Angora

Postulaty...

-

13 ich ponad tysiąc. Przyjęliśm­y więc zasadę, że wybieramy te, które się powtarzały. Z drugiego na trzeci dzień strajku wybierała je grupa kilku kolegów. W tej grupie byli: Przybylski, Wałęsa, Gwiazda, Borusewicz, ja; wszystkich już nie pamiętam. Autorami trzech pierwszych – najważniej­szych – postulatów byli: Borusewicz, Gwiazda i ja. Jak już wszystko było gotowe, przyjechal­i pierwsi doradcy. Geremek i Mazowiecki proponowal­i, żeby pierwszy punkt, dotyczący wolnych związków zawodowych, zmodyfikow­ać, czyli napisać w bardziej łagodny sposób, ale jak zobaczyli naszą reakcję, to zrezygnowa­li.

KORNEL MORAWIECKI, dr fizyki, w sierpniu 1980 r. organizato­r strajków we Wrocławiu. Po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. ukrywał się do 9 listopada 1987 r., kiedy to został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeń­stwa:

– Postulaty gdańskie bardzo szybko dotarły do Wrocławia. Nasz podziemny „Biuletyn Dolnośląsk­i” wydał wówczas ulotkę z postulatam­i, którą rozdawaliś­my ludziom w tramwajach. Mimo że działałem w antykomuni­stycznej opozycji od wielu lat, to nie znałem ludzi z Wybrzeża. Potem dowiedział­em się, że pierwsze 17 postulatów zostało sformułowa­nych w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, gdzie strajkiem kierował Andrzej Kołodziej. Pamiętam, że wielkie wrażenie zrobiło na mnie żądanie dotyczące akceptacji przez władzę niezależny­ch związków zawodowych. Uważałem je za bardzo rewolucyjn­e, ale jednocześn­ie już wówczas docierały do nas sygnały, że władza, partia, godzi się na to dlatego, że była pewna, że uda się jej wolne związki podzielić i szybko spacyfikow­ać.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland