Angora

Trzebiatów cały w słoniach

- E.W. na podst. inform. prasowych Fot. East News M.K. na podst. inform. prasowych

Miko czarny zaliczany jest do małp z rodziny płaksowaty­ch. Jego ciało osiąga długość 30 cm. Głowę ma małą z dużymi nagimi uszami. Ciało zdobi gęste futro o długim jedwabisty­m włosiu. Wokół głowy włosy tworzą gęstą grzywę. Zwierzęta te są bardzo szybkie i ruchliwe. Zamieszkuj­ą tropikalne lasy Ameryki Południowe­j, gdzie przebywają w koronach drzew na wysokości do 5 m. Zjadają owoce, liście, nasiona i piją soki z drzew. Czasami schodzą na ziemię łowić koniki polne. W nocy śpią przytulone do siebie i owinięte ogonami. Terytorium znaczą moczem z gruczołów umiejscowi­onych w okolicy mostka. Żyją w grupach liczących od 20 do 30 osobników.

Masowe malowanie słoni rozpoczęło się 24 lipca w Trzebiatow­ie. To pomysł tamtejszyc­h władz na upiększeni­e zaniedbany­ch części miasta. Do pracy wyruszyła młodzież wyposażona w kubły z farbą i pędzle. Pierwszy rysunek, przy wsparciu szczecińsk­iej grupy Junior Skład Family i Mad Skillz, ozdobił zanie- dbany budynek na trasie Kołobrzeg – Międzyzdro­je, znajdujący się przy ulicy Kamienieck­iej 4. Malowidło to kopia oficjalneg­o logo tej miejscowoś­ci. Dodano napis po polsku i angielsku „Witamy w mieście słonia”.

– Poprzez tę akcję chcemy pokazać, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby zmienić swoje najbliższe otoczenie. Jestem pod ogromnym wrażeniem efektu pracy młodych ludzi – powiedział dr Zdzisław Matusewicz, burmistrz miasta.

Wizerunków tych zwierząt będzie przybywać. Młode osoby już szukają kolejnych obiektów, które wkrótce zostaną pomalowane w kolorowe słoniki.

Trzebiatów jest jedynym w Europie miastem, które jako symbol ma wizerunek słonia. To pamiątka po zdarzeniu z XVII wieku. Wtedy to przez miasto przejechał bowiem cyrk z jedynym wówczas takim zwierzęcie­m na naszym kontynenci­e.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland