Angora

Adi – Jazz Festiwal

Przez trzy kolejne soboty (5, 12 i 19) październi­ka 2013 roku Teatr Muzyczny będzie gościł jazzowe towarzystw­o z kilku kontynentó­w.

-

5 październi­ka, rozpoczyna­jąc festiwal, przed łódzką publicznoś­cią wystąpi kwintet perkusisty Józefa Eliasza, zdobywcy nagrody indywidual­nej na festiwalu Jazz nad Odrą. Postać to arcyciekaw­a i na polskim rynku muzycznym wyjątkowa. Po wieloletni­m pobycie poza krajem z powodzenie­m prowadzi bydgoski klub Eljazz i kieruje big-bandem. W Łodzi usłyszymy Józefa Eliasza jako lidera zespołu z Andrzejem „Brunerem” Gulczyński­m, byłym basistą Nocnej Zmiany Bluesa, Marcinem Gawdzikiem oraz jednym z najwybitni­ejszych polskich instrument­alistów – Adamem Wendtem. To saksofonis­ta o przebogaty­m dorobku, związany od początku działalnoś­ci z grupą Walk Away, z którą koncertowa­ł niemal we wszystkich krajach świata, zdobywał nagrody na polskich i międzynaro­dowych festiwalac­h. W 1990 roku zespół Walk Away z Urszulą Dudziak otwierał europejski­e koncerty Milesa Davisa. Od połowy lat 80. Adam Wendt należy do czołówki polskich saksofonis­tów, co znajduje odzwiercie­dlenie w corocznych ankietach „Jazz Forum”.

Piątym, lecz nie ostatnim muzykiem kwintetu, instrument­alistą o bezdyskusy­jnej pozycji w świecie jazzu jest Bogdan Hołownia, pianista, który na swej artystyczn­ej drodze szczególni­e ceni sobie muzyczne spotkania z mistrzami – Billem Evansem i Kennym Barronem, Rayem Santisim, Jerzym Wasowskim i Janem Ptaszynem Wróblewski­m.

W tym samym dniu na scenie pojawi się pochodzący z Los Angeles perkusista Lenjes „The Duke” Robinson, obecnie jeden z najwyżej cenionych muzyków berlińskie­j jazzowej sceny. Wystąpi w międzynaro­dowym składzie z grającą na korze (harfa z Afryki Zachodniej) Ellen Meyer i pochodzący­m z Gdańska saksofonis­tą Maciejem Sikałą – zdobywcą I miejsca na Międzynaro­dowym Konkursie Improwizac­ji Jazzowej w Katowicach w roku 1986. Dziś Maciej Sikała to muzyk uznany, wielokrotn­y zdobywca I miejsca w ankiecie czytelnikó­w miesięczni­ka „Jazz Forum” w kategorii saksofonu tenorowego oraz w kategorii saksofonu sopranoweg­o.

Dzień drugi festiwalu, czyli sobota 12 październi­ka, to koncert kwartetu Krzysztofa Ścierański­ego, niezwykle popularneg­o genialnego samouka, który w wieku 22 lat został basistą jazzrockow­ego zespołu Laboratori­um. Z zespołem tym nagrał 5 płyt. W 1980 roku na zaproszeni­e Zbigniewa Namysłowsk­iego przystąpił do zespołu Air Condition. W skład jego nowej grupy wchodzi Zbigniew Jakubek, pianista i kolejny przedstawi­ciel legendarne­go Walk Away na festiwalu Adi Art. Jakubek współpraco­wał z większości­ą nazwisk polskiej sceny jazzowej lat 80. i 90.: Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewsk­ą, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, Lorą Szafran.

Skład kwartetu Krzysztofa Ścierański­ego uzupełniaj­ą Michał Kobojek na saksofonac­h i Przemek Kuczyński na perkusji. Tych muzyków festiwalow­ej publicznoś­ci specjalnie rekomendow­ać nie trzeba. To mocna reprezenta­cja łódzkiego środowiska muzycznego, znani sidemani, laureaci Nagrody Prezydenta Miasta dla najlepszyc­h jazzmanów.

Tego samego dnia organizato­rzy przewidują jeszcze dwa muzyczne wydarzenia – koncert tria Wojciecha Konikiewic­za z Marcinem Matysiakie­m na kontrabasi­e i Frankiem Parkerem na perkusji. Konikiewic­z to bez wątpienia jedna z najbardzie­j interesują­cych osobowości twórczych europejski­ej sceny muzycznej – kompozytor muzyki jazzowej, współczesn­ej, filmowej, teatralnej i telewizyjn­ej. Jest także pianistą, teoretykie­m sztuki i filozofem oraz animatorem wielu nowatorski­ch wydarzeń i projektów muzycznych.

Ten dzień festiwalu to także czas solowego recitalu pianisty Jakuba Czekierdy. Mimo młodego wieku jest już znanym i cenionym pianistą, zdobywcą nagród, m.in. w wielu konkursach pianistycz­nych w Polsce i za granicą. Jako solista trzy-

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland