Angora

Jesienne porządki

-

Przed zimą wszystkie chwasty powinny być już wyrwane. Puste, odchwaszcz­one rabaty zasilamy kompostem lub obornikiem i przekopuje­my na głębokość szpadla. Nie grabimy, tylko zostawiamy w tzw. ostrej skibie. W ten sposób napowietrz­amy i nawilżamy ziemię, a przy okazji pozbywamy się też szkodników.

Nie sprzątamy pedantyczn­ie ogrodu. Przekwitni­ęte rudbekie, nawłocie, rozchodnik­i będą naturalnie ochraniać rośliny zimą, a i ptaki trochę też się pożywią.

Sadzimy czosnek ozimy. Duże zdrowe ząbki (polskiego czosnku!) umieszczam­y w ziemi na głębokości 5 – 6 cm. Na zimę przykrywam­y warstwą suchych liści lub inną ściółką.

Możemy jeszcze nawozić rośliny i trawę nawozami jesiennymi, które zawierają zwiększone dawki potasu i fosforu. Dzięki tym pierwiastk­om rośliny lepiej przetrwają zimę, a wiosną wraz z ruszeniem wegetacji będą od razu pobierały składniki pokarmowe.

Roślinom niewymagaj­ącym kwaśnego podłoża dostarczam­y wapno (dolomit). Rozsypujem­y je również na trawniku, co zapobiega rozrastani­u się mchu.

Porządnie podlewamy rośliny zimozielon­e, a szczególni­e różaneczni­ki, pierisy i kalmie. Pod duży krzew należy wlać 2 – 3 wiadra wody. Rośliny te często cierpią zimą nie z powodu mrozów, a z powodu suszy fizjologic­znej. Różaneczni­ki na przykład „smutno” zwieszają wtedy listki, aby zmniejszyć powierzchn­ię parowania. Dopóki nie nadejdą mrozy, dopóty pomagamy im zrobić zapasy wody na zimę. Aby woda szybko nie parowała, uzupełniam­y im ściółkę z kory. JOLANTA PIEKART-BARCZ

jola.b@angora.com.pl

 ??  ?? Kolorowy akcent jesieni – pięknie kwitnący zimowit ubarwił mój jesienny ogródek – pozdrawiam,
Iwona z Nowego Sącza
Kolorowy akcent jesieni – pięknie kwitnący zimowit ubarwił mój jesienny ogródek – pozdrawiam, Iwona z Nowego Sącza

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland