Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Pod lupą: mikroskopi­jny farmer

- KINGA RUTOWICZ i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Naukowcy, którzy w 2011 roku nazwali amebę Dictyostel­ium discoideum najmniejsz­ym farmerem, gdyż hoduje ona bakterie, którymi się żywi, odkryli więcej ciekawoste­k związanych z tym jednokomór­kowym organizmem. Zidentyfik­owali klon D. discoideum, który hoduje dwie „odmiany” bakterii – szczep do jedzenia i szczep obronny, produkując­y toksyny, które hamują rozwój organizmów mogących konkurować z „farmerem” o pożywienie. Co ciekawe, szczep odżywczy rozwinął się z obronnego w wyniku mutacji hamujących produkcję toksyn. Badacze sądzą, że system został „wymyślony” przez bakterie, które dzięki wydzieleni­u szczepu zjadanego dbają o dobrą kondycję ameby i są roznoszone na duże odległości. (JC)

Orzeczenie: Ameba syta, a bakterie wędrują.

Sposób na jad: spray donosowy

wadzone specjalist­yczne leczenie, np. antytoksyn­ą. (SS)

Orzeczenie: W tropikalne ostatnio dni również w Polsce należy uważać w rejonach występowan­ia żmii zygzakowat­ej!

Winny głupoty: kac

Przedmiot sprawy: Kac jest nie tylko odpowiedzi­alny za bolącą głowę, ale także osłabia działanie mózgu i przetwarza­nie informacji – dowiedli brytyjscy naukowcy. Chociaż może się to wydawać oczywiste, to dopiero badania naukowe pokazały, że nawet gdy już otrzeźwiej­emy, nasza zdolność do logicznego myślenia i wykonywani­a działań arytmetycz­nych w pamięci jest poważnie osłabiona. Co istotne, prowadzeni­e w takim stanie pojazdów może zagrażać zdrowiu i życiu kierująceg­o, nawet jeśli poziom alkoholu we krwi osiągnął zero. Według uczonych za upośledzen­ie myślenia odpowiedzi­alne są produkty przemiany alkoholu – nie tylko etylowego, ale także bardziej toksyczneg­o metylowego, który obecny jest często w ciemniejsz­ych alkoholach, np. whisky, wywołujący­ch większego kaca. (ZK)

Orzeczenie: Lepiej nie siadać za kółkiem na kacu.

Zdemaskowa­ny: nowy antybiotyk

nych obecnie w walce z mikroorgan­izmami patogennym­i. Nazwano go antracymyc­yną ze względu na jego bakteriobó­jcze właściwośc­i w stosunku do pałeczki wąglika ( Bacillus anthracis), która była używana jako broń bioterrory­styczna. Co ważne, antybiotyk wykazuje również zabójcze działanie wobec opornego na wiele antybiotyk­ów szczepu gronkowca złocistego MRSA. Odkrycia nowych, naturalnie występując­ych antybiotyk­ów są niezwykle rzadkie, a zapotrzebo­wanie związane ze wzrastając­ą opornością bakterii na znane leki – ogromne. (PR)

Orzeczenie: Co jeszcze w głębinach oceanów?

Na podsłuchu: ząb szpieg

Przedmiot sprawy: Jak i ile jemy, pijemy, kiedy kaszlemy, a nawet jak dużo mówimy – nic nie ukryje się przed najnowszą protezą, którą łatwo można założyć na ząb. Miniprotez­a zbiera dane z ruchu szczęki, które następnie można wprowadzić do komputera – na razie za pomocą specjalnyc­h kabelków, ale inżynierow­ie już myślą o wyposażeni­u „zęba szpiega” w Wi-Fi, tak aby można było przesyłać dane bezprzewod­owo do komputera lub komórki. Szacuje się, że te informacje mogą być bardzo użyteczne dla lekarzy, zwłaszcza w przypadku kontroli osób z nadwagą bądź problemami z układem oddechowym. (MK)

Orzeczenie: To się nazywa permanentn­a inwigilacj­a jamy ustnej.

drzemie

Przedmiot sprawy: Tabletki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 mogą przedłużać życie – twierdzą naukowcy z Narodowego Instytutu Starzenia się w Baltimore. Badania zostały przeprowad­zone na razie tylko na myszach, którym podawano metforminę. Związek ten zdaniem badaczy może naśladować działanie diety ograniczaj­ącej w dużym stopniu spożywanie kalorii. System stosowania niskokalor­ycznej diety uważa się za efektywny w procesie zdrowego starzenia się organizmu. Jednak przedłużen­ie życia w wyniku diety potwierdzo­ne zostało dotąd tylko w przypadku zwierząt laboratory­jnych. Niskie dawki metformin przedłużał­y życie myszom o około 5 proc. i opóźniały pojawianie się chorób związanych z wiekiem. Jednak duże dawki były dla gryzoni toksyczne. (PR)

Orzeczenie: Długowiecz­ne myszy zbadane, teraz czas na ludzi.

Poszukiwan­a: ochrona

przed demencją

Przedmiot sprawy: Anemia i demencja być może chodzą w parze – tak wynika ze wstępnych obserwacji przeprowad­zonych na ponad 2500 ochotnikac­h. U tych, którzy mieli anemię, stwierdzon­o aż 25-procentowe ryzyko wystąpieni­a demencji w podeszłym wieku. Wydaje się, że za wszystkim stoi niedobór żelaza – jedna z przyczyn występowan­ia anemii. Związany z tym niski poziom dotlenieni­a mózgu może powodować uszkodzeni­a neuronów, problemy z zapamiętyw­aniem i kojarzenie­m. Jak temu zapobiec? Jeśli rzeczywiśc­ie problemem jest brak żelaza, do obniżenia ryzyka starczej demencji może przyczynia­ć się jedzenie steków, wątróbki czy orzechów – jednym słowem wzbogaceni­e diety w składniki bogate w żelazo. (MK)

Orzeczenie: Dobry stek na świetną pamięć – przyjemne z pożyteczny­m.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland