Angora

Kłopotliwa skrzynka

- Tekst i fot.: KAMIL KLIMASZEWS­KI PIOTR SŁOWIŃSKI PIOTR WIŚNIEWSKI

Nietypowe miejsce na ustawienie skrzynki rozdzielaj­ącej energię znaleziono w Sieradzu. Stoi na środku drogi wjazdowej do posesji przy ul. Zamkowej.

Rozdzielni­k został postawiony podczas prac wykonywany­ch w związku z rewitaliza­cją starego miasta. – Sprawa nie dotyczy żadnego elementu programu rewitaliza­cji. Są to prace prowadzone na rzecz zakładu energetycz­nego – zaprze- cza Maciej Dobosz, główny wykonawca.

PGE Dystrybucj­a przyznaje się do postawieni­a skrzynki na środku wjazdu do posesji, jednak twierdzi, że wina za taki stan rzeczy nie leży po ich stronie. – Wiem tylko tyle, że koledzy zrobili przyłączen­ie według projektu dostarczon­ego przez inwestora, czyli przez Urząd Miasta – twierdzi Bożena Matuszczak-Królak z łódzkiego oddziału PGE Dystrybucj­a.

Do postawieni­a skrzynki nikt początkowo się nie przyznawał, jednak jak ustaliliśm­y, wina leży po stronie Urzędu Miasta. Przedstawi­ciele magistratu zapowiadaj­ą, że w najbliższy­m czasie spotkają się z projektant­em oraz inspektore­m nadzoru budowlaneg­o, a sprawa feralnie postawione­j skrzynki zostanie rozwiązana. minut do polskiej szkoły, twórcy przepisów za Nysą nie przewidzie­li.

Sebastian Klähn, koordynato­r europejski­ego programu zatrudnian­ia Eures dla polsko-czesko-niemieckie­go pogranicza, jest tą sytuacją zaskoczony. Mówi, że jest to dyskrymina­cja polskich pracownikó­w, którzy są przecież obywatelam­i Unii Europejski­ej. – Moim zdaniem, wyłącznie do rodziców należy decyzja, do jakiej szkoły, niemieckie­j czy polskiej, chcą posłać dziecko – mówi Klähn (…).

Zgorzeleck­a rodzina obawia się, że niemiecki urząd może nawet doprowadzi­ć do odebrania im dzieci, dlatego kierują pozew przeciw kuratorium do sądu w Niemczech (…).

(Skróty pochodzą od redakcji „Angory”) puszczalna Nescafe arabiki i robusty.

(…) Odkrycie zostało zgłoszone do procedury patentowej. Jeśli zakończy się pomyślnie, to każda firma chcąca wykorzysta­ć je komercyjni­e będzie musiała zawrzeć umowę z uczelnią i zapłacić jej za to. – Procedura może jednak potrwać jeszcze kilka lat – zaznacza dr Rytlewski. – Urząd patentowy musi bowiem sprawdzić, czy nasze odkrycie jest pierwszym tego rodzaju na świecie – dodaje.

Osiągnięci­e UKW zostało opisane w renomowany­m amerykańsk­im „Journal of Applied Polymer Science”. Za publikację w tym amerykańsk­im czasopiśmi­e bydgoska uczelnia dostanie większe dotacje na swoje badania naukowe.

mieszanka

(Skróty pochodzą od redakcji „Angory”)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland