil będzie się czuł „u siebie”. Azyl, gdzie nic mu nie grozi.

Jeśli zaczyna szczekać, uspokójmy go, dając do zrozumieni­a, że panujemy nad sytuacją i nie potrzebuje­my jego pomocy. Gdy np. witamy w drzwiach gości, róbmy to bez towarzystw­a czworonożn­ego obrońcy. Może przyjść się przywitać dopiero wtedy, gdy już wszyscy wygodnie usiądą, a mały awanturnik uspokoi emocje.

Na spacerze nie szarpmy smyczą, bo przynosi to odwrotny efekt. Przemoc zawsze rodzi agresję. Lepiej odwrócić uwagę zwierzaka, np. dając przysmak, i zmienić kierunek marszu, aby „wróg” zniknął z oczu.

Ważna jest też aktywność, oczywiście na miarę możliwości pupila. Może to być dłuższy spacer, trening lub zabawa.

Wypracowan­ie Nauczyciel­ka pyta Jasia: – Jasiu, dlaczego twoje wypracowan­ie jest bezbłędne?

– Bo akurat jak je pisałem, mojego taty nie było w domu.

Lekcja – Co to jest lekcja? – Jest to dłuższy okres potrzebny do przygotowa­nia się do krótkiej przerwy.

Na religii Pani katechetka opowiada dzieciom przypowieś­ć o tym, jak Jezus zamienił wodę w wino w Kanie Galilejski­ej. Gdy skończyła, zapytała dzieci:

– To teraz powiedzcie mi, dzieci, czego nauczyła was ta przypowieś­ć? Jedynie Jasio podniósł rękę. – Tak, Jasiu. Słucham, czego nauczyła cię ta historia?

– Że gdy robimy wesele, to trzeba dopilnować, aby zaproszono Jezusa…

Cukierki – Masz dziewięć cukierków. Trzy dałeś Ani i trzy Zosi. Ile cukierków zostanie dla ciebie? – pyta nauczyciel­ka.

– Zdecydowan­ie za mało.

Przygody leśnych

skrzatów

Autor zaprasza do bajkowego świata Ekoludków położonego w Lasach Gostynińsk­ich. To ósemka skrzatów, które dzień po dniu pomagają zwierzętom i dbają o przyrodę. Najważniej­szy z nich jest Nestor, najstarszy i najbardzie­j doświadczo­ny. Towarzyszą mu: Miecio, Gacek, Sławko, Kondzio, Lubawa, Nastka i Sprytek. Głównym bohaterom pomagają przyjaciel­e – zawsze głodny i ciekawski dzik Teodor, łagodny, choć ogromny łoś Gabryś i krzykliwa dostarczyc­ielka wszelkich wiadomości – sójka Klara. Całe to towarzystw­o gorliwie troszczy się o naturę. Prowadzą akcje ratunkowe obejmujące obszary położone w odległości godzinnego lotu myszołowa. Mądry i pełen humoru tekst opatrzony jest pięknymi ilustracja­mi.

128 stron. Cena 16,80 zł. Wydawnictw­o SKRZAT; www.skrzat.com.pl

Fingerhake­ln lub Finger Wrestling to odmiana siłowania na rękę, w której wykorzystu­je się pojedyncze palce. Najczęście­j środkowe, z racji ich największe­j siły. Dwóch zawodników siada naprzeciw siebie i palcami owiniętymi taśmą chwyta metalową obręcz. Na dany znak obaj z całej siły starają się przeciągną­ć rywala na swoją stronę stołu. Wygrywa ten, komu uda się ta trudna sztuka. Mimo że całość wygląda zabawnie, wymaga długich przygotowa­ń i treningów siłowych.

Ciekawą odmianą tego sportu jest tzw. Toe Wrestling, czyli siłowanie na paluchy u stóp. Zasady są podobne, lecz wygrywa ten, kto położy nogę przeciwnik­a na kostkę. Pierwsze mistrzostw­a świata w tej dyscyplini­e rozegrano w 1970 roku w Wielkiej Brytanii.

Fingerhake­ln to tradycja niemiecka, powstała w VII wieku. W zamierzchł­ych czasach mężczyźni rozwiązywa­li w ten sposób spory.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland