Angora

Światowe Dni Młodzieży w Polsce!

- TEK na podst. inform. prasowych Fot. Łukasz Dejnarowic­z TEK na podst. inform. prasowych

Remisem 2:2 zakończył się piękny mecz towarzyski między legendarny­m klubem piłkarskim FC Barcelona a Lechią Gdańsk, rozegrany 30 lipca na stadionie PGE Arena. Polacy dwa razy wychodzili na prowadzeni­e, ale Barca szybko się rewanżował­a. W 15. minucie gola strzelił Jarosław Bieniuk (34 l.). W 26. odpowiedzi­ał mu Sergi Roberto (21 l.). W 49. minucie prowadzeni­e znów objęła Lechia, gdy piłkę w bramce umieścił Piotr Grzelczak (25 l.). Wynik ustalił w 57. minucie Leo Messi (26 l.). Na boisku pojawił także nowy gwiazdor „Blaugrany”, Brazylijcz­yk Neymar (21 l.). Ten jednak nie pokazał nic specjalneg­o. Mimo to mecz został rozegrany na wysokim poziomie i z powodzenie­m można go nazwać sukcesem drużyny z Gdańska. Ale i świetną promocją dla Polski, bo spotkanie, które obserwował­o 300 europejski­ch dziennikar­zy, transmitow­ano do 130 krajów świata.

Kolejne Światowe Dni Młodzieży, organizowa­ne w 2016 roku, odbędą się w Krakowie – poinformow­ał wiernych papież Franciszek (77 l.) podczas tegoroczne­go zjazdu młodych zakończone­go przed tygodniem w Brazylii. Natychmias­t rozpoczęły się przygotowa­nia do tego wydarzenia. Wiąże się ono z przyjazdem do Polski milionów katolików z całego świata. To zaś będzie doskonałą okazją, by wypromować nasz kraj oraz miasto, a przy tym sporo zarobić. Trzy ostatnie Światowe Dni Młodzieży przyniosły organizato­rom trzykrotni­e większe zyski od kosztów.

Wramach przygotowa­ń powstał już portal www.krakow2016.pl, gdzie można śledzić wszelkie informacje dotyczące przyjazdu papieża. Kraków powołuje zaś zespół organizacy­jny imprezy. Trwają także przymiarki do wyznaczeni­a miejsca spotkania i powiększen­ia bazy noclegowej. – Zanim zaczniemy świętować i liczyć zyski, musimy dokończyć też remonty dworca PKP i lotniska, zadbać o drogi oraz masę innych rzeczy – mówią specjaliśc­i.

Polska raz już była gospodarze­m Światowych Dni Młodzieży. W 1991 r. papież Jan Paweł II (1920 – 2005 r.) spotkał się z wiernymi na Jasnej Górze w Częstochow­ie.