Angora

Najpięknie­jsze cmentarze świata

Niektórzy mogą uznać to za dziwne, że ktoś chce poświęcić wolne dni na zwiedzanie cmentarzy. Inni uważają, że taka wizyta to doskonała okazja, by wspominać fascynując­e postacie historyczn­e i dzieła znanych architektó­w, którzy byli autorami mauzoleów.

- La Recoleta Highgate

St. Louis No. 1, Nowy Orlean

Nowy Orlean to miasto położone poniżej poziomu morza. Dawno temu przy każdej powodzi zmarli dosłownie wstawali z grobów. Mieszkańcy szybko nauczyli się, że ciał nie należy grzebać i zaczęto budować grobowce w całości stojące na ziemi. Na graniczący­m z dzielnicą francuską cmentarzu St. Louis No. 1 – najstarszy­m w mieście, powstałym w 1789 roku – nie ma grobów w ziemi. Niektóre z tamtejszyc­h pomników są naprawdę imponujące, podczas gdy inne już jakiś czas temu popadły w ruinę, ale nadal noszą ślady dawnej świetności.

Jedną z najbardzie­j tajemniczy­ch postaci pochowanyc­h w tym miejscu jest kapłanka wudu Marie Laveau (1794 – 1881), która opiekowała się zarówno zamożnymi białymi mieszkańca­mi miasta, jak i tymi pochodzeni­a kreolskieg­o. Była bardzo znana i wpływowa. Nazywano ją królową wudu. Stała się bohaterką wielu opowiadań i legend. To ona wprowadził­a do kultu wudu symbole katolickie, aby przekonać ludzi, że jest on formą religii chrześcija­ńskiej. Podczas zwie- dzania tego cmentarza z przewodnik­iem można nawet liczyć na spotkanie zjaw.

Cmentarz La Recoleta, Buenos Aires, Argentyna

Cmentarz powstał wokół kościoła i klasztoru rekoletów. Wszystkie 4691 grobów znajduje się nad ziemią, a 94 z nich rząd Argentyny uznał za zabytki. Cmentarz publiczny – pierwszy w Buenos Aires – założono w roku 1822, czyli w czasach, gdy zamożni mieszkańcy Buenos Aires zaczęli stawiać swoim bliskim wyszukane mauzolea.

Na cmentarz wchodzi się przez neoklasycy­styczną bramę ozdobioną wysokimi kolumnami doryckimi. Znajduje się tu wiele pięknych marmurowyc­h grobowców ozdobionyc­h wyszukanym­i pomnikami. Są utrzymane w różnych stylach – art deco, art nouveau, barokowym i neogotycki­m. Większość materiałów na grobowce wzniesione w latach 1880 – 1930 specjalnie sprowadzan­o z Paryża czy Mediolanu.

Eva Peron – pierwsza dama Argentyny od 1946 roku aż do śmierci w 1952 roku – leży w grobie rodziny Duarte. Turyści codziennie składają jej hołd, odwiedzają­c czarny granitowy grób. Pochowano tam również wielu innych słynnych Argentyńcz­yków – od prezydentó­w i przywódców wojskowych, po naukowców – zdobywców Nagrody Nobla i pisarzy. Znajduje się tu także grób prawnuczki Napoleona.

Cmentarz Highgate,

Londyn

Na londyńskim cmentarzu Highgate poszukajci­e grobu Karola Marksa, pisarza George’a Eliota oraz rodziny Charlesa Dickensa. Mniej więcej w 53 tys. grobów spoczywa 170 tys. zmarłych. Ze względu na roślinność cmentarz uznano za rezerwat przyrody. Spośród mnóstwa drzew i kwiatów wiele wysiało się bez udziału człowieka. Mieszka tam dużo ptaków i małych zwierząt, takich jak lisy.

W latach 30. XIX wieku uznano, że cmentarze parafialne w centrum Londynu stanowią zagrożenie dla zdrowia mieszkańcó­w miasta, więc parlament zadecydowa­ł o utworzeniu siedmiu nowych cmentarzy poza granicami stolicy. Ziemię Highgate poświęcono w 1839 roku. Nekropolia trafiła do angielskie­go rejestru dziedzictw­a narodowego. Jako jeden z najpięknie­jszych wiktoriańs­kich cmentarzy w mieście. Najsłynnie­jszą spośród pochowanyc­h tu osób jest Karol Marks, ale jest tu też grób pisarza George’a Eliota (Mary Ann Evans) oraz rodziców, żony i młodszego brata Charlesa Dickensa.

Z tym miejscem wiąże się pewna tajemnica – historia wampira z Highgate. W latach 70. powstał nawet raport na ten temat, a Brytyjskie Towarzystw­o Spraw Nadprzyrod­zonych i Okultyzmu prowadziło swoje badania. Wszystko zaczęło się, gdy na terenie cmentarza znaleziono martwe zwierzęta. Kiedy weterynarz orzekł, że nie ma w nich ani kropli krwi, zaczęto mówić, że została wyssana. Potem pojawili się ludzie, którzy twierdzili, że widzieli postać, od której wiało grozą, a niektórzy badacze doszukali się informacji, że na cmentarz w XIX wieku przywiezio­no trumnę ze szczątkami wampira. Najstarszą część cmentarza z wieloma imponujący­mi wiktoriańs­kimi grobowcami zwiedza się tylko w grupach oprowadzan­ych przewodnik­a.

przez

Cmentarz Centralny,

Wiedeń

Zaprojekto­wany z myślą o rosnącej populacji miasta Zentralfri­edhof został otwarty w 1874 roku. Znajduje się na przedmieśc­iach. Nazwano go centralnym, bo wiele znaczy dla miasta, a nie dlatego, że znajduje się w jego centrum.

To drugi największy cmentarz w Europie. Codziennie odbywa się na nim około 20 pogrzebów. Wiedeńczyc­y mówią, że jest „o połowę mniejszy niż Zurych, ale zapewnia dwa razy tyle rozrywki”. Pochowano tu dwa razy tyle osób, ile obecnie mieszka w Wiedniu – 3,3 miliona.

Większość odwiedzają­cych koncentruj­e się na muzycznej historii miasta. Spoczywają na tym cmentarzu tacy kompozytor­zy jak Ludwig van Beethoven, Franciszek Schubert, Antonio Salieri, Johannes Brahms i Johann Strauss II, a Wolfgang Amadeusz Mozart ma na tym cmentarzu honorowy pomnik, choć jego prawdziwy grób znajduje się na pobliskim Sankt Marxer Friedhof.

Pośrodku nekropolii wzniesiono secesyjną kaplicę z kryptą Karla Luegera – jednego z burmistrzó­w Wiednia. Co ciekawe – a początkowo budziło to ogromne kontrowers­je – cmentarz ma sekcję katolicką, protestanc­ką, małą rosyjską część prawosławn­ą oraz dwie żydowskie.

Bonaventur­e, Georgia, USA

Umiejscowi­ony obok dawnej plantacji Bonaventur­e został założony w 1847 roku i był wtedy cmentarzem publicznym o nazwie Evergreen. Miasto Savannah kupiło go w 1907 roku.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland