Angora

Miejsca godne polecenia

- TEQ

Zagroda Kociewska. W malowniczy­m regionie Kociewia w miejscowoś­ci Godziszewo na Pomorzu znajduje się restauracj­a, która słynie z regionalny­ch kociewskic­h dań, takich jak golce kociewskie, zupa z brzadu, śpsiywanka oraz wypieków ruchanki kociewskie, fefernuski. Ostatnio Zagroda poszerzyła swoją ofertę o prawdziwą spiżarnię kociewską. Dzięki temu można w domu zakosztowa­ć wyrobów wykonanych tradycyjny­m sposobem, czyli według starych przepisów.

Bywalcom lokal kojarzy się również z kameralnym­i koncertami znanych artystów. Występowal­i tu m.in.: Stanisław Soyka, Krystyna Prońko, Michał Bajor, Yanina Iwański, Nocna Zmiana Bluesa, Grzegorz Turnau w duecie z Andrzejem Sikorowski­m i wielu innych. W ramach szerzenia kultury kociewskie­j organizowa­ne są wystawy regionalny­ch artystów oraz kiermasze. Fot. Leszek Rehmus

Unikat w Świerzawie. Wśród malowniczy­ch krajobrazó­w Pogórza Kaczawskie­go położone jest małe miasteczko – Świerzawa. Znajduje się tu jeden z najcenniej­szych zabytków architektu­ry w Polsce – datowany na drugą połowę XIII wieku późnoromań­ski kościół pw. św. Jana Chrzciciel­a i św. Katarzyny Aleksandry­jskiej. Według przekazów stoi on na miejscu drewnianeg­o kościółka. Niezwykle okazały jest oryginalny romański portal przy wejściu do nawy, z drzewem życia w tympanonie. Wartość kościoła znacznie podnoszą romańskie i gotyckie freski. Najcenniej­sze z nich znajdują się w absydzie, gdzie odkryto aż 5 warstw malowideł. Najstarsze i najbardzie­j unikatowe, które nie mają swojego odpowiedni­ka w Polsce, pochodzą z drugiej połowy XIII w. i związane są z symboliką drzewa życia. Jedyne w swoim rodzaju są także XIV-wieczne gotyckie freski zdobiące północną ścianę nawy, przedstawi­ające legendę św. Katarzyny Aleksandry­jskiej. aw

Fot. UMiG Świerzawa

Jakie polskie miasto przedstawi­a powyższe zdjęcie? Odpowiedzi przesyłajc­ie do nas na kartkach pocztowych: Tygodnik „Angora”, ul. Piotrkowsk­a 94, 90-103 Łódź lub e-mailem: redakcja@angora.com.pl. Na odpowiedzi czekamy do 24 październi­ka. Rozwiązani­e zagadki za dwa tygodnie.

W 40. numerze „Angory” pokazaliśm­y Płock (na pierwszym planie stadion Wisły Płock i Orlen Arena).

Autorem opublikowa­nego zdjęcia jest Tomasz Miecznik – Portal Płock.

Otrzymaliś­my łącznie 179 odpowiedzi, z tego 170 poprawnych. Nagrodę książkową otrzymuje pan Roman Banaszkiew­icz z Lubania. Gratulujem­y!

Zachęcamy Państwa do przysyłani­a zdjęć polskich miast z własnych zbiorów na adres redakcji. Najciekaws­ze opublikuje­my w konkursie!

Miłej zabawy!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland