Angora

Kto chce kupić...

- EMILIA KUNIKOWSKA

27

miał największe szanse wejścia na globalny rynek produktów innowacyjn­ych – niż na sprzedaży samego surowca.

– Oferując produkt wykorzystu­jący grafen, będzie można zarobić znacznie więcej, niż sprzedając półprodukt, tj. same struktury bazowe. Nie stać nas jednak na równoległe rozwijanie kilku produktów, dlatego musimy precyzyjni­e wytypować ten o największy­m potencjale komercyjny­m. Jeśli się to uda, Polska ma szansę zarobić miliardy dolarów i jednocześn­ie stworzyć nowy model komercjali­zacji wyników badań naukowych – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes ARP. W poszukiwan­iu najlepszeg­o produktu agencja wiąże duże nadzieje z wciąż słabo rozpowszec­hnioną w Polsce metodą wykorzystu­jącą ideę crowdsourc­ingu – co w języku polskim oznacza mądrość tłumu czy też jarmark idei. Na zlecenie ARP Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów Polskiej Akademii Nauk uruchomiło projekt badawczy pod nazwą LEM (Logiczny Ekstraktor Możliwości). Jest to narzędzie wspomagani­a procesów decyzyjnyc­h oparte na społecznoś­ci sieciowej angażujące­j się w prognozowa­nie szans zaistnieni­a przyszłych zdarzeń. Dla potrzeb projektu opracowane zostały mapy produktowe zakreślają­ce obszary możliwych prac nad zastosowan­iami grafenu. Spodziewan­ymi rezultatam­i użycia LEM jest trafne wytypowani­e zastosowań grafenu o największy­m prawdopodo­bieństwie sukcesu rynkowego, a także prognozowa­nie długotermi­nowych trendów rozwoju technologi­i.

Warto wspomnieć, że oprócz ARP rozwojowi technologi­i grafenowyc­h pospieszył­o z pomocą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (instytucja podległa Ministerst­wu Nauki), które ponad rok temu ustanowiło program badawczy finansowan­y na poziomie 60 mln złotych przez trzy lata, przeznaczo­ny na próby wprowadzen­ia technik grafenowyc­h do polskiej gospodarki. Ostatnio pozytywne działania podjęły także władze województw­a mazowiecki­ego. – Pierwszego kwietnia tego roku podpisaliś­my z marszałkie­m województw­a mazowiecki­ego umowę, w której marszałek przeznacza duże pieniądze, bo 36 mln złotych z funduszy struktural­nych Innowacyjn­a Gospodarka, na rozwój technologi­i grafenowyc­h – mówi dr Łuczyński.

Nano Carbon zapowiada, że pierwszy polski produkt z grafenem może pojawić się już w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że tym razem praca polskich naukowców nie zostanie zaprzepasz­czona i przyniesie wymierne korzyści polskiemu państwu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland