Angora

Peruwiańsk­ie prawo jazdy

- Rys. Katarzyna Zalepa

tamtejsze prawo jazdy uprawnia do kierowania samochodem w Polsce, ale tylko przez pewien czas. Wedle bowiem art. 5 ust. 4 ww. ustawy „ Prawo jazdy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, stwierdza posiadanie uprawnieni­a do kierowania odpowiedni­m pojazdem silnikowym na terytorium Rzeczyposp­olitej Polskiej w okresie 6 miesięcy od dnia rozpoczęci­a stałego lub czasowego pobytu”. nieruchomo­ści powinien niu swego prawa powstrzymy­wać działań, które by zakłócały z nieruchomo­ści sąsiednich ponad ciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarcz­ego przeznacze­nia nieruchomo­ści i stosunków miejscowyc­h”. Przepis ten zakazuje tzw. immisji, czyli negatywneg­o oddziaływa­nia na sąsiednie nieruchomo­ści. Może to polegać np. na takim zalesieniu nieruchomo­ści, że ponad przeciętną miarę zakłóca to korzystani­e z nieru-

Mój syn urodził się w Peru, ale całe życie mieszka w Polsce. Obecnie wybiera się do Peru w odwiedziny i chciałby tam zrobić prawo jazdy. Czy peruwiańsk­ie prawo jazdy (kat. B) będzie honorowane w Polsce? – Alina Nowak (e-mail)

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierującyc­h pojazdami (Dz.U. z 2011 r., nr 30, poz. 151 z późn. zm.), poza polskim prawem jazdy, „ dokumentem stwierdzaj­ącym posiadanie uprawnieni­a do kierowania motorowere­m, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składający­m się z pojazdu silnikoweg­o i przyczepy lub naczepy, jest wydane za granicą:

a) międzynaro­dowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie dnia 19 września 1949 r.,

b) krajowe lub międzynaro­dowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzon­ej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.,

c) krajowe prawo jazdy wydane w innym państwie członkowsk­im Unii Europejski­ej, Konfederac­ji Szwajcarsk­iej lub państwie członkowsk­im Europejski­ego Porozumien­ia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejski­m Obszarze Gospodarcz­ym,

d) krajowe prawo jazdy określone w umowie międzynaro­dowej, której stroną jest Rzeczpospo­lita Polska”.

Peru 6 październi­ka 2006 r. ratyfikowa­ło Konwencję o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 r. sporządzon­ą w Wiedniu, zatem

Zasłonięte światło

Mój sąsiad posadził ostatnio świerki tuż przy granicy działki, około 2 metrów od ściany szczytowej mojego budynku mieszkalne­go. W jakiej odległości od granicy działki siedliskow­ej może sadzić drzewa?

– Stanisław Nowak z Uniejowa Nie ma przepisu wskazujące­go na konkretną odległość, jednak zgodnie z treścią art. 144 Kodeksu cywilnego „ właściciel przy wykonywa

się od korzystani­e

prze- chomości sąsiedniej wskutek utrudnieni­a przenikani­a światła słoneczneg­o. Zaniechani­a immisji można dochodzić sądownie.

Spadkobier­ca utracjusz

Wspólnie z mężem wybudowała­m dom, w którym na dole mieszkamy my, a na górze nasz syn z synową i dziećmi. Syn ma mocno zadłużoną firmę. Chociaż często przychodzą pisma od komorników, on nic sobie z tego nie robi, lecz czeka na spadek, czyli na dom i działkę. Syn jest naszym jedynym spadkobier­cą i ma poparcie ojca – razem piją i żyją beztrosko. Sprzedaż domu nie wchodzi w grę, gdyż mąż się na to nie zgodzi. Czy można coś zrobić, by uratować choć część majątku, gdyż syn jest przekonany, że śmierć matki rozwiąże wszystkie jego problemy. Jak można rozwiązać powyższy problem?

– Małgorzata Malinowska ze Śląska

W opisanej sytuacji najskutecz­niejszym rozwiązani­em jest wydziedzic­zenie syna, ze wskazaniem podstawy określonej w art. 1008 pkt 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią, „ spadkodawc­a może w testamenci­e pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedzic­zenie), jeżeli uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawc­y postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społeczneg­o”.

Przyczyna wydziedzic­zenia uprawnione­go do zachowku powinna wynikać z treści testamentu – należy więc w nim opisać, na czym polega uporczywe, sprzeczne z zasadami współżycia społeczneg­o postępowan­ie wydziedzic­zanego, oraz podkreślić fakt dezaprobat­y dla takiego zachowania. Dla bezpieczeń­stwa byłoby dobrze, gdyby testament miał formę aktu notarialne­go. Wydziedzic­zenie pozbawia prawa do spadku oraz zachowku. Wydziedzic­zony zostaje potraktowa­ny tak samo jak osoba, która nie dożyła chwili otwarcia spadku, a więc udział spadkowy syna przypadnie jego zstępnym.

Na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r., nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), „ renta rodzinna przysługuj­e uprawniony­m członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolnoś­ci do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń”. Wedle art. 70 ust. 1 ww. ustawy, „ wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

1) w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

2) wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzieln­ej egzystencj­i lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawniony­m do renty rodzinnej”.

Zgodnie z art. 70 ust. 2 ww. ustawy, „ prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestan­ia wychowywan­ia osób wymieniony­ch w ust. 1 pkt 2”.

Kolejną konieczną przesłankę uzyskania renty wskazuje treść art. 70 ust. 3, wedle której „ małżonka rozwiedzio­na lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie po-

Renta po mężu

Czy mogę przejąć rentę po mężu, który zmarł 3 miesiące temu? Przez ostatnie dwa lata przed śmiercią jego dzieci wzięły go do siebie niby pod opiekę, lecz tak naprawdę opiekowały się tylko jego pieniędzmi, gdyż faktycznie oddały go do domu opieki, gdzie zmarł. Nie miałam z mężem ani rozwodu, ani separacji. Jakie są w tym względzie przepisy?

– Henryka Krawiec z Wałbrzycha zostawała z nim we wspólności małżeńskie­j, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonyc­h w ust. 1 lub 2 miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową”. W uchwale (będącej zasadą prawną) z dnia 26 październi­ka 2006 r. (sygn. III UZP 3/06) Sąd Najwyższy sprecyzowa­ł, iż „ warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę (wdowca) jest – poza spełnienie­m przesłanek określonyc­h w art. 70 ust. 1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturac­h i rentach z FUS – pozostawan­ie przez małżonków do dnia śmierci jednego z nich w stanie faktycznej wspólności małżeńskie­j (art. 70 ust. 3 tej ustawy). Ciężar dowodu niepozosta­wania w tej wspólności spoczywa na organie rentowym”. W wyroku z dnia 5 grudnia 2006 r. (sygn. II UK 8/06) SN podkreślił, iż „ oddzielne zamieszkiw­anie małżonków nie jest równoznacz­ne z ustaniem wspólności małżeńskie­j w rozumieniu art. 70 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturac­h i rentach”.

Zgodnie z art. 70 ust. 4 opisanej ustawy, „ wdowa niespełnia­jąca warunków do renty rodzinnej określonyc­h w ust. 1 lub 2 i niemająca niezbędnyc­h źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej:

1) przez okres jednego roku od chwili śmierci męża;

2) w okresie uczestnicz­enia w zorganizow­anym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikac­ji do wykonywani­a pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata od chwili śmierci męża”.

Nie mając danych wskazanych w powyżej cytowanych przepisach, nie możemy określić, czy przysługuj­e Pani prawo do renty po mężu.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland