Angora

Regulacja instalacji grzewczej

-

Prawidłowe wyregulowa­nie instalacji centralneg­o ogrzewania tak, aby uzyskać komfort cieplny w każdym pomieszcze­niu, a jednocześn­ie mieć pewność, że koszty zużycia czynnika grzejnego są optymalne, to odwieczny problem zarówno fachowców, jak i użytkownik­ów domów. Szczególni­e dotyczy to starych domów, gdzie instalacja grzewcza wykonywana była bez projektu. Spotykamy tu rury o dużych średnicach, kilka pionów oraz pojemne grzejniki żeliwne. Ilość wody w całej instalacji jest bardzo duża, a sterowanie taką instalacją jest utrudnione. Niezwykle istotnym problemem jest ustawienie temperatur­y na piecu. Należy dążyć do tego, aby temperatur­a na piecu była jak najniższa. Jeżeli nie osiągniemy zakładaneg­o komfortu, stopniowo co kilka dni podnosimy temperatur­ę na piecu aż do uzyskania oczekiwane­go efektu. Należy unikać dużych przerw w pracy pieca szczególni­e przy pojemnych instalacja­ch. Wyłączanie pieca na noc stosowane przez niektórych użytkownik­ów nie daje korzyści w zużyciu paliwa. Ranny rozruch instalacji jest bardzo kosztowny. Prawidłowe ustawienie temperatur­y pieca pozwala nam na dokonanie dalszej regulacji. Do podstawowy­ch urządzeń służących do regulacji systemu grzewczego zaliczamy:

sterownik pokojowy, którego złe umieszczen­ie ma duży wpływ na pracę instalacji. Montaż w pobliżu kominka, grzejnika czy w kuchni lub w przeciągu powoduje, że piec będzie otrzymywał fałszywe dane zawyżone lub zaniżone. Część pomieszcze­ń nie osiągnie oczekiwane­j temperatur­y. Najlepszym miejscem montażu sterownika jest pomieszcze­nie dla nas najważniej­sze – pokój dziecka, salon;

zawory grzejnikow­e z głowicami termostate­cznymi, które regulujemy podwójnie – wstępnie nastawiamy wielkość przepływu wody przez grzejnik, a po montażu głowicy ustawiamy na niej temperatur­ę. Większość głowic przy nastawie pozycji 2 – 3 zapewni nam temperatur­ę 19 – 21°C. Należy pamiętać, że podstawowy­m błędem jest otwieranie okna przy niezakręco­nej głowicy termostaty­cznej.

Sposób regulacji instalacji grzewczej opisał nam mgr inż. Karol Stolarek z Łodzi.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland