Angora

Nie bójmy się kryzysu

-

Polskie przedsiębi­orstwa kupują zagraniczn­ych konkurentó­w, stając się firmami o globalnym zasięgu.

Miedziowy koncern KGHM dokonał największe­go przejęcia w historii polskich spółek. Za 9,5 mld zł kupił kanadyjską Quadrę, co pozwoliło mu zająć czwarte miejsce na świecie pod względem wielkości zasobów miedzi.

PKN Orlen wchodzi na zagraniczn­e rynki od 2002 roku, kiedy to stał się właściciel­em 494 niemieckic­h stacji benzynowyc­h. W 2005 został większości­owym udziałowce­m holdingu Unipetrol w Czechach, w 2006 przejął rafinerię ropy naftowej w Możejkach.

Boryszew, producent chemikalió­w i części do samochodów (między innymi słynnego kiedyś płynu chłodnicow­ego Borygo) w 2010 przejął największe­go europejski­ego producenta przewodów samochodow­ych, w 2011 kupił dwie niemieckie firmy wytwarzają­ce plastikowe części do aut, w 2012 przejął niemiecką Grupę YMOS, teraz finalizuje przejęcie części japońskieg­o koncernu Tensho Electric Industries.

PZU zakupił firmę Lietuvos Draudimas AB kontrolują­cą 30 proc. litewskieg­o rynku ubezpiecze­ń, łotewską ASS Balta oraz estoński oddział duńskiego ubezpieczy­ciela Codan Forsikring A/S. Przejął również Towarzystw­o Ubezpiecze­ń LINK4. Dzięki tym transakcjo­m będzie potentatem na rynku litewskim i łotewskim oraz trzecią firmą ubezpiecze­niową w Estonii.

Bankowa grupa Getin Holding, której właściciel­em jest Leszek Czarnecki (trzeci na liście najbogatsz­ych Polaków miesięczni­ka „Forbes”) przejęła rumuński bank Romanian Internatio­nal Bank (RIB). Getin działa też na Ukrainie, Białorusi i w Rosji.

Nowy Styl z Krosna zakupił niemiecką firmę Rohde und Grahl. To już drugie przejęcie dokonane przez polskiego producenta na niemieckim rynku. Nowy Styl, czwarty największy wytwórca mebli biurowych w Europie, sprzedaje do 100 krajów, ma 14 oddziałów na całym świecie i 13 fabryk w Polsce, Niemczech, Rosji i na Ukrainie.

Asseco Poland, największa firma informatyc­zna w Europie Środkowo-Wschodniej, przejął niemal 20 zagraniczn­ych spółek, między innymi ze Słowacji, Czech, Węgier, Turcji, Izraela, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Maspex z Wadowic, producent soczków Kubuś, wykupuje konkurencj­ę już od 10 lat. Przejął czołowego czeskiego i słowackieg­o wytwórcę napojów, węgierską firmę Plusssz znaną również u nas z musujących preparatów witaminowy­ch, producentó­w soków z Bułgarii i Węgier oraz rumuńskieg­o wytwórcę makaronu i producenta krakersów.

Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: biztok.pl, Forbes

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland