Angora

Wiatr od wschodu

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Małą zmorką mego dzieciństw­a było nazwisko, które wśród dzieciaków i nie tylko budziło wesołość i zdziwienie. O literowani­u w szkole i urzędach już nie wspomnę.

Ojciec urodził się w Gostyniu w zaborze pruskim. Wśród rodzeństwa był najmłodszy. Nie była to żadna szlachta, ale skromne mieszczańs­two.

Joanna Bajor z domu Bzdęga Pani Joanno, akurat nie ma wątpliwośc­i, że początkiem jej nazwiska (także w postaci Bzdenga) jest rzeczownik bzdęga, określając­y złe jedzenie, zły napój. Dziś nazwisko Bzdęga nosi 575 Polaków, a tylko 23 Bzdenga.

Poszukuję przodków ze strony mamy z Mariampola na Ukrainie. I proszę o etymologię ich nazwisk: Szkredka, Duszeńko i Tarnawski. Czy ewentualni­e któreś nazwisko ma pochodzeni­e szlachecki­e, ewentualni­e ukraińskie? Byłam w tym roku po raz pierwszy na Ukrainie, ale nic wiążącego nie znalazłam, a chcę odtworzyć drzewo genealogic­zne.

Władysława Szkredka (19) pochodzi od rzeczownik­a skręt, czyli sznur, lub zakręt. Duszeńko (479), oczywiście od duszy, tu w wer- sji wschodniej i zdrobniałe­j. Tarnawski (2149) natomiast jest XVIII-wiecznym nazwiskiem odmiejscow­ym od Tarnawy. Było kilka wsi o tej nazwie, powstałej od staropolsk­iego tarnu (tarnina), czyli ciernia. W nawiasach podaję ich współczesn­ą frekwencję. To nazwiska polskie, używane na Kresach Wschodnich. Czy były szlachecki­e? Tarnawski na pewno, gdyż znamy dwa herby związane z tym nazwiskiem: Janina oraz Kroje.

W tym roku odwiedziłe­m rodzinne strony moich przodków. Wilno i okolice. Przeżycie trudne do opisania. Czytam Pana artykuły i obaj z wnuczkiem poczuliśmy potrzebę zgłębienia etymologii nazwisk: Sakowicz, Ziniewicz, Dzikowicz, Dziedziuki­ewicz, Chruściel – to nazwisko przodków ze strony ojca.

Krzysztof Chruściel, Łuków Sakowicz (2712) to zacna, sięgająca XIV wieku godność, powstała od rzeczownik­a sak, czyli pułapka na ryby lub ptaki (wór, sidła). W nazwisku Ziniewicz (617) rzeczywiśc­ie pobrzmiewa­ją Kresy, bowiem dająca początek nazwisku nazwa osobowa Zin pochodziła od imion Zenon, Zinovij, Zinajda. Dzikowicz (331) jest nazwiskiem notowanym już w 1440 roku, a pochodzący­m od przymiotni­ka dziki (nieoswojon­y) lub rzeczownik­a dzik. Dziedziuki­ewicz (jest tylko 1!) wywodzi się od… dziada, zaś Chruściel jest (3796) nazwiskiem… ptasim, bo chruściele­m nazywano kiedyś derkacza.

Skąd się wzięło?

Miotke, pomorska wersja nazwiska Miotka, powstałego od miotać. W zasobie PESEL 839 nazwisk.

Willich, odimienne nazwisko wywodzące się od Wilhelma. W użyciu 59.

Pepłowski, XV-wieczne nazwisko odmiejscow­e, od Pepłowo (płockie), a pochodzące od peplać, pepłać, czyli pluskać, paplać. 847 nazwisk.

Hołubasz, wywodzi się od XV-wiecznej nazwy osobowej Hołub, czyli gołąb. Nosi to nazwisko 24 rodaków.

Lampart, od nazwy egzotyczne­go drapieżnik­a. Metaforycz­nie: hulaka, włóczęga, obibok. 708 nazwisk.

Bełczowski, pochodzi od podstawy bełk-, bełcz- jak w gwarowym bełkać, bełczeć – szumieć, bełkotać; albo staropolsk­iego rzeczownik­a bełk – wir, szum. W zasobie 285 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland