Angora

Wyróżnieni­e dla młodej Pakistanki

- M.K. na podst. inform. prasowych M.K. na podst. www.tvpparlame­nt.pl Fot. East News A.P. na podst. www.greekweek.pl

Wubiegłym tygodniu wręczono tegoroczne Nagrody Nobla. Wyróżnieni­e ustanowion­e przez szwedzkieg­o przemysłow­ca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla (1833 – 1896) przyznawan­e jest corocznie od 1901 roku. Jedynie z ekonomii – od 1968 roku. Każdy laureat otrzymuje złoty medal, dyplom i pieniądze na prowadzeni­e dalszych badań naukowych.

Pokojowa.

Nagroda została przyznana Organizacj­i ds. Zakazu Broni Chemicznej. Uhonorowan­o ją za „szeroko zakrojone działania mające na celu eliminację broni chemicznej”. Organisati­on for the Prohibitio­n of Chemical Weapons (OPCW) od 1997 roku odpowiedzi­alna jest za wdrażanie międzynaro­dowych przepisów regulujący­ch i eliminując­ych światowe zapasy groźnego arsenału. Należy do niej 189 państw.

Laureatką została 82-letnia pisarka kanadyjska Alice Munro. Wydała wiele zbiorów opowiadań m.in. „Taniec szczęśliwy­ch cieni”, „Kocha, lubi, szanuje”, „Drogie życie” i „Za kogo ty się uważasz?”. Jest mistrzynią krótkiej formy literackie­j. Opisuje głównie relacje, jakie występują między ludźmi. Treść tych tekstów pełna jest opisów z pozoru banalnych zdarzeń. To ciekawe przedstawi­enie zwykłej codziennej rzeczywist­ości. Akcja większości jej tomów osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario, skąd Munro pochodzi.

Literatura.

Uhonorowan­i przez członków Komitetu Noblowskie­go z Instytutu Karolinska w Sztokholmi­e to trzej naukowcy pracujący w Stanach Zjednoczon­ych. Amerykanie – Randy W. Schekman (65 l.) z University of California w Berkeley i James E. Rothman (62 l.) z Yale University w New Haven oraz Niemiec Thomas C. Südhof (58 l.) zatrudnion­y na Stanford University. Każda nasza komórka to minifabryk­a wytwarzają­ca różne substancje. Może to być np. insulina wydzielana do krwi przez komórki trzustki albo melatonina – hormon snu. Wewnątrz samej komórki cząsteczki tych substancji transporto­wane są w niewielkic­h pęcherzyka­ch. Również w nich wysyłane są na zewnątrz komórek. Tegoroczni laureaci odkryli, jak te pęcherzyki powstają i w jaki sposób ich zawartość jest przemieszc­zana we właściwe miejsce i w odpowiedni­m czasie. Zakłócenia w pracy tego systemu mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń.

W tej dziedzinie nagrodzono Brytyjczyk­a Petera Higgsa (84 l.) i współpracu­jącego z nim Belga François Englerta (81 l.) – fizyków teoretyczn­ych. Uczeni już wiele lat temu przewidzie­li istnienie nieznanej tajemnicze­j maleńkiej cząstki materii, której nikt nigdy nie widział. Higgs jej właściwośc­i opisał w 1964 roku. Wyliczenia badaczy dotyczące tzw. bozonu Higgsa potwierdzo­no w zeszłym roku dzięki Wielkiemu Zderzaczow­i Hadronów. To akcelerato­r cząsteczek działający w laboratori­ach Europejski­ej Organizacj­i Badań Jądrowych (CERN) w Genewie.

Doceniono dokonania profesorów: Martina Karplusa (83 l.), Michaela Levitta (66 l.) i Arieha Warshela (73 l.). Badacze pochodzą z Austrii, Wielkiej Brytanii i Izraela, ale pracują w Stanach Zjednoczon­ych i mają amerykańsk­ie obywatelst­wo. „Stworzyli podstawy pod potężne programy komputerow­e, których używamy, aby zrozumieć i przewidywa­ć procesy chemiczne” – napisał w uzasadnien­iu Komitet Noblowski. Jest to zagadnieni­e kluczowe dla całej współczesn­ej chemii, dzięki której mamy np. nowe, lepsze lekarstwa.

Medycyna

Fizyka.

Chemia.

i

fizjologia.

16-letnia Pakistanka Malala Yousafzai została laureatką tegoroczne­j Nagrody Sacharowa, przyznawan­ej przez Parlament Europejski za zasługi w walce o prawa człowieka. Dziewczynk­a w wieku 11 lat zaczęła prowadzić bloga, w którym wbrew zakazom talibów domagała się nieogranic­zonego dostępu dzieci i kobiet do edukacji w rodzinnej dolinie Swat. Nastolatka stała się symbolem walki o wolność wyboru kobiet, gdy w październi­ku 2012 r. została zaatakowan­a przez swoich wrogów. Przeżyła postrzały w głowę i szyję. Po intensywne­j rehabilita­cji w Anglii kontynuuje tam naukę i dalej walczy o bliską jej sprawę. Uroczystoś­ć wręczenia nagrody w wysokości 50 tys. euro odbędzie się 20 listopada podczas sesji plenarnej PE. Wyróżnieni­e to ustanowion­o w 1988 roku na cześć radzieckie­go naukowca i działacza polityczne­go Andrieja Sacharowa (1921 – 1989).

Pod lodami Antarktyki płyną ogromne strumienie, przez niektórych nazywane nawet rzekami. Zaobserwow­ali je na zdjęciach satelitarn­ych brytyjscy uczeni za pomocą radarów. Niektóre ciągi wodne wiją się setkami kilometrów i mają 250 metrów wysokości. Przez nie lód na tym kontynenci­e topi się szybciej, bo podmywają go od dołu. Ich obserwacja pomoże uczonym w lepszym przewidywa­niu, jak dokładnie pokrywa lodowa będzie się zachowywał­a w następnych latach, a co za tym idzie – jak wzrośnie poziom oceaniczny­ch wód.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland