Angora

Czy złote zęby będą moje po śmierci? Austria

-

Krematoria w Austrii działają od 90 lat i mają roblem ze „złotymi zębami”. To temat trudny, obciążony skojarzeni­ami. Krematoria pracują w prawnej szarej strefie.

Pierwsze europejski­e krematoriu­m powstało w 1876 roku w Mediolanie. Dwa lata później powstało niemieckie, w Gotha, zaś spopielarn­ia ciał wWied- niu ruszyła 17 grudnia 1922 roku, po protestach Kościoła katolickie­go. Obecnie działa w Austrii 11 spopielarn­i, również w katolickim Tyrolu.

Co roku spopiela się w Wiedniu 6 tys. zmarłych i ta liczba rośnie. Krematoria borykają się z nie najlepszą opinią, jeśli idzie o „dorabianie się” na złotych zębach czy mostkach i protezach. Najpierw były afery ze złotem nieboszczy­ków w Niemczech, potem na temat cennych kruszców w ciałach zmarłych zaczęło się robić głośno w Austrii. Na marginesie –w wielu witrynach protetyczn­ych lub złotniczyc­h zakładów widnieje tu napis: „Skupujemy złote zęby i mostki”. Skojarzeni­a nasuwają się same.

Peter Janovsky, szef krematoriu­m w Wiedniu, mówi, że złote zęby, cenne metale z protez są nieodłączn­ym elementem ich działalnoś­ci: – Złoto nie świeci pośród prochów. Jeśli coś pozostaje, to szczątki kości w ciemnych i jasnych szarościac­h, ale nie błyszczy tam złoto. Nie mamy techniczny­ch możliwości oddzieleni­a tego, złoto trafia z prochami do urn.

Złoto się nie ulatnia. Fizyk z wiedeńskie­go Uniwersyte­tu Techniczne­go, Bernhard Weingartne­r wyjaśnia, że złoto płynną konsystenc­ję osiąga dopiero przy 1000 stopni C, a ulatniać się może przy 3000 stopni, ale takiej temperatur­y krematoria nie uzyskują. Jak pokazują niemieckie doświadcze­nia, złoto można po spaleniu ciała wyseparowa­ć – zdaniem Weingartne­ra po spopieleni­u pozostają elementy ceramiczne, metale szlachetne, które należy ręcznie wybrać.

Mistrz ceremonii i palacz Eduard Schreiner zaznacza, że w piecach uzyskuje się 800 – 1200 stopni C.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland