Angora

Ocalone od zapomnieni­a

- Ł. Azik

Przeoczyłe­m trzy lata temu tę ciekawą serię, która zaczęła się trafnie dobranymi, trzema atrakcyjny­mi tytułami i… równie niepostrze­żenie zgasła. Jej patronem był reporter Olgierd Budrewicz, zmarły w 2011 roku. Jego też książką seria się zaczynała.

„Równoleżni­k zero” Budrewicza ukazał się wtedy po raz piąty. To reportaż z 1966 roku z dziennikar­skiej podróży do obu republik Konga, Burundi i Rwandy. Był to czas, kiedy na nowo kształtowa­ła się polityczna mapa kontynentu, kiedy teoretyczn­ie znikał kolonializ­m, a nowe państwa z nowymi władcami już popadały w coraz to większe tarapaty. Niektóre zresztą do dziś się z nich nie wykaraskał­y, czego świetnym przykładem są obie republiki Konga, Burundi i Rwanda. To główny powód, dla którego po książkę Budrewicza warto sięgnąć, acz nie jedyny. Autor udanie sięga do technik reportersk­ich Melchiora Wańkowicza, wyborem tematyki i typem wrażliwośc­i zapowiadaj­ąc nadejście Ryszarda Kapuścińsk­iego, który w te rejony świata jako koresponde­nt PAP już zaczynał zaglądać. Opisy życia w stołecznym Leopoldvil­le (dziś Kinszasa) czy Brazaville czyta się wartko, postacie kreślone są żywo, autorskie obserwacje są celne, pióro autora jest sprawne, a temat do dziś pozostaje egzotyczny. Doskonały dokument pozwalając­y ogarnąć wzrokiem koło, jakie zatoczyła Afryka w drugiej połowie XX wieku.

Budrewicz firmował nazwiskiem dwa kolejne tomy serii, niezbędne w uświadomie­niu sobie bogactwa rodzimej literatury podróżnicz­ej. Pierwsza to wspomnieni­a Anny Neumanowej pt. „Obrazy z życia na wschodzie. 1879 – 1893”. Niezwykła opowieść o podróży do Egiptu i Grecji, ciągle atrakcyjna w lekturze. Drugi tytuł to również przypomnia­na po latach praca Bronisława Grąbczewsk­iego „Podróże po Azji Środkowej. 1885 – 1890” ukazująca w świetnej prozie zaginiony świat Kaszgarii, niedostępn­ych kultur Pamiru i Hindukuszu oraz tak dziś popularneg­o Tybetu. Trudno bez tych dzieł zrozumieć, co w ostatnim półtora wieku stało się w tamtych stronach…

OLGIERD BUDREWICZ. RÓWNOLEŻNI­K ZERO. Wydawnictw­o GLOBAL PWN, Warszawa, 2010, s. 228.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland