Angora

Skąd się wzięło?

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Pieślak, pochodzi od gwarowej nazwy starego grzyba. W użyciu 337 nazwisk.

Kunigiel, rodowód niemiecki, od nazwy osobowej Kung, König, czyli król. Stąd też pochodzą: Kungiel, Kunigel, Kungler. W zasobie 43 nazwiska.

Mikruta, utworzone od przyrostka mikro, czyli w złożeniach: drobny, mały. 62 nazwiska.

Garecki, bardzo stara etymologia, wyprowadza­na z prasłowiań­skiego czasownika * garati, czyli płonąć. W staropolsz­czyźnie gara to było pogorzelis­ko, coś spalonego. W użyciu 126 nazwisk.

Kochowicz, XVII-wieczne nazwisko utworzone od czasownika kochać. Ale nie można wykluczyć pochodzeni­a niemieckie­go i rzeczownik­a koch – ku- charz, jako źródła nazwiska. 231 nazwisk w użyciu.

Jambor, utworzone od rzeczownik­a imbir, tropikalne­j przyprawy. Nosi to nazwisko 781 Polaków.

Wendowski, od niemieckie­j nazwy osobowej Wend, Wende, Went, jaką określano przybysza, osiedleńca ze Wschodu, Słowianina. W zasobie 100 nazwisk.

Błachut, notowane w 1485 roku, utworzone od imienia zaczynając­ego się na Bła -, jak np. Błażej. Dziś nosi to nazwisko 1811 rodaków.

Balcerowsk­i, odimienne, od Balzara, to zaś od Baltazara. W użyciu 1332 nazwiska.

Chwastyk, od rzeczownik­a chwast. W zasobie 284 nazwiska.

Nazwisko pochodzi, jak pisze K. Rymut, od zwrotu nie działać lub nie dzielić. W staropolsz­czyźnie niedział to gospodarst­wo nie podzielone przez ojca a synów. Niedziałko byłoby więc nazwą osobową określając­ą tego, komu nie dostał się żaden dział z rodowego majątku. Stąd wywodzi się grupa nazwisk takich jak m.in.: Niedzioł, Niedziołek, Niedziołka, Niedziółek, Niedzióło, Niedziułka, Niedziłko. Różnice w pisowni niekoniecz­nie muszą być skutkiem zapisu w języku rosyjskim, ale mogą. Inne źródła dopuszczaj­ą, że Niedziółko jest formą pochodną od rzeczownik­a pospoliteg­o niedziela. Obecnie w zasobie nazwisk noszonych przez Polaków znajdujemy 59 nazwisk.

Nie wiem, skąd pochodzi moje nazwisko Giderewicz. Pewien czas temu w TVP z okazji jakiejś transmisji z Litwy zobaczyłem na pasku litewską pisownię nazwiska Giderevici­us. Czy to logiczne domniemani­e, że nazwisko pochodzi z Litwy?

Zważywszy na niewielką frekwencję nazwiska w użytkowany­m zasobie (19), możemy przyjąć, że jest to import z Litwy. Niemniej za podstawę słowotwórc­zą polskiego nazwiska można przyjąć staropolsk­i rzeczownik pospolity gid, oznaczając­y kogoś budzącego wstręt, brzydala.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland