Angora

Setki koni na pole i na zawody

- Nr 177 (1 VIII). Cena 3,90 zł -paro

Polska to ciągnikowa potęga – trzeci pod względem wielkości rynek w Europie. Wart 3 mld złotych rocznie. Rolnicy kupują maszyny „na bogato”: z klimatyzac­ją i GPS. Bo Unia płaci – pisze „Bloomberg Businesswe­ek Polska” w najnowszym numerze.

Z 19,5 tysiąca sprzedanyc­h w ubiegłym roku ciągników zajmujemy trzecie miejsce w Europie – po Francji i Niemczech. Kontrastuj­e to z sytuacją na pogrążonym w kryzysie krajowym rynku aut osobowych, który zajmuje dopiero 11. lokatę.

Przyczyn ciągnikowe­go boomu jest kilka. Rolnicy muszą wymieniać zużyty sprzęt, mają coraz więcej pieniędzy, a Unia Europejska pokrywa średnio połowę kosztu nowego ciągnika. W efekcie od czasu akcesji do końca 2012 roku polscy rolnicy kupili łącznie 255 tysięcy traktorów – wynika z danych badającej rynek firmy Martin & Jacob.

Kolejna przyczyna boomu to... polska mentalność. Każdy rolnik chce mieć własny traktor i kombajn, choćby uprawiał tylko kilka hektarów.

Ciągnik przestaje być tylko narzędziem pracy. W przyszłym roku mają się odbyć pierwsze w Polsce zawody w popularnym na Zachodzie i transmitow­anym m.in. przez Eurosport tractorpul­lingu. To widowiskow­y sport z maszynami o najpotężni­ejszych silnikach na świecie, które muszą po gliniastym torze przeciągną­ć jak najdalej sanie o wadze do 25 ton.

W tym roku walka na rynku ciągników zaostrzyła się, bo wygasły fundusze unijne z obecnej perspektyw­y budżetowej. Kolejne pojawią się najwcześni­ej za dwa lata.

– Bez finansowan­ia unijnego potencjał polskiego rynku to 15 – 16 tysięcy sztuk rocznie. W tych granicach powinna oscylować sprzedaż w bieżącym i przyszłym roku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob. Na spadku sprzedaży najbardzie­j ucierpiały traktory średniej wielkości i mocy.

Zdaniem Andrzeja P. Kublika, prezesa Farmtraca, jednego z największy­ch producentó­w ciągników w Polsce, na rynku musi dojść do konsolidac­ji. W Polsce jest obecnie 50 marek traktorów, więc najsłabsi producenci nie wytrzymają konkurencj­i.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland