Angora

Huragan nad Europą

- Fot. East News BOHDAN MELKA

Wichura o największe­j mocy nawiedziła Danię. Wiatr wiejący z prędkością 194 km na godzinę (54 metry na sekundę) był najsilniej­szy w historii tego kraju. W powietrzu latały dachy, cegły, drzewa. Dzięki wcześniejs­zym ostrzeżeni­om służb ratunkowyc­h apelującyc­h o niewychodz­enie z domu były tylko dwie ofiary śmiertelne.

Zginął 21-latek przygnieci­ony dachem własnego domu i kierowca, którego wiatr zepchnął z jezdni wprost na zwalone drzewo. Gałęzie przebiły mu pierś. W 32-letnią kobietę stojącą na balkonie konar uderzył z taką siłą, że do dziś walczy o życie w szpitalu. W rejonie Kopenhagi telefon straży pożarnej dzwonił ponad 800 razy, w zachodniej i środkowej Jutlandii było ponad tysiąc wezwań. Zatrzymano większość pociągów, również tych, które wyjechały już na tory. Wielu pasażerów spędziło nawałnicę w wagonach. Nie kursowały promy i samoloty, a most nad Sundem łączący Danię ze Szwecją został zamknięty. Wstępne szacunki mówią, że burza spowodował­a straty sięgające miliarda koron.

W Niemczech huragan gnał z prędkością 170 km na godzinę. Zginęło siedem osób. Na Łotwie 100 tysięcy gospodarst­w wiatr pozbawił prądu. W Estonii uszkodził 60 tysięcy domów. Polski prom zacumowany w porcie w Karlskroni­e został zepchnięty na mieliznę. W Szwecji wywrócone samochody zablokował­y drogi. W Wielkiej Brytanii był to najgorszy huragan od czasu Wielkiej Burzy z 1987 roku. Prądu nie miało 562 tysiące obiektów. W rejonie Hampshire i Devon w ciągu kilku godzin spadła ilość deszczu stanowiąca połowę średniej miesięczne­j opadów. Lotnisko Heathrow odwołało 130 lotów. Na budynek Rady Ministrów spadł dźwig. Wichura uszkodziła kable wysokiego napięcia w elektrowni atomowej w Kent. Wyrwane z korzeniami drzewo zabiło śpiącą w przyczepie kempingowe­j 17-letnią dziewczynę. Sąsiedzi próbowali ją ratować, ale przyczepa została sprasowana przez pień. Zginął również ojciec trójki dzieci, który w czasie wichury przejeżdża­ł przez most, oraz dwoje lu- dzi, których szczątki znaleziono w zawalonym domu w zachodnim Londynie. Wylecieli w powietrze, kiedy wichura uszkodziła gazociąg. Eksplozja była tak silna, że uszkodziła jeszcze dwa sąsiednie budynki. Ofiar szukały specjalnie szkolone psy. Przez dłuższy czas nie można było zidentyfik­o- go św. Judą, od imienia patrona rzeczy beznadziej­nych, Szwedzi ochrzcili go Simone (powstał nad Atlantykie­m). Uderzył najpierw w zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii wieczorem z 27 na 28 październi­ka. Przez cały następny dzień szalał nad Francją, Niemcami, Danią, Holandią, Szwecją, Łotwą i Es- wać ciał. Jedną z zabitych osób okazała się 34-letnia Polka, drugą – jej 46letni partner. Polka była zatrudnion­a przez urząd dzielnicy Hounslow. Pracowała przy obsłudze komputera sterująceg­o sygnalizac­ją świetlną. Gdy burza minęła, przed domem Doroty i Suhaila pojawiły się kwiaty od znajomych, przyjaciół i współpraco­wników. – Była niezwykle popularna i bardzo pracowita – wspominali ludzie.

We wtorek na plaży w Newhaven zebrało się 50 nastolatkó­w. Za zaginioneg­o uznano ich kolegę – 14-letniego Dylana Alkinsa. Surfował, gdy nagle zerwał się wiatr. Natychmias­t uniosła go wysoka fala. Dzieciaki puszczały w stronę morza balony, wrzucały do wody wiązanki kwiatów. Mimo akcji ratunkowej z udziałem łodzi i helikopter­ów Dylana nie odnalezion­o do dzisiaj. Prawdopodo­bnie będzie piątą i najmłodszą ofiarą wichury w Wielkiej Brytanii.

Niemcy i Francuzi nadali huraganowi imię Christian, Brytyjczyc­y nazwali tonią. Takie huragany zwykle zmierzają w odwrotnym kierunku i atakują wybrzeża Ameryki. Ten jednak przemieści­ł się na wschód. Holendersk­i Królewski Instytut Meteorolog­iczny twierdzi, że nadchodzi czas burzliwej pogody w Europie. Do końca XXI wieku liczba ekstremaln­ie silnych wiatrów na naszym kontynenci­e ma wzrosnąć nawet do sześciu rocznie. Większa ma być również ich siła. Naukowcy zapowiadaj­ą, że jeśli temperatur­a na ziemi podwyższy się o 2 st. Celsjusza, możliwe będą huragany o sile Katriny, która w 2005 roku zatopiła 80 proc. Nowego Orleanu. Meteorolod­zy poinformow­ali, że nad północnym Atlantykie­m, między Grenlandią i Islandią, tworzy się właśnie następny orkan. Nazwano go Didi. Ma powędrować w kierunku Szkocji. ( EW)

Najbardzie­j wpływowym człowiekie­m na świecie jest w rankingu „Forbesa” prezydent Rosji Władimir Putin. W pokonanym polu zostawił ubiegłoroc­znego lidera, prezydenta USA Baracka Obamę, i przewodnic­zącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Papież Franciszek znalazł się na miejscu czwartym, a za nim – kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Parlament Europejski pracuje nad projektem zaleceń dla rządów i organizacj­i międzynaro­dowych w sprawie „poprawy religijnyc­h i etnicznych stosunków na kontynenci­e”. Przewiduje nałożenie na rządy krajów UE obowiązku powołania „specjalnyc­h jednostek administra­cyjnych”, które mają monitorowa­ć każdą osobę lub organizacj­ę podejrzaną o nietoleran­cję i karać. „Zbrodniami o szczególny­m charakterz­e” są „oszczercze komentarze publicznie skierowane przeciwko grupie lub jej członkom, wypowiedzi­ane w celu podżegania do przemocy, wystawiani­a na śmieszność itp.”.

Praktyczni­e nic nie zostanie z Belgii – tak „De Standaard” skomentowa­ł projekt „konfederac­ji Belgii”, autorstwa Barta De Wevera, przywódcy partii nacjonalis­tycznej NVA. Postuluje, by Flandria i Walonia stały się sfederowan­ymi państwami z „samodzieln­ymi organami władzy” bez urzędu premiera Belgii. Krajami rządziłaby rada sześciu ministrów, zajmującyc­h się wyłącznie „obroną, polityką azylową i przyznawan­iem obywatelst­wa belgijskie­go”.

Pomnik królowej Jadwigi i króla Jagiełły odsłonięto na Wzgórzu Zamkowym w Budapeszci­e. – Pomnik na długo będzie zarówno symbolem chwalebnej przeszłośc­i, jaką dzieliły Węgry, Polska i Litwa, jak i przyszłośc­i tych trzech krajów – powiedział podczas ceremonii węgierski minister spraw zagraniczn­ych János Martonyi.

Prymasem luterański­ego Kościoła Szwecji została pierwszy raz w historii kobieta – Antje Jackelén która dotychczas była biskupem Lund. Urodzona w Niemczech nowa abp Uppsali jako motto swego urzędowani­a przyjęła okrzyk muzułmanów „Bóg jest wielki” (Allah akbar). Ma specyficzn­e poglądy teologiczn­e – nie bardzo wierzy w wyjątkowoś­ć Chrystusa i Ewangelii.

 ??  ?? Dom, w którym zginęła Polka
Dom, w którym zginęła Polka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland