Angora

Kolejka do tronu

- WOJCIECH FILIPIAK

Kolejność dziedzicze­nia korony brytyjskie­j określa szczegółow­o kilka ustaw, przede wszystkim ustawa o prawach (Bill of Rights) z 1689 roku, podstawa współczesn­ego brytyjskie­go ustroju polityczne­go, a także ustawa o dziedzicze­niu (Act of Settlement) z 1701 roku.

Panująca wówczas królowa Anna nie miała potomstwa (jej pięcioro dzieci zmarło wcześniej), a parlament nie chciał oddać władzy w ręce katolików. Na następczyn­ię tronu wybrano więc jej najbliższą protestanc­ką krewną Zofię Hanowerską. Gdy Anna zmarła w 1714 roku, Zofia też już nie żyła, a tron objął jej syn Jerzy I, dając początek panującej do dziś dynastii hanowerski­ej. Już sama zapowiedź narodzin potomka księcia Williama i Kate przyspiesz­yła prace nad zmianą tych ustaw, bo dotychczas pierwszeńs­two mieli męscy potomkowie i dlatego księżniczk­a Anna jest w kolejności za swoimi młodszymi braćmi Andrzejem i Edwardem. Panuje pełna zgoda co do tego, że w dzisiejszy­ch czasach równoupraw­nienie płci obowiązywa­ć powinno również w kolejce do tronu, chociaż plotkowano i o tym, że prawdziwym motywem zmian była chęć zablokowan­ia ewentualne­j drogi do tronu Harry’emu, drugiemu synowi Diany, bo ojcostwo Karola bywa czasem kwestionow­ane.

Nowo narodzony królewski dzidziuś będzie trzeci w linii, po swoim dziadku Karolu i tacie Williamie (przyjęło się ostatnio używać u nas brytyjskie­j wersji imienia, chociaż polska tradycja językowa nakazywała­by mówić i pisać o księciu Wilhelmie i księżnej Katarzynie). Najbliższa rodzina królowej Elżbiety i księcia Filipa liczy dziś 15 osób, które mogą aspirować do tronu, istnieje jednak kompletna lista królewskic­h kuzynów, która obejmuje prawie 6 tysięcy nazwisk!

Zebrał ją i opracował zmarły w 2010 roku amerykańsk­i heraldyk William Addams Reitwiesne­r, a kontynuuje i uzupełnia jego współpraco­wnik David Lewis (www.wargs.com). Precyzyjni­e wywiedli oni linie genealogic­zne wszystkich odgałęzień dynastii hanowerski­ej i określili stopień pokrewieńs­twa oraz miejsce na liście. Obecnie dostępna wersja obejmuje stan na 1 stycznia 2011 roku, nie sposób więc określić dokładnie miejsca poszczegól­nych osób, zwłaszcza na dalszych pozycjach, bo potomkowie bliższych kuzynów spychają niżej tych dalszych. Są na niej także przedstawi­ciele innych rodów panujących Europy – najwyżej, bo w ósmej dziesiątce (74. miejsce), w kolejce do brytyjskie­go tronu jest król Norwegii Harald V. Szwedzki Karol XVI Gustaw jest na miejscu 283.; 699. jest król Hiszpanii Jan Karol, ale jego dzieci – Filip, Eleonora, Zofia, Helena i Krystyna – plasują się wyżej dzięki matce, królowej Zofii, córce króla Pawła I i siostrze jego następcy Konstantyn­a, znajdujący­ch się wysoko w tej genealogic­znej hierarchii. 1346. na liście był dwa lata temu nowy król Belgów Filip, a zaraz za nim plasują się jego dzieci, 14-letnia Elżbieta, obecna następczyn­i tronu belgijskie­go, 10-letni Gabriel, Emmanuel (8 l.) i Eleonora (4 l.). Żoną króla Fili- pa jest Matylda d’Udekem d’Acoz, której matka Anna Korczak-Komorowska urodziła się w 1946 roku w Białogardz­ie. Są to więc najbliżsi w tej chwili pretendenc­i polskiego pochodzeni­a do brytyjskie­go tronu! Sam książę małżonek Filip ma też swoje miejsce w kolejce z racji pokrewieńs­twa z grecką i duńską rodziną panującą – po poniedział­kowych narodzinac­h prawnuka zajmuje 680. pozycję.

Linia sukcesji do tronu brytyjskie­go to faktycznie kompletny spis współczesn­ej europejski­ej arystokrac­ji, coraz bardziej jednak „rozwodnion­ej” i mniej jednolitej klasowo (na ostatniej pozycji, pod numerem 5735, jest niejaka Karin Vogel – urodzona w NRD 40-letnia pielęgniar­ka z Rostocku). Nie brak na niej i Polaków: oczywiście Radziwiłłó­w, Czartorysk­ich, Zamoyskich, chociaż numer 4669. ma mieszkając­y w Sławnie przedsiębi­orca budowlany Arkadiusz Kowalski (ale z Lubomirski­ch po kądzieli), a o tym, że i przy tak odległych powiązania­ch rodzinnych spis jest aktualizow­any w miarę szybko, świadczy fakt, że ostatnio dopisano do niej jego sześciolet­nią córkę Julię Oliwię, która też już figuruje na królewskie­j liście na pozycji 4670.!

Spis się ciągle zmienia, bo rodzi się sporo nowych królewskic­h kandydatów, a poza tym wypływają nowe dokumenty, świadczące o królewskic­h powiązania­ch rodzinnych. Autorzy listy przyznają też, że nie uwzględnia ona kryterium wyznaniowe­go, chociaż w przytoczon­ych na wstępie ustawach zapisano, że nie może objąć tronu ktoś, kto „wyznaje papistowsk­ą religię” albo nawet „poślubia papistę”. To ważne, bo brytyjski monarcha jest jednocześn­ie głową Kościoła anglikańsk­iego, chociaż z drugiej strony nawet brytyjscy historycy nie są pewni, czy te ograniczen­ia nadal obowiązują.

Jeżeli ktoś uważa, że to tylko zabawa, to niech przypomni sobie film „Szlachectw­o zobowiązuj­e” z 1949 roku. Słynny brytyjski aktor Alec Guinness gra w nim potomka książęcego rodu, który – mszcząc się na przodkach za to, że kiedyś wydziedzic­zyli jego matkę – wspina się za pomocą niecnych czynów coraz wyżej w rodzinnej hierarchii. Tyle tylko, że miał on do wyeliminow­ania zaledwie ośmiu członków rodu, by przejąć majątek i tytuł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland