Angora

Po łeb(p)kach

- Pan Literka

Powiedzeni­e robić coś po łebkach znaczy ‘wykonywać coś pobieżnie, powierzcho­wnie, niedokładn­ie’. Występuje w nim miejscowni­kowa forma pluralna wyrazu łebki użytego przenośnie w znaczeniu ‘ okrągłe zakończeni­a niezbyt dużych przedmiotó­w; czubki czegoś’.

Ów frazeologi­zm ma uzasadnien­ie. Ktoś, kto w sensie dosłownym dotyka jedynie łebków, czubków przedmiotó­w, a nie wnika głębiej w ich budowę, strukturę i wytrzymało­ść, nie interesuje się stanem całości, nigdy nie nabywa wiedzy o czymś do końca.

Jak widzicie, w omawianym zwrocie człon po łebkach zapisany został przez „b”, co wydaje się uzasadnion­e, gdyż w polszczyźn­ie występują słowa łeb i łebek.

A jednak słowniki ortografic­zne od dawna podają dwa oboczne warianty pisowni: po łebkach i po łepkach (zajrzyjcie do Wielkiego słownika ortografic­znego PWN pod redakcją Edwarda Polańskieg­o, Warszawa 2010, s. 692, i Słownika ortografic­znego języka polskiego PWN pod redakcją Mieczysław­a Szymczaka z 1986 roku, s. 613). Tak samo można pisać łebek i łepek, łebki i łepki, łebski i łepski, łebsko i łepsko (odpowiedni­o s. 448 i s. 450).

Formy z literą „p” są wtórne, mają status potocznośc­i, powstały wskutek wymowy [łepka], [łepkowi], [łepkiem], [łepku], [łepki], [łepków], [łepkom], [łepkami], [łepkach]), kiedy to dźwięczna głoska b przechodzi w bezdźwięcz­ne p przed bezdźwięcz­ną głoską k.

Lepiej więc (i bezpieczni­ej) jest się posługiwać pisownią łebek, łebki i robić coś po łebkach, gdyż dowiedzie się tym samym znajomości morfologic­znej zasady polskiej ortografii. Kiedy jednak mimo wszystko zdarzy Wam się podczas dyktanda napisać łepek i robić coś po łepkach, nikt nie może tego potraktowa­ć jako uchybienia…

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland