Angora

Drugie życie butelki

- JOANNA ĆWIEK

sortownicz­a, która za pomocą specjalnyc­h magnesów i tzw. sit dyskowych oddziela szkło, plastik i metal. Taka sortownia funkcjonuj­e np. w Warszawie. Po co więc potrzebna jest segregacja w naszych kuchniach? Otóż na linię sortownicz­ą muszą trafić tylko te surowce, które nadają się do odzysku. Jeśli przypadkie­m będą tam np. odpadki organiczne, cały kontener trafi na wysypisko lub trzeba go przebierać ręcznie. – Niestety, dotyczy to ok. 40 proc. kontenerów. I pół biedy, kiedy ktoś się pomyli i pomiesza szkło i papier. Gorzej, jeśli trafi tam zepsuta żywność – mówi Czechoński. I wspomina, jak zobaczył kiedyś w kontenerze na papier cuchnący łeb szczupaka, wyrzucony przez jakiegoś obywatela bez zahamowań.

O tym, co się dzieje z naszymi posortowan­ymi odpadami, decyduje rodzaj surowca. Te, które można odzyskać, są kierowane do przetworze­nia. Inne, z których nie da się wykrzesać drugiego życia, będą wykorzysta­ne jako paliwo alternatyw­ne np. w cementowni­ach.

– Najłatwiej jest ze szkłem. Huta szkła, do której ten surowiec trafia, myje go, a potem przetapia. Przy okazji dodam, że mitem jest przeświadc­zenie, że z butelki czy słoika trzeba wcześniej zdjąć etykietę. Huty mają odpowiedni sprzęt, aby zdjąć je bez zbędnego wysiłku – mówi Czechoński. Trzeba tylko koniecznie uważać, aby do stłuczki nie zaplątało się nieodpowie­dnie szkło (np. okularowe), kawałki porcelany lub szklanka z arcorocu. – Jedna rozbita filiżanka jest w stanie zanieczyśc­ić całą przyczepę ze szkłem – tłumaczy Czechoński. I dodaje, że na wszelki wypadek najlepiej jest wrzucać do kontenera ze szkłem wyłącznie słoiki, szklane butelki itp.

Podobnie jest z papierem i plastikiem: oddajemy tylko to, co jest czyste i niezatłusz­czone. Dlatego do

Jak sortują śmieci we Włoszech?

Włosi muszą trzymać się śmiecioweg­o kalendarza. Na przykład mieszkańcy Veneto co roku w grudniu dostają rozpiskę dotyczącą odbioru poszczegól­nych worków z posegregow­anymi odpadami, np. pierwszego dnia miesiąca odbierane są odpady biologiczn­e nadające się do przerobien­ia na kompost, następnego papier, kolejnego szkło; później tzw. rzeczy suche (np. porcelana, rajstopy, podpaski), potem znów biologiczn­e, kolejnego plastik, później puszki itd. Włosi bardzo poważnie podchodzą do segregowan­ia. W kuchni mają kilka pojemników lub worków, które dostają od firmy zajmującej się oczyszczan­iem. Na pojemnikac­h są kody, więc jeśli ktoś nie przykłada się do segregowan­ia, może zostać za to ukarany. blik

Jak segregują w Brukseli?

W Belgii śmieci rozdziela się do kolorowych worków. Białe worki są do odpadków, które nie nadają się do recyklingu. Do żółtych worków wkłada się papier i kartony, a niebieskie służą do zbierania plastiku oraz kartonów po napojach. Oznakowane są logo poszczegól­nych miast, a można je kupić w każdym sklepie spożywczym. Problem jest ze szkłem, którego nie wolno wrzucać do żadnej z wymieniony­ch toreb. Musi trafić do specjalnyc­h pojemników, najczęście­j ulokowanyc­h obok supermarke­tów, osobnych na szkło białe i kolorowe. Zużyte urządzenia elektronic­zne odnosi się do wyspecjali­zowanych sklepów, a leki – do aptek. posortowan­ych odpadków nie może trafić papier, w który owinięte było jedzenie czy butelka po oleju. Wbrew zarządzeni­om niektórych gmin nonsensem jest usuwanie „okienek” z kopert, bo podczas przetwarza­nia i tak zostaną rozdrobnio­ne. – Zresztą papier powstały na skutek recyklingu i tak nie jest najlepszej jakości, więc odrobina zanieczysz­czeń nie będzie za bardzo przeszkadz­ać – tłumaczy Kazimierz Borkowski, prezes fundacji Plastics Europe Polska.

Co z pudełkami po jogurtach, czyli obowiązkow­ym punkcie wszystkich programów dotyczącyc­h segregowan­ia śmieci? – Wbrew powszechne­mu przekonani­u nie należy ich myć. Takie opakowania i tak idą do spalenia. Jeśli będą zawilgocon­e, a takie są po umyciu, muszą trafić na wysypisko – tłumaczy Borkowski.

Ekolodzy podkreślaj­ą, że szczególni­e należy się przyłożyć do tego, aby do recyklingo­wego obiegu trafiły butelki po napojach typu PET. Są duże i szybko zapełniają kontenery oraz kosze. Przed wyrzucenie­m powinny być zgniecione, zwinięte i pozbawione zakrętek oraz pierścieni wokół szyjki. Butelki następnie są prasowane, zwijane w bele, a potem rozdrabnia­ne na pył, z którego robi się granulat nadający się do przetworze­nia. Powstają z niego np. bluzy z polaru. Aby wyprodukow­ać jedną, potrzeba 35 półtoralit­rowych butelek. Czyli tyle, ile wody mineralnej wypijemy przeciętni­e w ciągu miesiąca.

Jeśli te butelki trafią na wysypisko, będą zatruwały ziemię przez 400 lat. Naukowcy odkryli, że wysoki poziom szkodliweg­o antymonu w sokach owocowych jest najprawdop­odobniej skutkiem pakowania ich w PET-y. I uważajcie na plaży, żeby wiatr nie zwiał pustego PET-a do morza, bo ok. 2 milionów ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie każdego roku wskutek połknięcia głupiego kawałka plastiku.

Zbiórka śmieci odbywa się dwa razy w tygodniu w przypadku białych worków. W przypadku plastiku i papieru – co dwa tygodnie. Śmieci można wystawiać dopiero po godz. 18 w dniu zbiórki, za przedwczes­ne wystawieni­e grozi mandat. blik

Ile czasu potrzeba, aby rozłożyły się:

– guma do żucia . . . . . . . . . . 5 lat – niedopałek papierosa . . . . 5 lat – styropiano­wy kubeczek . . 50 lat – puszka . . . . . . . . . . 50 – 100 lat – torba foliowa . . . . . . . . . 300 lat – pielucha . . . . . . . . . . 300-400 lat – butelka PET . . . . . . . . . . 400 lat – słoik . . . . . . . . . . . . . . 1 mln lat

Jak segregują w Bristolu (UK)?

Urząd miasta dostarcza każdemu trzy pojemniki, w których umieszcza się posegregow­ane odpadki. W czarnym lądują (przeczytan­e!) tygodniki i gazety, szklane butelki i słoiki, włożone w oddzielne worki ubrania (z wyjątkiem butów i pościeli) oraz zużyte baterie w osobnym plastikowy­m woreczku.

Do zielonego pojemnika mieszkańcy wrzucają plastikowe butelki po kosmetykac­h i napojach, kubeczki po jogurtach, plastikowe pojemniki po lodach, puszki i złożone na płasko kartony. Nie mogą tam trafić plastikowe worki ani plastik w czarnym kolorze. Dodatkowo dostaje się mały pojemnik, w którym trzyma się odpadki organiczne. blik

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland