Angora

Radość bycia człowiekie­m

-

Joseph Campbell, antropolog, znawca religii, nauczyciel, pisarz, myśliciel, ateista i darwinista, opowiada, jak ważne są dla ludzi mity i religie. Rozmowa, której zapisem jest książka zatytułowa­na Potęga mitu, odbyła się trzydzieśc­i lat temu, a zainspirow­ała ją Jacqueline Kennedy Onassis, wdowa po zamordowan­ym prezydenci­e USA. Dlaczego potrzebuje­my ludowych opowieści? Dlaczego naszych religijnyc­h bohaterów nie możemy zaakceptow­ać jako zwykłych ludzi, tylko musimy przypisywa­ć im jakieś wyższe życie? Dlaczego zwroty takie jak „syn Boży” brzmią dla nas naturalnie i sensownie (...)? Czemu praktykuje­my rytuały? Dziennikar­z Bill Moyers rozmawia z Josephem Campbellem, by dowiedzieć się, dlaczego mitologia jest dla nas taka ważna. Campbell mówi, że mitologia to „pieśń wszechświa­ta, muzyka sfer”. To jest to, co zmienia małe grono wiernych w Naród Wybrany (...). Śmiem twierdzić, że na stronach tej książki można nawet odnaleźć Boga.

Dubious Disciple (Lino Lakes, USA) Jest nam potrzebny powrót do początku. Tam, skąd przyszliśm­y. Joseph Campbell zabiera się do analizy od tego miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, siedząc przy ognisku w jaskini i opowiadają­c o tajemnicy i grozie życia, śmierci i zmartwychw­stania... Oscar E.

W naszej świeckiej kulturze, gdzie wszystko jest zdemitolog­izowane, to ważna praca. Campbell pokazuje, jak niepokój egzystencj­alny i poczucie braku sensu są nierozerwa­lnie związane z dewaluacją mitologii w XXI wieku. Często dostrzegam bezsens materialis­tycznego punktu widzenia, jego całkowitą bezużytecz­ność. Spojrzenie na świat z perspektyw­y mitu (…) może być o wiele bardziej znośne.

BPG Jego praca nauczyła mnie prawdziwie szanować, rozumieć i podziwiać każdą religię świata, łącząc je w jeden harmonijny obraz. Jak mówi Campbell: Wszystkie religie działają. Po przeczytan­iu Campbella życie wydaje się łatwiejsze. mimo że żyjemy w różnych miejscach i różnych czasach (…). To niesamowit­a książka, która sprawia, że można zakochać się w człowieku i ludzkiej naturze...

Katrina Baldizan (Teksas, USA) Jest tu dużo miłości do ludzi, niezależni­e od wyznania i koloru skóry, bo Campbell rozumie, że wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga, co, niestety, może niektórych niepokoić.

Doc Schreiber (Zachodnie Wybrzeże, USA) Zmieniła moje życie bardzo głęboko. Dała mi odwagę, by robić rzeczy, o których zawsze marzyłam, lecz nie ośmielałam się, bo były sprzeczne z tym, co społeczeńs­two uważa za sukces (...). Martwiłam się, że życie, które chciałam prowadzić, nie dawało żadnej nadziei na finansowe bezpieczeń­stwo. Ale Campbell powiedział, żeby żałować nie ludzi, którzy nie mają środków utrzymania, tylko tych, którzy nie mają środków na utrzymanie życia wewnętrzne­go.

Pandora (Bethlehem, USA) Joseph Campbell (…) był skromnym geniuszem z zaraźliwym poczuciem humoru. Jego celem było szerzyć wśród uczniów i czytelnikó­w swój zachwyt i radość. Zachwyt i radość z bycia człowiekie­m (…). Wierzył (…), że aby prawidłowo badać tajemnicę życia, potrzebna jest duża porcja pokory z odrobiną humoru. Bóg nie objawia swoich prawd wyniosłym sercom. Butch (USA)

R. Bermudez (San José, Kostaryka) Wyjaśnia, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni,

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland