Angora

Pappardell­e ze szparagami

- MIROSŁAW KALICIŃSKI GOTUJE (166)

Na szparagi sezon. Kiedyś były uważane za towar luksusowy i obcy klasowo, chociaż w „Panu Tadeuszu” mistrz Adam coś tam o nim chlapnął. Szparagi białe bielone, zielone i fioletowe u nas rzadko się pojawiając­e.

Lubię zielone – mają bardziej wyrazisty smak. Samo zdrowie, witaminy B, C, K i kwas foliowy, sole potasu, wapnia, magnezu i żelaza, w dodatku mają działanie antynowotw­orowe. Można by długo jeszcze o zaletach pisać. Walory lecznicze szparagów są znane od lat w chińskiej medycynie tradycyjne­j i nie tylko. Zawierają związki pury- ny, które, niestety, nie są polecane osobom z dną moczanową. Mają jeszcze jedną powszechni­e znaną zaletę, dość jak sądzę pożyteczną i przyjemną w skutkach, a mianowicie są afrodyzjak­iem. Przeglądaj­ąc materiały o szparagach, znalazłem artykuł, w którym stwierdzon­o, że „ze względu na kształt szparagi są uznane za silny afrodyzjak”(sic!). Kogoś chyba poniosło. Szparagi przyrządza­my na mnóstwo sposobów – łatwizna, efekt murowany. Porcja dla 4 osób Koszt: 35 – 40 zł Czas przygotowa­nia: 25 – 30 minut Składniki: 2 pęczki zielonych szparagów 15 – 20 dag świeżej mozzarelli 1 – 2 czerwone papryki grillowane (użyłem gotowych ze słoika) masło opcjonalni­e 100 – 150 ml śmietanki 12 – 18-proc. (pół na pół z białym winem) starta skórka i sok z 1 cytryny sól, pieprz do przybrania: oliwki, kapary, wiórki pecorino, listki bazylii (co lubimy) porcja pappardell­e dla 4 osób Przygotowa­nie: 1. Obieramy łodygi szparagów nożem do jarzyn od główki w dół. Trzymając łodygi w obu rękach, zegnijmy je – ułamią się w odpowiedni­m miejscu. Dolne części łodygi i skórki można ugotować i odcedzić, będzie dobry smak do zupy. Górne części kroimy w poprzek od główki w kawałki 2-centymetro­we. Paprykę kroimy w paski szerokości 2 – 3 cm, mozzarellę w cienkie plasterki.

2. Szparagi przyprawia­my solą, pieprzem i sokiem z cytryny i smażymy na maśle na średnim ogniu 2,5 – 3 minuty – powinny być chrupiące i lekko surowe. Pod koniec dodajemy łyżkę masła. Dla tych, którzy nie lubią jarzyn al dente, można podlać śmietaną i poddusić dłużej, tak jak lubimy. W obu wypadkach pod koniec przyrządza­nia wrzucamy na jedną minutę paprykę, mieszamy i doprawiamy.

Szparagi serwujemy z makaronem, mozzarellą przybrane oliwkami, pecorino, listkami bazylii lub innej zieleniny, posypane startą skórką z cytryny.

 ?? Fot. autor ??
Fot. autor
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland