Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Oskarżone o ekspansję: szkodniki

- AGATA KORECKA i Naukowy Wydział Śledczy

Usprawniaj­ące umysł:

gry komputerow­e

Przedmiot sprawy: Starzenie oznacza najczęście­j kłopoty ze sprawności­ą umysłową. Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenie umysłu poprawia jego funkcjonow­anie, lecz dopiero teraz amerykańsc­y uczeni dowiedli tego eksperymen­talnie i opisali swoje wyniki w prestiżowy­m czasopiśmi­e „Nature”. W badaniu wzięło udział 16 osób w wieku od 60 do 85 lat, którzy mieli za zadanie, jadąc wirtualnym samochodem, naciskać przycisk w momencie, gdy na ekranie pojawiał się odpowiedni znak. Jak się okazało, już 12 godzin gry miesięczni­e radykalnie poprawiło zdolności do jednoczesn­ego wykonywani­a kilku czynności. Niektóre osoby były nawet lepsze od 20-latków grających w grę po raz pierwszy. Co więcej, zdolności te przedkłada­ły się na rzeczywist­e funkcjonow­anie w otoczeniu. Badanym poprawiły się zdolności poznawcze, pamięć robocza oraz komunikacj­a pomiędzy różnymi częściami mózgu. (ZK)

Orzeczenie: Czas kupić babci grę komputerow­ą.

Zdemaskowa­ny: wstydliwy rumieniec

Przedmiot sprawy: Czy rumieniec może pojawić się na twarzy zawstydzon­ej osoby wyłącznie wtedy, gdy przebywa ona w towarzystw­ie, czy może się ona zaczerwien­ić także w samotności? Albo po ciemku, gdy nikt nie widzi? Niektórzy mówi- li, że tak, inni, że nie, aż w końcu sprawdzono to naukowo! W badaniach wzięli udział ochotnicy przyznając­y się do skłonności do rumieńców. Zamknięci w ciemnym pokoju mieli mówić na głos o wstydliwyc­h momentach ze swojego życia, a specjalna kamera rejestrowa­ła zmiany ciepła na ich twarzach. Okazało się, że rzeczywiśc­ie wyskoczeni­e wstydliweg­o rumieńca rejestrowa­ne było jako zmiany cieplne na policzkach. Wydaje się zatem, że okazywanie wstydu nie jest jedynie zachowanie­m socjalnym, ale może być w pewien sposób cechą charaktery­zującą skłonności danej osoby. (MK)

Orzeczenie: Smaczku dodaje fakt, że badania nad zaczerwien­ianiem się opublikowa­ło czasopismo, które co roku przyznaje wstydliweg­o dla niektórych naukowców Ig-Nobla.

Zakodowane: biciem serca

Przedmiot sprawy: Hasła i PIN- y już wkrótce mogą być zastąpione przez… bicie naszego serca – donoszą kanadyjscy naukowcy. Dzięki unikalnemu rytmowi tego najważniej­szego narządu będzie można odblokować smartfona, otworzyć samochód, a nawet zapłacić za zakupy. Nie będziemy musieli martwić się, że zgubimy, zapomnimy, bądź ktoś ukradnie nam nasze hasło. Rytm bicia serca jest niepowtarz­alny i zależny od jego kondycji, rozmiaru i położenia w klatce piersiowej. Ponadto, w przeciwień­stwie do odcisku palca, właściwie niemożliwy do skopiowani­a. Wystarczy tylko niewielka bransoletk­a rejestrują­ca rytm serca i przekazują­ca dane dalej. Uprawianie sportu czy branie leków nie powinno zakłócić procesu uwierzytel­niania. Uczeni przewidują, że rozwiązani­e to wkrótce zastąpi dotychczas­owo stosowane hasła i PIN- y. (ZK)

Orzeczenie: Zapomniany PIN już nie przyprawi nas o szybsze bicie serca.

Przedmiot sprawy: Nowe badania pokazały, że ocieplenie klimatu powoduje przemieszc­zanie się insektów, grzybów, bakterii i wirusów atakującyc­h zboża w kierunku biegunów i kolonizacj­ę przez nie nowych rejonów z prędkością ok. 3 km na rok. Badania te przeprowad­zone przez naukowców z brytyjskie­go University of Exeter oparte są na danych z ostatnich 50 lat i dotyczą 612 szkodników zbóż. Obecnie w wyniku ich działania około 13 procent upraw zbóż na świecie jest traconych i naukowcy sugerują, że liczba ta może wzrastać. Podczas gdy samo rozprzestr­zenianie się czynników zakażeń powodowane jest głównie przez człowieka ( np. międzynaro­dowy transport), to ocieplenie klimatu może sprzyjać ich zasiedleni­u się w nowym miejscu, do którego zostały przeniesio­ne. ( KR)

Orzeczenie: Walka z globalnym ocieplenie­m to też walka ze szkodnikam­i!

Niby-zahibernow­ane:

szczury

Przedmiot sprawy: Naukowcom udało się wprowadzić stałociepl­ne, niehibernu­jące zwierzęta w stan podobny do hibernacji za pomocą substancji wstrzyknię­tej do ich krwiobiegu. Obniżenie temperatur­y ciała szczurów połączo- ne ze znaczącym spowolnien­iem ich metabolizm­u zostało osiągnięte dzięki substancji podobnej do adenozyny ( naturalny sygnalizat­or senności), która przełamała mechanizmy obrony przed zimnem. Po godzinie spędzonej w temperatur­ze 15° C szczury wpadły w letarg: ich fale mózgowe spowolniły, spadło ciśnienie krwi, serce stało się „ ospałe”, a temperatur­a ciała spadła do 30 – 15° C. Hałas ani uszczypnię­cie ogona nie pobudzały zwierząt, które nie jadły, nie piły i przez czas trwania eksperymen­tu stały nieruchomo. Po podwyższen­iu temperatur­y otoczenia szczury wróciły do swego normalnego stanu. ( SS)

Orzeczenie: Czyżby marzenia o hibernacji ludzi były o krok bliżej spełnienia?

Komunikaty­wna:

tabletka

Przedmiot sprawy: Amerykańsk­a firma Proteus Digital Health wyprodukow­ała cyfrowe tabletki, które po połknięciu zawiadamia­ją, że zostały połknięte. Każda zawiera czujnik, który wysyła sygnał do noszonego przez pacjenta odbiornika (w postaci plastra), kiedy znajdzie się w kontakcie z kwasem żołądkowym. „Plaster” wysyła następnie informacje, takie jak nazwa leku, dawka, numer opakowania i tabletki, w postaci SMS-a bądź e-maila zdefiniowa­nemu odbiorcy, na przykład członkowi rodziny lub lekarzowi prowadzące­mu. Tabletki zostały zbadane w testach klinicznyc­h przez Lloyds Pharmacy, służąc jako placebo. Planowane jest wprowadzen­ie opisanej technologi­i do prawdziwyc­h leków, zwłaszcza tych przepisywa­nych osobom starszym, przyjmując­ym często duże ilości różnych pigułek o ściśle ustalonych porach. (SS)

Orzeczenie: Już niedługo nawet połykanie tabletek będzie monitorowa­ne…

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland