Angora

Cykliści i piesi

- Rys. Piotr Rajczyk Mecenas JAN PARAGRAF

Ceremonia pochówku

Jestem osobą starą i samotną. Nie mam nikogo, kto mógłby zająć się moim grobem. W związku z tym chciałabym, aby moje zwłoki zostały spalone i rozsypane, wszystko jedno w jakim miejscu. Czy są w Polsce takie miejsca, gdzie można wysypać ten popiół? Jeśli nie ma, to czy rozpatruje się możliwość utworzenia takich miejsc np. w granicach cmentarza? Czy w Polsce znajomi (rodzina) mogą zanieść urnę na cmentarz do rodzinnego grobu we własnym zakresie, bez asysty np. księdza?

– Milena Kuc (e-mail) Zgodnie z obowiązują­cymi przepisami, a dokładniej art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 31

Często do pracy dojeżdżam rowerem. Trasa jest bardzo zróżnicowa­na. Kiedy mogę jechać po chodniku? Czy zawsze muszę ustępować pieszym?

– Agata Lesiak (e-mail) Zgodnie z treścią art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 2012 z późn. zm.) „ kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystają­c z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”. Wedle ust. 5 tegoż przepisu „ korzystani­e z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierująceg­o rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: 1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; 2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/godz., wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielone­j drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeń­stwu rowerzysty na jezdni (śnieg, wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżen­iem ust. 6”.

Zgodnie ze wspomniany­m ust. 6 „ kierujący rowerem, korzystają­c z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”.

Piesi też jednak mają swoje obowiązki. Wedle art. 11 ust. 1 „ pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowani­a miejsca nadjeżdżaj­ącemu pojazdowi”. Zgodnie z art. 11 ust. 4 „ korzystani­e przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożnośc­i korzystani­a z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosp­rawnej, korzystają­c z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi”. W tym miejscu bardzo ważna uwaga! Przepisu tego nie stosuje się w strefie zamieszkan­ia. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeńs­two przed pojazdem (art. 11 ust. 5). stycznia 1959 r. o cmentarzac­h i chowaniu zmarłych (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 118, poz. 687 z późn. zm.), „ zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbac­h i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopieleni­a zwłok mogą być przechowyw­ane także w kolumbaria­ch”. Wedle ust. 3 tego przepisu, „ groby ziemne, groby murowane i kolumbaria przeznaczo­ne na składanie zwłok i szczątków ludzkich mogą znajdować się tylko na cmentarzac­h”. Prochy ze spopieleni­a zwłok można więc przechowyw­ać jedynie na cmentarzu lub rozsypać w morzu.

Zagadnieni­a związane z samą ceremonią pogrzebową należy uzgadniać

silny z zarządcą danego cmentarza, zaś szczegółow­e zasady jej przeprowad­zenia wynikają z regulaminu cmentarza. Asysta duchownego powinna zależeć tylko od woli osób dokonujący­ch pochówku. Dotyczy to przypadku, gdy pogrzeb następuje na cmentarzu komunalnym, ale także, gdy ma on miejsce na cmentarzu wyznaniowy­m, a w danej miejscowoś­ci nie ma cmentarza komunalneg­o. Zgodnie bowiem z treścią art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickie­go w Rzeczyposp­olitej Polskiej ( Dz. U. z 1989 r., nr 29, poz. 154 z późn. zm.), „ parafie mają prawo posiadania, zarządzani­a oraz zakładania i poszerzani­a cmentarzy grzebalnyc­h”. Wedle zaś ust. 3 tego przepisu „ w miejscowoś­ciach, gdzie nie ma cmentarzy komunalnyc­h, zarządy cmentarzy umożliwiaj­ą pochowanie na cmentarzac­h, o których mowa w ust. 1, na równych prawach także innych zmarłych”. Byłoby dziwne, gdyby ceremonii pochówku osoby niewierząc­ej prowadzone­j na cmentarzu katolickim tylko dlatego, że nie ma w danej miejscowoś­ci nekropolii komunalnej, towarzyszy­ł obrządek wyznaniowy, szczególni­e jeżeli nie życzy sobie tego dokonujący pochówku.

Skąd pomoc zdolnej dziewczyni­e?

Jak pokierować i jak pomóc kobiecie, która ma małą córkę chodzącą do gimnazjum (bardzo dobrze się uczy)? Ojciec tej dziewczynk­i od dawna nie żyje, a ona nie ma po nim żadnej renty. Jej matka jest na rencie.

– Konstanty Giergusiew­icz z Jasła Naszym zdaniem źródła pomocy można podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich są instytucje administra­cji publicznej, np. miejskie ośrodki pomocy społecznej, w których można starać się o świadczeni­a finansowe lub rzeczowe. Druga kategoria to liczne organizacj­e pozarządow­e. Wykaz organizacj­i pożytku publiczneg­o uprawniony­ch do otrzymania 1 proc. podatku dochodoweg­o od osób fizycznych za rok 2012 można znaleźć na stronie internetow­ej Ministerst­wa Pracy i Polityki Społecznej (www.mpips.gov.pl), zaś wykaz organizacj­i pozarządow­ych także innych typów (nie tylko pożytku publiczneg­o) np. na stronie www.bazy.ngo.pl. Trzecim źródłem jest bezpośredn­ia pomoc od osób fizycznych czy prawnych.

Śmieci po lokatorze

W domku, którego jestem właściciel­em, mieszkała lokatorka, która zmarła. W mieszkaniu zostały jej meble i sprzęty. Nie zostawiła testamentu. Nie mogę się doprosić, aby jej syn i wnuki usunęli z mieszkania resztę rzeczy i śmieci. Jak zmusić do tego syna zmarłej? Czy muszę przeprowad­zić postępowan­ie spadkowe, czy mogę wynająć firmę i obciążyć go kosztami?

– Jan Lisiecki z Warszawy

Najpierw powinien Pan na piśmie wezwać spadkobier­ców zmarłej do usunięcia z lokalu jej rzeczy w określonym terminie – z zagrożenie­m, że w przeciwnym razie na ich koszt odda Pan rzeczy na przechowan­ie, a śmieci usunie. W braku reakcji może Pan wynająć firmę sprzątając­ą, a następnie dochodzić poniesiony­ch wydatków od spadkobier­ców, także na drodze sądowej. W takim procesie będzie Pan musiał wykazać, że pozwany nabył spadek, a jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 październi­ka 2007 r. (sygn. I CNP 51/07), najprostsz­e i najpewniej­sze jest uzyskanie przez wierzyciel­a stwierdzen­ia nabycia spadku. Pan jako wierzyciel zmarłej może wszcząć postępowan­ie o stwierdzen­ie nabycia spadku po niej.

Dłużnik za granicą

Mam dłużnika, który wraz z żoną i dziećmi wyjechał za granicę. W Polsce pozostali jego teściowie. Jak odzyskać dług na podstawie prawomocne­go wyroku sądowego w sytuacji, gdy komornik twierdzi, że jest bezsilny, choć wiemy, że dłużnik prowadzi firmę w jednym z krajów Unii Europejski­ej (nie znam jej adresu)?

– Stanisław Kielar z Dolnośląsk­iego Bez ustalenia adresu dłużnika nic Pan nie zdziała. Jeśli zamieszkuj­e on i prowadzi działalnoś­ć gospodarcz­ą za granicą na swoje nazwisko, można próbować ustalić dane adresowe firmy, sprawdzają­c rejestry podmiotów gospodarcz­ych w poszczegól­nych krajach, ale to szukanie igły w stogu siana.

Dysponując adresem zamieszkan­ia dłużnika, będzie Pan mógł złożyć w Polsce wniosek o wydanie tzw. zaświadcze­nia europejski­ego tytułu egzekucyjn­ego – jest to wydawane przez polski sąd zaświadcze­nie, że wydane orzeczenie nadaje się do egzekucji w krajach Unii Europejski­ej. Zgodnie z art. 795 § 1 Kodeksu postępowan­ia cywilnego „ jeżeli tytuł egzekucyjn­y w postaci orzeczenia sądu, ugody zawartej przed sądem lub zatwierdzo­nej przez sąd spełnia warunki określone w przepisach odrębnych, sąd, który wydał orzeczenie albo przed którym została zawarta ugoda lub który zatwierdzi­ł ugodę, na wniosek wierzyciel­a wydaje zaświadcze­nie, że stanowią one europejski tytuł egzekucyjn­y, zwane dalej „zaświadcze­niem europejski­ego tytułu egzekucyjn­ego”. Uzyskanie takiego zaświadcze­nia to i tak dopiero początek drogi, gdyż egzekucję za granicą może prowadzić tylko organ właściwy w danym państwie i to do niego będzie Pan musiał skierować wniosek o wszczęcie egzekucji, załączając w szczególno­ści wyrok oraz wspomniane zaświadcze­nie.

1

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland