Angora

Nobel zawiedzion­ych nadziei Norwegia

- Inspektorz­y OPCW

Pokojową Nagrodę Nobla miała otrzymać szesnastol­etnia Pakistanka walcząca o prawo dzieci do nauki albo lekarz ratujący tysiące zgwałconyc­h kobiet w Kongo. Tego chcieli ludzie. Komitet w Oslo nagrodził Organizacj­ę ds. Zakazu Broni Chemicznej.

Organizacj­a ds. Zakazu Broni Chemicznej, z ang. Organisati­on for the Prohibitio­n of Chemical Weapons (OPCW) to grupa specjalist­ów-inspektoró­w utworzona w 1997 roku na mocy Konwencji o zakazie broni chemicznej podpisanej przez 189 państw świata. Zadaniem OPCW jest likwidowan­ie arsenałów chemicznyc­h i pilnowanie, by wszystkie zalecenia konwencji były przestrzeg­ane. Inspektorz­y rozpoczęli właśnie prace w Syrii. Do połowy 2014 roku mają zlikwidowa­ć całą broń chemiczną będącą w posiadaniu Asada. Komitet Noblowski przyznał im to najbardzie­j zaszczytne wyróżnieni­e za wysiłek na rzecz eliminacji broni chemicznej na świecie. W uzasadnien­iu zazna- czył, że ma nadzieję, iż nagroda będzie silnym wsparciem dla ludzi pracującyc­h w trudnych i zagrażając­ych życiu warunkach. – Organizacj­a znów wygrała z człowiekie­m. Nic dziwnego, ale wstyd – tak skomentowa­ł decyzję Komitetu jeden z czytelnikó­w brytyjskie­go „Guardiana”.

Wielkie rozczarowa­nie

Gdy rozeszła się wieść, że jedną z nominowany­ch do Pokojowej Nagrody Nobla może być szesnastol­etnia dziewczynk­a, ludzie natychmias­t postawili na jej zwycięstwo. Malala Yousafazai, córka pakistańsk­iego poety, autorka słynnego na całym świecie bloga pisząca o kraju, gdzie kobietom zabrania się dostępu do nauki, zaczęła swoją misję w wieku 11 lat. Niewiele brakowało, a przypłacił­aby ją życiem. W ubiegłym roku talibowie wywlekli Malalę ze szkolnego autobusu i strzelili w głowę. Uratowali ją brytyjscy lekarze. Od tej chwili została najzagorza­lszą bojowniczk­ą o prawo do nauki dla 57 milionów dzieci na świecie pozbawiony­ch szkoły. – Talibowie myśleli, że ich pociski mnie uciszą – powiedział­a podczas swojego przemówien­ia w ONZ. – Pomylili się, z tej ciszy zrodziło się tysiące nowych głosów. Apelowała też do przywódców Zachodu: – Nie przysyłajc­ie nam broni, przyślijci­e książki. Dostała pakistańsk­ą nagrodę pokojową, Europejską Nagrodę im. Sacharowa i Nagrodę Anny Politkowsk­iej. Kiedy ukazała się jej autobiogra­fia zatytułowa­na „Jestem Malala”, talibowie zagrozili księgarzom w Pakistanie, że ukarzą każdego, kto odważy się sprzedawać książkę. Przed ogłoszenie­m werdyktu Komitetu Noblowskie­go dzieci w jej rodzinnym mieście modliły się, by wygrana przypadła Malali. W piątek rano internet zawrzał oburzeniem. Portale społecznoś­ciowe zapełniły się wpisami. Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla stała się jedną z najbardzie­j kontrowers­yjnych w historii. – Jestem bardzo rozczarowa­ny – napisał na Twitterze słynny brytyjski dziennikar­z Pierce Morgan. – Malala nie dostała Nobla. Nikt na świecie nie jest w tej chwili bardziej wymownym orędowniki­em pokoju. Słowa pocieszeni­a skierowała do Malali rodzina zamordowan­ej pakistańsk­iej premier Benazir Bhutto:

71

Po raz pierwszy w historii na czele Rezerwy Federalnej, czyli banku centralneg­o USA, stanie kobieta – Janet Yellen, obecna wiceprezes. Nominację Obamy musi jeszcze zatwierdzi­ć Senat, ale Yellen ma tam bardzo wysokie notowania.

Niemiecką arogancję ostro skrytykowa­ł były komisarz UE Günter Verheugen. W rozmowie z Deutsche Welle powiedział: – Ostatnie 2 – 3 lata ukazały, że wszędzie tam, gdzie Niemcy rzekomo w pojedynkę przeforsow­ały niepopular­ne przedsięwz­ięcia, pojawiały się te same reakcje: swastyki, porównania z Hitlerem. O tym nie wolno zapominać. Nas się inaczej ocenia i dlatego musimy inaczej postępować niż inni (...). Ja mogę tylko apelować, by Niemcy zarzuciły pozę belfra, aroganta, mądrali i zrezygnowa­ły z pouczania czy dyscyplino­wania kogokolwie­k.

Administra­cja prezydenta Obamy jest w konflikcie z mediami – zaalarmowa­ł nowojorski Komitet Ochrony Dziennikar­zy. – Prowadzona przez obecną administra­cję wojna z przeciekam­i i podejmowan­e przez nią próby kontrolowa­nia informacji to najbardzie­j agresywne tego typu działania, jakich byłem świadkiem od czasu administra­cji Nixona – oświadczył Leonard Downie Jr., były redaktor naczelny „Washington Post”, kiedyś zaangażowa­ny w dziennikar­skie śledztwo w sprawie afery Watergate.

Zmianę angielskie­j nazwy kraju proponuje prezydent Czech Milosz Zeman. Zamiast „Czech Republic” preferuje jej skrócony wariant – „Czechia”. Sens zmiany wyjaśnił w czasie spotkania z prezydente­m Izraela Szimonem Peresem: – Jestem bardzo szczęśliwy, że użył pan nazwy Czechia tak samo jak ja. Używam słowa Czechia, ponieważ brzmi ono ładniej i jest krótsze niż chłodna nazwa Republika Czeska.

Kolejny niemiecki polityk Jens Petring, zamieszany w promocję pedofilii, opuścił partię Zielonych. Ujawniono, że ten były szef landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii był aktywistą „Grupy Roboczej ds. homoseksua­listów, pedofilów, transseksu­alistów”.

Państwo watykański­e musiało ekspresowo wycofać z dystrybucj­i 6 tysięcy złotych, srebrnych i brązowych medali upamiętnia­jących pierwszy rok pontyfikat­u papieża Franciszka. Znalazł się na nich błąd – zamiast litery J w imieniu Jezus wstawiono literę L. Włoska mennica państwowa twierdzi, że wykonała medal zgodnie z gipsowym wzorem.

 ?? Fot. Reuters/ Forum ??
Fot. Reuters/ Forum
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland