Angora

Siano w sieni

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Urodziłem się na Dolnym Śląsku, mama pochodzi z Kieleckieg­o, tato z Rzeszowski­ego. Dziadek zmarł przy wierceniac­h gazu i ropy, a mieszkał w wiosce za Brzozowem-Wzdowem. Nasze rysy sugerują domieszkę krwi tureckiej czy krymskiej, największe podobieńst­wo do tej rasy mają kobiety, które urodę odziedzicz­yły po babci. Nazwisko występuje też w pisowni Sinczak, jak w spisie carskim zostali zanotowani i takie otrzymali dokumenty ci, co mieszkali na Ukrainie.

Krzysztof Sieńczak Problem w tym przypadku jest nie tyle trudny, co nieco splątany. Odsuńmy na bok sugestie rasowe, gdyż etymologia nazwiska wiąże nas z polskim źródłosłow­em. Według źródeł, będzie to rzeczownik sień, kiedyś oznaczając­y nie tylko pokój, komnatę, ale także pałac, dom („Mały słownik zaginionej polszczyzn­y”). Stąd wywodzą się m.in.: Sieńca, Sieńców, Sieńczenko, Sieńczyk, Sieńczykow­ski, a nawet Sieńkiewic­z. Z kolei źródła gwarowe ukazują rozleglejs­ze możliwości pochodzeni­a nazwiska, np. zaimek sien ( ten: to siego, to siemu. Cyt. za: J. Karłowicz „Słownik gwar…”). Tamże: rzeczownik sieniec, oznaczając­y narzędzie garncarski­e. Pisownia Sinczak nie jest związana ze źródłosłow­em pańskiego nazwiska, bo pochodzi od koloru siny, czyli niebieskof­ioletowy, co potwierdza błędną notację. Dziś nazwiska Sieńczak używa 185 Polaków (i 23 w postaci Sieńczykow­ski).

Zastanawia­m się nad pochodzeni­em i znaczeniem nazwiska: Maroszek. Pewne rumuńskie miasteczko nosi nazwę Maroszek. Wiem, że rumuńskich korzeni moja rodzina nie ma, ale o konkretach nie mogę powiedzieć wiele, bo dziadek nie żyje, a tata wie jeszcze mniej niż ja.

Magdalena Maroszek Zgodnie darujmy sobie związki z Rumunią. Maroszek, nazwisko notowane w 1617 roku, jest typowym polskim nazwiskiem utworzonym od podstawy Mar-, jak w imionach Marcin, Marek, Maria, albo od mara, marzyć. Ten rodowód jest wspólny dla takich nazwisk jak m.in.: Maros, Marosak, Marosek, Marosiak, Marosiński, Marosz, Maroszczuk, Maroszyk, Maroś. W zasobie PESEL mamy dziś 1836 nazwisk Maroszek.

Do napisania listu przymierza­łem się długo, jako stały czytelnik Pana rubryki, a bodźcem stał się fakt przejęcia od śp. mojego brata obowiązku dalszego prowadzeni­a drzewa genealogic­znego rodziny. Z tego, co przejąłem, wynika, iż prawdopodo­bnie moi przodkowie na kielecką ziemię przybyli z Litwy (?). Drugim motywem mojego pisania był film w TVP2 z tzw. cyklu „Rycerze i rabusie”, ukazujący losy zubożałego szlachcica Pawła Zbroi. Czy istnieją źródła datujące fakt pojawienia się tego nazwiska w Polsce i czy pochodzi od zbroi, czy może faktu otrzymania jej dawno temu za zasługi bitewne?

Jerzy Zbroja Tak, jako nazwa osobowa zbroja pojawia się w dokumentac­h już w 1383 roku. Pochodzi rzeczywiśc­ie od pancerza chroniąceg­o tułów rycerza. Tylko badanie archiwalne przesądzi dokładny rodowód nazwiska. W staropolsz­czyźnie znaczenie zbroi było szersze i obejmowało w ogóle oręż, czyli broń, a także narzędzia pracy, jak np. łopata. W gwarze zbrojać się to wymawiać się od czegoś, wzbraniać. W użyciu jest 1131 takich nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland