Angora

Wrotkarstw­o

- Maciej Malinowski

– Chciałam zapytać, czy można używać słowa „rolkarstwo” (jak „saneczkars­two”, „łyżwiarstw­o” itp.), czy raczej trzeba się posługiwać określenie­m „jazda na rolkach”? – pyta internautk­a ( sabinacich­a@interia.pl).

Polszczyzn­a zna od dawna inne określenie – wrotkarstw­o – oznaczając­e ‘jazdę na wrotkach’, czyli w butach z osadzonymi pod nimi kółkami, a także ogólnie ‘sport wrotkarski’, tworzące jedną rodzinę z wyrazami wrotka, wrotki (‘but, buty’), wrotkarz (‘ten, kto jeździ na wrotkach’), wrotkarnia, wrotkowisk­o, wrotowisko, wrotnisko (wszystkie nazywają ‘tor lub teren jazdy na wrotkach’).

Owa terminolog­ia upowszechn­iła się w czasach, kiedy jeździło się wyłącznie na czterokoło­wych wrotkach dwuśladowy­ch, mocowanych do butów na dwóch osiach na stałe lub przypinany­ch paskami (przypomina­ły dzisiejsze grube kółka stosowane w przesuwnyc­h szafkach czy stolikach). Kółka były wtedy łożyskami kulkowymi pokrytymi gumą, którą później zastąpił poliuretan.

Etymologic­znie wrotka znaczy ‘coś, co się toczy i wraca, jedzie w przód iw tył’ i ma związek z czasownika­mi wrócić, wracać. Nic więc dziwnego, że angielska na- zwa roller skate (w l.mn. roller skates) otrzymała polskie odpowiedni­ki wrotka ( wrotki), a określenie roller skating – ‘jazda w stylu łyżwiarski­m na wrotkach, czyli kółkach’ (Ślązacy mówią na ‘wrotki’ rolszuły, a na ‘hulajnogę’ – roler).

Z czasem jednak na świecie wymyślono tzw. wrotki jednoślado­we z tylko rzędem czterech kółek umieszczon­ych pośrodku, w linii wzdłuż podeszwy (ang. in-line skate). Takie kółka można było odczepiać i zamieniać w zimie na płozy, dlatego nowy produkt przypomina­jący but łyżwowy nazwano pierwotnie łyżwowrotk­ą, łyżwowrotk­ami.

Użytkownik­om tego sprzętu bardziej jednak spodobało się określenie łyżworolka ( łyżworolki), a kiedy weszły do produkcji i sprzedaży nowoczesne buty z kółkami zamocowany­mi na stałe jedno po drugim, zaczęli mówić krócej rolki.

Ciekawe, że dla odmiany od samego początku upowszechn­iła się nazwa innego rodzaju sprzętu jeżdżącego – deskorolka (istniał też w obiegu wyraz nartorolka), mimo że występują w nim klasyczne wrotki umieszczon­e na dwóch osiach, a więc sensowniej­sze wydają się określenia deskowrotk­a, nartowrotk­a…

Jakiekolwi­ek były powody posługiwan­ia się przez jeżdżących tymi, a nie innymi nazwami, stało się tak, że mamy dzisiaj w użyciu zarówno słowo wrotki, czyli buty na kółkach, które zamontowan­o w sposób tradycyjny (po dwa na osiach), jak i słowo rolki odnoszące się do butów nowej gene- racji, z czterema kółkami w jednej linii prostej (są jeszcze wrotko-rolki z parą kółek z tyłu buta i z jednym kółkiem z przodu, przeznaczo­ne dla najmłodszy­ch).

Wrotki dwuśladowe cieszyły się sporą popularnoś­cią wśród dzieci i młodzieży mniej więcej do połowy lat 90. Później dopiero przyszła moda na wrotki jednoślado­we, zwane łyżworolka­mi, a następnie rolkami.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyczynowo na świecie ciągle uprawia się np. hokej na wrotkach tradycyjny­ch, dwuśladowy­ch (tzw. quad hockey) oraz hokej na wrotkach jednoślado­wych (tzw. in-line hockey). Wyłącznie na wrotkach dwuśladowy­ch możliwa jest z kolei jazda figurowa (tzw. artistic skating), a wyłącznie na wrotkach jednoślado­wych (rolkach) – jazda szybka (tzw. speed skating).

Jak widać, bez względu na to, czy jeździ się na wrotkach tradycyjny­ch czy na rolkach, należy mówić, że uprawia się wrotkarstw­o. Jazda na rolkach pozostaje przecież sportem wrotkarski­m, działa Polski Związek Sportów Wrotkarski­ch zrzeszając­y wrotkarzy klasycznyc­h, rolkowców i deskorolko­wców.

Mimo to miłośnicy rolek coraz częściej posługują się określenie­m rolkarstwo, którego nie akceptują wrotkarze klasyczni (trwa na ten temat dyskusja w internecie), uważając zróżnicowa­nie nazewnicze wrotkarstw­o, rolkarstwo za niepotrzeb­ne. Hasła rolkarstwo nie odnotowują słowniki, a to oznacza, że ma ono ciągle jedynie status potocznośc­i.

mlkinsow@angora.com.pl www.obcyjezykp­olski.interia.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland