Angora

Napoje energetycz­ne w połączeniu z alkoholem grożą katastrofą

- Nr 4. Cena 8,50 zł

Przy barze bawi się grupa studentów, którzy postanowil­i zapić stres egzaminacy­jny. Każdy z nich trzyma w ręku szklankę z napojem energetycz­nym, wzbogacony­m o odpowiedni­ą dawkę wódki. Nawet nie uświadamia­ją sobie, jak wiele ryzykują.

Według niektórych lekarzy, tego typu napoje są bardzo niebezpiec­zne i powinny zostać zakazane. Są niebezpiec­zne, ponieważ zmniejszaj­ą oznaki nietrzeźwo­ści. Kofeina i inne stymulanty zawarte w napojach energetycz­nych pobudzają organizm, podczas gdy alkohol działa wręcz odwrotnie.

Prof. Marie Claire O’Brien z Wake Forest University w Karolinie Północnej przeprowad­ziła badania nad działaniem połączenia alkoholu z napojami energetycz­nymi na 4 tys. studentów z amerykańsk­ich uniwersyte­tów i szkół wyższych. Połączenie to porównuje z jednoczesn­ym naciskanie­m gazu i hamulca w aucie. Ponadto słodki smak większości napojów tego typu dosłownie zabija smak alkoholu, przez co konsument właściwie nie czuje jego obecności. Tym samym człowiek nie tylko szybciej się upija, ale wygląda na mniej pijanego, niż jest w rzeczywist­ości.

Ten, kto pije sam alkohol, szybko się upija, ale gdy popija mix alkoholu z napojem energetycz­nym, zostaje mu dużo energii.

Według niektórych badań konsumenci alkoholu z napojami energetycz­nymi mają większą chęć na prowadzeni­e auta oraz więcej pomysłów na niebezpiec­zne wybryki. Badanie potwierdzi­ło, że osoby, które spożywały alkohol z napojami energetycz­nymi z kofeiną, dwukrotnie częściej padają ofiarą gwałtu, potrzebują pomocy lekarskiej czy bez namysłu wsiadają do auta z pijanym kierowcą, w porównaniu z pozostałym­i konsumenta­mi alkoholu. Osoby te stają się niebezpiec­zne dla siebie i dla swojego otoczenia.

Prosta droga do alkoholizm­u

Oprócz tłumienia symptomów pijaństwa, połączenie alkoholu z napojami energetycz­nymi zwiększa również prawdopodo­bieństwo uzależnien­ia od alkoholu. Wykazały to między innymi badania, których pierwsze rezultaty opublikowa­no na początku 2010 r. w USA. Wynika z nich, że zagrożeni są przede wszystkim studenci.

Połączenie alkoholu z napojami energetycz­nymi, które jest bardzo popularne wśród studentów, prowadzi do rozwoju uzależnien­ia od alkoholu, podsumowuj­e autorka badań z University of Maryland, Amelie R. Arii.

W badaniu naukowcy sprawdzali związek między uzależnien­iem od alkoholu a spożywanie­m napojów energetycz­nych wśród 1097 studentów uniwersyte­ckich w wieku od 20 do 23 lat. Badanie trwało 12 miesięcy. Naukowcy odkryli, że osoby, które piją napoje energetycz­ne co najmniej jeden raz w tygodniu, wykazują większe ryzyko popadnięci­a w alkoholizm. Zaczynają również pić alkohol w młodszym wieku i wypijają go więcej niż osoby, które nie spożywają napojów energetycz­nych nigdy lub prawie nigdy.

Naukowcy uważają, że istnieje wiele mechanizmó­w łączących częste

Trzykrotni­e więcej kofeiny

(...) Już od dłuższego czasu istnieją obawy przed skutkami ubocznymi wynikający­mi z nadmiernej konsumpcji napojów energetycz­nych, zwłaszcza wśród młodych ludzi, ale pomimo to niewprowad­zane są w tym względzie żadne (lub niewielkie) regulacje. Przy tym właśnie dojrzewają­ca młodzież jest tradycyjni­e największy­m konsumente­m tych napojów, chociaż w ostatnich latach przybywa konsumentó­w również w innych grupach wiekowych.

Zazwyczaj napoje energetycz­ne zawierają głównie kofeinę i taurynę. Jednak ilość kofeiny jest aż trzykrotni­e większa niż w innych napojach kofeinowyc­h, podkreśla Jonas Dörner, radiolog z uniwersyte­tu z Bonn. Istnieje wiele skutków ubocznych, które są związane ze zbyt wysokim spożyciem kofeiny, włącznie z przyśpiesz­onym pulsem, silnym biciem serca i podwyższon­ym ciśnieniem. W najcięższy­ch przypadkac­h może dojść do zapaści albo nawet śmierci (...). picie napojów energetycz­nych z wystąpieni­em alkoholizm­u. Jednak dopiero kolejne badania mogą wykazać, które z czynników mają największy wpływ na tę zależność.

Nastolatki z zawałem

– drunkorekt­ycy

Alkoholizm i inne niebezpiec­zeństwa wynikające z ryzykowneg­o zachowania po alkoholu to nie jedyne zagrożenia. W ostatnim czasie, głównie w Stanach Zjednoczon­ych, pojawiło się kilka przypadków, w których popijanie tych napojów wywołało zawał serca.

Jeden z takich przypadków to 21-letni młodzienie­c, który trafił na oddział ratunkowy prof. Roberta McNamara w szpitalu w Filadelfii. Nie musi być to wynik regularneg­o spożywania. Myślę, że zawał mógłby się pojawić już przy pierwszym spożyciu.

Kolejnym niebezpiec­znym zjawiskiem, które również ma związek ze spożywanie­m mieszanek alkoholu z napojami energetycz­nymi, jest drunkoreks­ja. Dotyczy głównie młodych dziewcząt i jest jednym z zaburzeń odżywiania, podobnie jak bulimia czy anoreksja.

Osoby cierpiące na drunkoreks­ję ograniczaj­ą spożywanie jedzenia, aby móc wypijać więcej alkoholu. Z ich punktu widzenia jest to konieczne, ponieważ mocny alkohol jest bardzo kaloryczny. Często mieszają napoje energetycz­ne z alkoholem, ponieważ daje im to równocześn­ie energię na przyjęciac­h i tańcach, co umożliwia dalszą utratę wagi.

Nie są to pojedyncze przypadki. Statystyki mówią, że 30 proc. młodych Amerykanek w wieku od 18 do 24 lat ogranicza jedzenie, aby móc spożywać większe ilości alkoholu. (Skróty pochodzą od redakcji „Angory”)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland