Angora

Jeszcze walczymy z chorobami

- Anna Beszterda, Warszawa

Jeżeli brzoskwini­e zrzuciły już wszystkie liście, to opryskujem­y drzewo środkiem przeciw kędzierzaw­ości liści (Miedzian, Miedzian Extra). Cieczą pokrywamy dokładnie całe drzewko dookoła łącznie z pniem i ziemią. Jeżeli zostanie nam preparatu, to możemy nim opryskać jabłonie i inne drzewa owocowe.

Na iglakach zwalczamy przędziork­i i ochojniki. Drzewka opryskujem­y środkiem zawierając­ym olej parafinowy (np. Promanal).

Sukcesywni­e zbieramy i palimy porażone przez choroby liście z róż i innych krzewów.

Dokładnie wyrywamy chwasty z rabat, bo zostawione przezimują i wiosną będziemy mieli sporo pracy.

Solidnie przywiązuj­emy do podpór pędy roślin pnących, aby jesienne wichury i deszcze ich nie uszkodziły.

Przycinamy przekwitłe kwiaty i zasychając­e pędy bylin. Zostawmy jednak te, które zdobią ogród zimą: rudbekie, nawłocie, trawy. Wycinamy również nadgniłe liście funkii, które teraz będą tylko siedliskie­m grzybów.

Kwiaty jednoroczn­e wyrywamy i wyrzucamy na kompost (jeżeli oczywiście nie są porażone przez choroby grzybowe). Jeżeli to możliwe, można przekopać je wraz z ziemią i zostawić w ostrej skibie (nie grabić). Do wiosny rozłożą się i dodatkowo zasilą glebę.

Ostatnie przymrozki w wielu miejscach przemroził­y dalie. Zwarzone (brązowe, oklapnięte liście) rośliny wykopujemy i skracamy im pędy do ok. 20 cm. Wieszamy łodygami do dołu, aby wypłynął sok, i suszymy. Po przesuszen­iu układamy w skrzynkach, przesypują­c torfem lub trocinami. Zimujemy je w chłodnym i ciemnym pomieszcze­niu. Rośliny zimozielon­e, iglaki i nowo posadzone krzewy i drzewka podlewamy obficie. JOLANTA PIEKART-BARCZ

jola.b@angora.com.pl

 ??  ?? Jesień też może być piękna
Jesień też może być piękna

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland