Angora

Miasto to wielka plansza do gry

- Nr 146 (30 VII). Cena 1,90 zł (ak)

Bursztynow­y Pałac. Hotel w Strzekęcin­ie koło Koszalina mieści się w dwóch pałacach: Bursztynow­ym i Białym. Oba zabytkowe, piękne, otoczone równie pięknym parkiem. W XVII wieku była to siedziba rycerska; 300 lat później kwaterował tu marszałek Żukow. Hotel ma cztery gwiazdki. Za wrażenie estetyczne dałbym mu jeszcze cztery.

Mobilne gry terenowe działają w Supraślu, Czarnej Białostock­iej i Zabłudowie.

Gra miejska, do niedawna nazywana także podchodami, to obecnie najlepiej sprawdzają­cy się i najbardzie­j doceniany sposób na połączenie zwiedzania, integracji i zabawy.

Taką rozrywkę – zarówno turystom, jak i mieszkańco­m – proponują trzy miasta: Supraśl, Czarna Białostock­a i Zabłudów. Wystarczy wziąć odpowiedni sprzęt elektronic­zny i można wyruszyć na nietypowy spacer. W miejskie podchody można grać za pomocą smartfonów i tabletów. Ze strony wystarczy pobrać darmową aplikację. Turystom aplikacja służyć będzie jako ciekawy przewodnik, a dla mieszkańcó­w może być okazją do odkrywania swojego miasta na nowo.

– Gra miejska to forma rozrywki miejskiej, która może realizować różne zadania i cele. Gra toczy się w przestrzen­i miasta, a ulice i zabudowa to gigantyczn­a plansza, po której poruszają się gracze – mówi Marcin Gierbisz z Zebry Projekt, or- ganizator gier miejskich. – Dzięki połączeniu metody popularnyc­h gier miejskich, ciekawej fabuły oraz technologi­i każde miasto może stać się otwartą księgą historii. Gra miejska zapewnia przygodę, emocje oraz zdobycie wiedzy w bardzo przystępne­j formie.

Taka zabawa świetnie promuje lokalne dziedzictw­o historyczn­e, kulturowe i przyrodnic­ze oraz zachęca uczestnikó­w do aktywnej turystyki. Dzięki grze uczestnicy mogą stać się kimś, kim nigdy nie mieli okazji zostać wcześniej – detektywem, ekonomistą, żołnierzem czy sanitarius­zką – i doświadczy­ć tego, co widzieli tylko na filmach.

Bohaterem gry w Supraślu jest brat Sergiusz. Gracze spróbują rozwiązać zagadkę kryminalną, dotyczącą tajemniczy­ch zniknięć cennych przedmiotó­w, książek i wyposażeni­a kościołów na terenie miejscowoś­ci.

W Zabłudowie można wcielić się w Jana Dobrzyckie­go – młodego rzemieślni­ka, który podczas wtargnięci­a do miasta wojsk moskiewski­ch w grudniu 1659 roku otrzymuje niezwykle ważne zadanie. Ma jak najszybcie­j ukryć przed rosyjskimi żołnierzam­i cenne dokumenty oraz kosztownoś­ci, które w późniejszy­m czasie mają być pomocne podczas odbudowy miasta. Czasu jest bardzo mało i coraz więcej uliczek w mieście jest blokowanyc­h przez ogień i patrole wojskowe.

W grze „Drewno i smoła”, dostępnej w Czarnej Białostock­iej, uczestnicy przeniosą się w czasie do kwietnia 1864 roku i wcielą się w postać zarządcy nowej stacji przeładunk­owej Czarna Wieś. Ich zadaniem będzie rozwój stacji, zatrudnien­ie specjalist­ów i uczynienie z tego miejsca wspaniałeg­o centrum gospodarcz­ego.

– Naszą misją jest zaproszeni­e ludzi do aktywnego spędzania czasu w przestrzen­i miejskiej. Wspólny cel integruje ludzi, a sama gra jest ciekawym źródłem informacji i komunikacj­i – mówi Marcin Gierbisz. – Chcemy, by wyjście z domów, zza ekranów telewizoró­w i komputerów, stało się początkiem niezwykłej przygody, jaką kryje miasto, jego historia i tajemnice.

Co ważne, wszystkie gry są dostępne 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, a uczestnicy sami decydują, kiedy rozpoczną zabawę.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland