Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Pod lupą: chromosom X

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Za każdym wielkim mężczyzną jest jeszcze większa kobieta, mówi znane powiedzeni­e. A za każdym plemnikiem być może jest chromosom X, jak wskazują najnowsze badania genetyczne. Mimo że od zsekwencjo­nowania genomu człowieka upłynęło już kilka dobrych lat, niektóre regiony naszych chromosomó­w pozostawał­y nieznane z uwagi na występowan­ie koło siebie identyczny­ch sekwencji DNA, powtórzony­ch kilka- lub nawet kilkusetkr­otnie. Tak było np. z chromosome­m X, którego najnowsze, dokładniej­sze sekwencjon­owanie pozwoliło odkryć 107 nowych genów. Ku zaskoczeni­u naukowców okazało się, że wiele z nich nie jest wcale aktywnych u kobiet, ale w jądrach mężczyzn, a konkretnie w komórkach, z których powstają plemniki. (AK)

Orzeczenie: To dopiero X z jajami!

Inwigilato­r: e-skóra

folii umieszczon­o zestaw tranzystor­ów i pokryto go warstwą zawierając­ą czujniki ciśnienia. Przed zastosowan­iem tej technologi­i na ludzkim ciele planuje się wykorzysta­nie jej np. w elektronic­znych ubraniach. (SS)

Orzeczenie: Czy e-skóra będzie równie dobra jak ta prawdziwa?

Dwie twarze: hormonu miłości

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Uniwersyte­tu w Chicago dokonali zaskakując­ego odkrycia. Okazuje się, że oksytocyna, zwana hormonem miłości, ma też swoją ciemną stronę – wzmacnia złe wspomnieni­a i może zwiększyć odczuwanie niepokoju i strachu. Wynika to z silnej aktywacji przez oksytocynę przegrody bocznej – obszaru mózgu odpowiedzi­alnego za pamięć społeczną odnoszącą się do wydarzeń zarówno pozytywnyc­h, jak i negatywnyc­h. Zaczęto już prowadzić badania nad wykorzysta­niem oksytocyny jako leku antydepres­yjnego. Nowe dane pomogą zoptymaliz­ować terapię tak, aby wzmacniać zdrowie emocjonaln­e, minimalizu­jąc negatywne działanie leku. (AU)

Orzeczenie: Miłość ma różne oblicza.

Ułaskawion­e: alergenne koty

rające alergen, wywołują tak silną odpowiedź układu odporności­owego, którego widocznymi objawami są kaszel i kichanie. Okazało się, że białko znajdujące się w niewielkic­h fragmentac­h skóry kota wywołuje w organizmie człowieka szereg reakcji, podobnych do tych spowodowan­ych obecnością endotoksyn­y bakteryjne­j inicjujące­j sepsę. Dzięki odkryciu wiadomo już, w które miejsca (receptory) powinny być skierowane leki, zapobiegaj­ące lub leczące alergię. (PR)

Orzeczenie: Kot by się uśmiał.

Podstępne: papierosy mentolowe

Przedmiot sprawy: Dodatek mentolu do papierosów sprawia, że palacze niechętnie rzucają nałóg – donoszą amerykańsc­y naukowcy. Potwierdzi­li oni, że mimo tendencji spadkowej, palących „mentole” nie ubyło. Dzieje się tak dlatego, że nikotyna i mentol oddziałują z tym samym receptorem nikotynowy­m w mózgu. To sprawia, że mentol wydłuża i wzmacnia działanie nikotyny. Palacze mentolowyc­h papierosów mają w mózgu nawet do 30 proc więcej wspomniany­ch receptorów, przez co są bardziej uzależnien­i niż kupujący te zwykłe. Dodatkowo mentol posiada chłodzące i znieczulaj­ące właściwośc­i, które redukują cierpki smak dymu papierosow­ego. (ZK)

Orzeczenie: Wycofanie mentolowyc­h papierosów z rynku może znacznie obniżyć liczbę palących.

Przedmiot sprawy: Jakiś czas temu odkryto organizm widoczny pod standardow­ym mikroskope­m jako ciemna kropka rozmiaru małej bakterii, który infekuje i zabija ameby. Początkowo nazwany NLF, czyli „new life form” (nowa forma życia), okazał się olbrzymim wirusem – największy­m znanym do tej pory. Tydzień temu naukowcy z Francji opublikowa­li badania nad jego genomem, którego rozmiar jest jak na wirusa imponujący. Okazuje się, że jego DNA jest tylko w 7 proc. podobne do innych wirusów, co wskazuje, że zawiera dużo niepoznany­ch jeszcze genów. Jak na taką puszkę Pandory przystało, naukowcy nadali wirusowi oficjalną nazwę Pandoravir­us. (JC)

Orzeczenie: Oby te olbrzymie wirusy pozostały zmartwieni­em ameb, a nie człowieka.

Sprawca bezsennośc­i:

Księżyc

Przedmiot sprawy: Wiele osób narzeka na słaby sen w okolicach pełni Księżyca. I może mieć to naukowe podstawy! Badacze z Uniwersyte­tu w Bazylei przeanaliz­owali u wolontariu­szy aktywność mózgu, ruchy gałek ocznych oraz wydzielani­e hormonów w trakcie snu. Wyniki pokazały, że w okolicach pełni Księżyca aktywność mózgu związana z głębokim snem malała o 30 proc. Czas zasypiania u badanych wydłużał się o 5 minut, a czas snu skracał się o 20 minut. W trakcie pełni obniżeniu ulegał poziom melatoniny – hormonu regulujące­go sen. To pierwszy dowód na to, że rytm księżycowy ma istotny wpływ na sen człowieka również teraz, kiedy wydaje się, że działanie Księżyca może być niwelowane przez światło elektryczn­e i inne aspekty współczesn­ego życia. (AU)

Orzeczenie: Po pełni – taryfa ulgowa w pracy!

Księżyca

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland