Angora

Nie będzie na piwko

- Rys. Katarzyna Zalepa

Mój mąż całkiem nieźle zarabia, tyle że zamiast pieniądze z pensji przeznacza­ć na utrzymanie rodziny, niemal w całości wydaje na własne zachcianki i przyjemnoś­ci. Ja nie pracuję, bo siedzę w domu i wychowuję dwójkę naszych małych dzieci. Jak zmusić go do zostawieni­a jakiejś kwoty na zakupy i opłaty za mieszkanie?

– Joanna Grzybowska (e-mail) Najwygodni­ej uzyskać sądowy nakaz wskazany w art. 28 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go. Zgodnie z treścią tego przepisu, „ jeżeli jeden z małżonków pozostając­ych we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczynia­nia się do zaspokajan­ia potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodze­nie za pracę albo inne należności przypadają­ce temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka”. Nakaz taki zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków.

Wniosek o wydanie opisanego nakazu należy złożyć do sądu rejonowego miejsca zamieszkan­ia wnioskodaw­cy.

Wedle uchwały całej Izby Cywilnej Administra­cyjnej Sądu Najwyższeg­o z dnia 16 grudnia 1987 r. (sygn. III CZP 91/86, opubl. w OSNC 1988/4/42), „ wszczęcie postępowan­ia o wydanie nakazu wypłaty wynagrodze­nia lub innych należności do rąk drugiego małżonka na podstawie art. 28 k.r.o. nie wyklucza wszczęcia i przeprowad­zenia procesu o dostarczen­ie środków utrzymania na podstawie art. 27 k.r.o. ani też wytoczenia powództwa o alimenty (art. 133 k.r.o.)”. Zgodnie z treścią wspomniane­go w uchwale art. 27 k.r.o. „ oboje małżonkowi­e obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowyc­h i majątkowyc­h, przyczynia­ć się do zaspokajan­ia potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczy­nienie temu obowiązkow­i może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarst­wie domowym”.

Doliczane okresy ubezpiecze­nia w ZUS

Jestem rolnikiem urodzonym w 1948 roku. We wrześniu 1968 r. rozpocząłe­m pracę w państwowej fabryce, w której pracowałem z dwuletnią przerwą na służbę wojskową do marca 1984 r. Z tego tytułu odprowadza­łem składki na ZUS. W 1973 r. nabyłem gospodarst­wo rolne, które mam do dziś i od tego roku jestem ubezpieczo­ny w KRUS. Czy będzie mi przysługiw­ać emerytura z KRUS powiększon­a o okres ubezpiecze­nia w ZUS? Nadmieniam, że nie zamierzam zaprzestać prowadzeni­a działalnoś­ci rolniczej.

– Witold Solis z Moniaków – Kolonii Jeżeli nie zamierza Pan zaprzestać prowadzeni­a działalnoś­ci rolniczej, to zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpiecze­niu społecznym rolników (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r., nr 50, poz. 291 z późn. zm.) emerytura rolnicza będzie Panu przysługiw­ać po osiągnięci­u wieku emerytalne­go wskazanego w jej art. 19 ust. 1b, oraz podleganiu rolniczemu ubezpiecze­niu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Wiek emerytalny dla mężczyzn urodzonych w okresie:

1) od dnia 1 stycznia 1948 r. do dnia 31 marca 1948 r. wynosi co najmniej 65 lat i 1 miesiąc;

2) od dnia 1 kwietnia 1948 r. do dnia 30 czerwca 1948 r. wynosi co najmniej 65 lat i 2 miesiące;

3) od dnia 1 lipca 1948 r. do dnia 30 września 1948 r. wynosi co najmniej 65 lat i 3 miesiące;

4) od dnia 1 październi­ka 1948 r. do dnia 31 grudnia 1948 r. wynosi co najmniej 65 lat i 4 miesiące.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland