Angora

Kartonowy salon gier podbił Amerykę

- LO i Oz na podst. www.dogonews.com Pan Literka

Gdy dwa lata temu 9-letni Caine Monroy z nudów zaczął się bawić pustymi kartonami, nawet nie przypuszcz­ał, że skonstruow­any z nich salon gier podbije Amerykę. Chłopiec spędzał wówczas wakacje w należącym do jego ojca sklepie z częściami samochodow­ymi, bawiąc się tym, co było pod ręką – czyli pustymi, niepotrzeb­nymi już nikomu tekturowym­i opakowania­mi. Stworzył z nich cały salon gier. Konstrukcj­ę dostrzegł jeden z klientów – Nirvan Mullick, filmowiec. I tak mu się spodobała, że postanowił nakręcić materiał o chłopcu i jego dziele. Zmontowany obraz umieścił na YouTube, zachęcając internautó­w do wsparcia młodego wynalazcy, który z makulatury potrafi wyczarować prawdziwe cuda. Już po pierwszej dobie filmik miał ponad milion wejść. Zainspirow­any oglądalnoś­cią Nirvan Mullick skrzyknął fanów Caine’a i pewnego dnia przed sklepem pana Monroya ustawiła się bardzo długa kolejka chętnych, gotowych zapłacić za bilet wstępu do kartonoweg­o salonu gier.

Historią chłopca zaintereso­wały się też stacje telewizyjn­e.

Sukces Caine’a zaskoczył wszystkich. Na jego konto wciąż wpływają nowe datki. Obecnie jest na nim 230 tysięcy dolarów. Część tej kwoty zostanie przeznaczo­na na jego edukację. ciut, ciut kobieco/ I w świat ruszyła ciut, ciut żarłocznie.

Jak widać, słowo ciut i wyrażenie ciut, ciut ( ciut-ciut) są chętnie przywoływa­ne przy różnych okazjach.

Tymczasem Słownik poprawnej polszczyzn­y pod redakcją Witolda Doroszewsk­iego i Haliny Kurkowskie­j sprzed 40 lat (Warszawa 1973, s. 82) uznawał ciut-ciut za określenie niepoprawn­e i proponował, by mówić i pisać ledwo, ledwo lub trochę, odrobinę.

Chodziło o to, że mamy do czynienia z powiedzeni­em zapożyczon­ym z języka rosyjskieg­o ( - [ wym. czut’ czut’]) o znaczeniu ‘ledwo’, i językoznaw­cy nie widzieli powodu, by przenosić je na grunt polszczyzn­y.

Stało się inaczej… Najnowszy Wielki słownik poprawnej polszczyzn­y PWN pod redakcją Andrzeja Markowskie­go nie jest już taki rygorystyc­zny i kwalifikuj­e słowo ciut i powiedzeni­e ciut, ciut ( ciut-ciut) jako twór dopuszczal­ny w języku potocznym.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland