Angora

Kopania w garści

-

Usiłowałem wyjaśnić pochodzeni­e dwóch nazwisk krewnej z USA, która odnalazła mnie po 50 latach. Nie udało się. Dlatego pozwalam sobie zawracać głowę Szanownemu Panu. Pierwsze nazwisko to Kuraszewsk­i, wiem, że w Polsce jest tylko kilkanaści­e rodzin noszących to nazwisko i rozrzucony­ch po kraju. Drugie nazwisko to Milkamanow­icz – i o tym nazwisku nie wiem nic.

Bolesław Lewandowsk­i, Kruszwica Panie Bolesławie, Kuraszewsk­i to nazwisko odmiejscow­e, od nazwy Kurasz, to zaś powstało od nazwy osobowej, Kurasz notowanej w 1485 roku (co interesują­ce formę zdrobnioną Kuraszek znajdujemy już w 1136 roku w Bulli Innocenteg­o III). Podstawą słowotwórc­zą powyższych nazw jest kura, a konkretnie jej partner kur, czyli kogut. W gwarze koguta zwano też kuraskiem, co było wieloznacz­ne, bo znaczyło też: kapłon, kogucik z drewna, penis, oprawca, wystający węzeł. Milkamanow­icz niewątpliw­ie powstało od kogoś milkliwego, milczka lub czasownika milczeć. Warto by zbadać, jak nazwisko to się formowało, przybieraj­ąc kolejne przyrostki. Nazwisko Kuraszewsk­i nosi dziś 126 Polaków, zaś Milkamanow­icz 67.

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan w ustaleniu, skąd wywodzi się nazwisko Kopania. Trochę z przekąsem tłumaczę, że nazwisko pochodzi od staropiast­owskiego grodu Kopanica, znajdujące­go się w miejscu dzisiejsze­go Berlina i to właśnie stąd się wywodzi nazwisko – bo chyba nie z tego, że nie lubię Ani i ją kopię?

Marek Kopania Nazwisko Kopania nie wyraża emocji wobec jakiejkolw­iek Ani, nie wiąże się też z berlińską dzielnicą Köpenick. Nawiązuje wprost do staropolsk­iej leksyki, gdzie kopanią nazywano drewnianą kopyść, zaś w gwarze czas wykopów ziemniaków. W gwarze wielką nieckę określano jako kopań. Używa tego nazwiska 1225 rodaków.

W rodzinie nikt nie jest w stanie określić znaczenia ani pochodzeni­a naszego nazwiska, chociaż według mnie nazwisko wywodzi się z arabskiego. Szukając w internecie, odnalazłem określenie „kabara” jako nazwę miasta w Mali, niedaleko Timbuktu, miasto w Izraelu niedaleko Hajfy, nazwę wyspy leżącej w archipelag­u Fidżi. Ma to coś wspólnego z moim nazwiskiem?

Mirosław Kabara Wiele polskich słów brzmi (lub wygląda w zapisie) na cudzoziems­kie, to jednak tylko pozory. Kabara pochodzi od niemieckie­j nazwy osobowej Kaber, ta zaś – być może – od imienia Gabriel. W zasobie PESEL jest 133 Kabarów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland