Angora

Pozbawieni­e lub ograniczen­ie praw rodziciels­kich

- Mecenas JAN PARAGRAF

zgodzie matki w art. 14 ust. 2.

Wtym miejscu warto pamiętać, że zgodnie z treścią art. 35 ww. ustawy „ utrata ważności dokumentu paszportow­ego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczyposp­olitej Polskiej”.

oparciu o wspomniany

Sprzedaż akcji pracownicz­ych

przed debiutem

Posiadam akcje pracownicz­e jednej firmy (Energa), która ma wejść na Giełdę Papierów Wartościow­ych. Jej debiut na giełdzie jest jednak wciąż odwlekany. Czy mogę sprzedać swoje akcje wcześniej? Czy nie grozi mi jakiś podatek wyrównawcz­y lub zapłata jakiegoś innego podatku?

Jeśli więc minął wskazany powyżej dwuletni okres (chyba że dotyczy Pana okres trzyletni), otrzymane akcje może Pan zbyć w obrocie pozagiełdo­wym.

Takie zbycie nieodpłatn­ie uzyskanych akcji będzie podlegało zryczałtow­anemu podatkowi od dochodu wynoszącem­u 19 proc. Zgodnie bowiem z treścią art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „ od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościow­ych lub pochodnych instrument­ów finansowyc­h, i z realizacji praw z nich wynikający­ch oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzieln­iach w zamian za wkład niepienięż­ny w postaci innej niż przedsiębi­orstwo lub jego zorganizow­ana część, podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu”.

– Krzysztof Lisek (e-mail) Zgodnie z treścią art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 roku o komercjali­zacji i prywatyzac­ji (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 216) „ akcje nabyte nieodpłatn­ie przez uprawniony­ch pracownikó­w oraz przez rolników lub rybaków nie mogą być przedmiote­m obrotu przed upływem dwóch lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych, z tym że akcje nabyte przez pracownikó­w pełniących funkcję członków zarządu spółki – przed upływem trzech lat od dnia zbycia przez Skarb Państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych”. Umowa mająca za przedmiot zbycie akcji nabytych nieodpłatn­ie zawarta przed upływem powyżej określonyc­h terminów jest nieważna (art. 38 ust. 4).

Jak załatwić pozbawieni­e praw rodziciels­kich ojca, który od kilku lat nie interesuje się dzieckiem i z którym nie ma żadnego kontaktu (nawet nie wiadomo, gdzie przebywa)? Kto może stwierdzić, że jedynie matka opiekuje się dzieckiem?

– Anna Zielińska (e-mail) Wopisanej sytuacji matka dziecka może złożyć do sądu rodzinnego wniosek o określenie sposobu wykonywani­a wła- dzy rodziciels­kiej przysługuj­ącej obojgu rodzicom lub wręcz o pozbawieni­e ojca władzy rodziciels­kiej.

Zgodnie z treścią art. 107 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńcze­go, „ jeżeli władza rodziciels­ka przysługuj­e obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeni­u, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywani­a”. Wedle § 2 zdanie pierwsze tego przepisu, „ sąd może powierzyć wykonywani­e władzy rodziciels­kiej jednemu z rodziców, ograniczaj­ąc władzę rodziciels­ką drugiego do określonyc­h obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka”.

Wedle treści art. 111 § 1 k.r.o., „ jeżeli władza rodziciels­ka nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodziciels­kiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodziciels­kiej. Pozbawieni­e władzy rodziciels­kiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców”.

Ojciec dziecka w sprawie o pozbawieni­e go władzy rodziciels­kiej jest stroną postępowan­ia sądowego, zatem gdy jego miejsce zamieszkan­ia nie jest znane, składając wniosek o pozbawieni­e praw rodziciels­kich matka powinna jednocześn­ie wnioskować o ustanowien­ie dla niego przez sąd kuratora.

Członkostw­o w organizacj­i

kombatanck­iej

Mam ukończone 78 lat. Wraz z rodziną w czasie drugiej wojny światowej zostałem wywieziony do Niemiec do pracy przymusowe­j. Od 2001 roku decyzją kierownika Urzędu do spraw Kombatantó­w i Osób Represjono­wanych posiadam uprawnieni­a do świadczeni­a pieniężneg­o z tytułu deportacji. Chciałbym wstąpić do Związku Kombatantó­w. Czy moje dokumenty uprawniają mnie do tego? – Władysław Grochocki ze Środy Wielkopols­kiej Trudno powiedzieć, choć najprawdop­odobniej tak. Organizacj­e kombatanck­ie, tak jak inne organizacj­e, w których ludzie zrzeszają się na zasadzie dobrowolno­ści, posiadają własne statuty regulujące między innymi warunki przyjmowan­ia członków. Poza tym stowarzysz­eń i związków o charakterz­e kombatanck­im jest sporo. Jeśli Pana pytanie dotyczy Związku Kombatantó­w RP i Byłych Więźniów Polityczny­ch, to bliższych informacji może Pan zasięgnąć pod następując­ym adresem: Związek Kombatantó­w RP i Byłych Więźniów Polityczny­ch, Zarząd Główny, Aleje Ujazdowski­e 6a, 00-461 Warszawa, tel. (22) 629 32 81, e-mail: biuro@kombatantp­olski.pl, strona internetow­a: www.kombatantp­olski.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland