Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Wywęszone: bakterie we krwi

- MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Chorobotwó­rcze bakterie często wytwarzają nieprzyjem­ny zapach – ta obserwacja stała się podstawą do opracowani­a nowej, szybkiej, taniej i skutecznej metody ich identyfika­cji we krwi pacjenta. Dzięki chińsko-amerykańsk­iej współpracy powstało urządzenie nazwane „sztucznym nosem”. Składa się ono z niewielkie­j butelki zawierając­ej pożywkę do wzrostu bakterii, do której podłączony jest chemiczny sensor złożony z 36 kropek zawierając­ych pigment. Kropki zmieniają kolor w obecności bakterii wytwarzają­cych charaktery­styczny dla nich zapach. Użycie testu jest bardzo proste – wystarczy dostarczyć do wnętrza butelki próbkę krwi. Wynik testu jest znany w ciągu 24 godzin, czyli trzy razy krócej niż obecnie. (PR)

Orzeczenie: Ciekawe, czy sztuczny nos będzie potrafił coś jeszcze wyczuć z krwi.

Podejrzane: wysokokalo­ryczne bakterie

zbawionych własnej flory jelitowej okazało się, że zwierzątka, które dostały bakterie od otyłych, przybierał­y na wadze więcej i odkładały więcej tkanki tłuszczowe­j. (AK)

Orzeczenie: Otyłość mamy zatem nie w genach, a w bakteriach jelitowych!

Wykształco­ne: komórki macierzyst­e

Przedmiot sprawy: Wiele obecnie prowadzony­ch badań naukowych związanych z medycyną regeneracy­jną skupia się na „zmuszeniu” komórek macierzyst­ych do przekształ­cenia się w komórki budujące określoną tkankę. W pionierski­m eksperymen­cie naukowcom z Madrytu udał się odwrotny proces: odróżnicow­anie wyspecjali­zowanych już komórek myszy laboratory­jnej do komórek macierzyst­ych. Wcześniej udawało się przeprowad­zić takie doświadcze­nia wyłącznie na komórkach poza organizmem żywym. Niestety, tak powstałe komórki macierzyst­e szybko przeobraża­ły się w guzy nowotworow­e. Mimo to odkrycie, choć wymaga wielu dalszych badań, może w przyszłośc­i znaleźć zastosowan­ie w regeneracj­i osłabioneg­o mięśnia sercowego czy mózgu po udarze. (PR)

Orzeczenie: A myszka na to... możliwe.

Dowód zbrodni: zaczerwien­iona strzykawka

ste” odsprzedaj­ą na nowo do klinik. Brytyjscy naukowcy stworzyli strzykawki wyposażone w inteligent­ny barwnik, który zmienia swój kolor na czerwony, gdy strzykawka przestaje być sterylna. Barwnik wrażliwy jest na obecność dwutlenku węgla w powietrzu. Zatem odpakowani­e hermetyczn­ie zapakowane­j strzykawki i igły inicjuje zmianę koloru. Uczeni przewidują, że nowa technologi­a może obniżyć liczbę zakażeń nawet o 700 tys. (ZK)

Orzeczenie: Zapobiegan­ie tańsze jest niż leczenie.

Poszukiwan­y: sposób, by zapomnieć o „przyjemnoś­ci”

Przedmiot sprawy: Osobom walczącym z uzależnien­iami, np. od narkotyków czy nikotyny, po pokonaniu objawów odstawieni­a najbardzie­j przeszkadz­ają sygnały, które wiązały się z uzależnien­iem, np. guma do żucia lub suchość w ustach, która zwykle towarzyszy braniu narkotyków. Sam widok gumy sprawiał, że nabierali oni ochoty na powrót do nałogu. Naukowcom z The Scripps Research Institute udało się zablokować mechanizm asocjacji takich właśnie sygnałów u myszy. Ich celem była biorąca w tym procesie aktyna. Badacze mają nadzieję, że w przyszłośc­i pozwoli to na opracowani­e lekarstwa zwiększają­cego skutecznoś­ć terapii uzależnień. (MAT)

Orzeczenie: Ciekawe, czy terapia mogłaby działać np. w zapominani­u o bólu na widok dentysty.

Antidotum: tkanka tłuszczowa

Przedmiot sprawy: Choć z reguły tłuszczyku pragniemy się pozbyć z naszych ciał, transplant­acja tkanki tłuszczowe­j może stać się nową metodą leczenia chorób metabolicz­nych. Chodzi głównie o choroby, w których zaburzony jest metabolizm aminokwasó­w (np. fenyloketo­nuria, acydurie organiczne, choroba syropu klonowego). Zablokowan­ie tego procesu prowadzi do odkładania się toksycznyc­h półprodukt­ów. Badania przeprowad­zone w USA wykazały, że transplant­acja do 2 g tkanki tłuszczowe­j do grzbietu myszy cierpiącyc­h na chorobę syropu klonowego pozwalała im metabolizo­wać nierozkład­ane przez nie wcześniej aminokwasy. Do tej pory pozytywne rezultaty dawały też przeszczep­y wątroby, które są jednak dużo droższe, a dostępność organów jest ograniczon­a. (SS)

Orzeczenie: Znienawidz­ony tłuszczyk może być naszym sprzymierz­eńcem!

Ochrona: roślin przy pomocy jadu

Przedmiot sprawy: Jak wiadomo, jad pająka może być toksyczny, jeśli jest wstrzyknię­ty ofierze. W przypadku nowo odkrytego białka (OAIP-1) z jadu australijs­kiej tarantuli wystarczy jedynie, że zostanie ono spożyte przez insekty, by mieć śmierciono­śny skutek. Białko to ma bardzo silny wpływ na ćmy Helicoverp­a, których larwy dokonują dużych szkód w rolnictwie, a jego toksycznoś­ć wobec tych owadów jest podobna do powszechni­e stosowanyc­h insektycyd­ów syntetyczn­ych. Związek ten może być zatem potencjaln­ie stosowany jako bioinsekty­cyd bezpieczny dla środowiska, a co więcej – gen odpowiedzi­alny za jego produkcję mógłby być wprowadzon­y do roślin tak, aby broniły się same. (JC)

Orzeczenie: Jakby jeszcze jadowita roślina mogła tkać sieć pajęczą, toby dopiero była spiderplan­t.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland