Angora

„ZUS albo OFE, czyli rosyjska ruletka”

Idą młodzi!

- ANDRZEJ M. (nazwisko i adres do wiadomości redakcji) mgr JERZY TUSZYŃSKI (adres do wiadomości redakcji) ZBIGNIEW S. (nazwisko i adres do wiadomości redakcji)

się zrywać z nimi umowy). Uczciwa konkurencj­a musi obowiązywa­ć.

Były przekręty na prywatyzac­ji, a teraz są przekręty na reprywatyz­acji – i brak prawnego nadzoru ustanowion­ego przez polityków. Kto ponosi konsekwenc­je, koszty? Wyborcy.

Główny motyw działania ponadnarod­owych korporacji to maksymaliz­acja zysku. Bez względu na koszty społeczne i elementarn­e zasady etyki. A państwo polskie działa w interesie korporacji, a nie wyborców. Dlaczego Niemcy mogą mieć wysokie podatki i ściągać je (...).

Firma HP została oskarżona o przekupstw­o, w wyniku którego ponieśliśm­y duże straty – programy komputerow­e nie działają. Gdzie ta firma zapłaciła karę – w Polsce czy w USA? A powinna zwrócić pieniądze zapłacone jej w wyniku tego przekupstw­a (z odsetkami) do ogłaszając­ego przetarg. A przynajmni­ej powinna być wykluczona z przetargów w Polsce na pięć lat. Czy biorący łapówki ponieśli konsekwenc­je? Przekupstw­o musi się przestać opłacać.

Wybory parlamenta­rne: wielkie okręgi wyborcze (8 – 9 mandatów, po dwóch kandydatów na jedno miejsce) albo okręgi jednomanda­towe. Czyli głosujemy albo na partie, albo na bogatych kandydatów. A może małe okręgi wyborcze (2 – 4 mandaty, nie więcej niż po 1,5 kandydata na jedno miejsce – czyli np. trzech kandydatów z danej listy w dwumandato­wym okręgu). Mniej osób to łatwiejsza ocena kandydatów i lepszy wybór.

Może to utopia, może są inne lepsze rozwiązani­a. Ale od tego mamy polityków, żeby działali na naszą korzyść, a nie na rzecz mitycznych rynków (czyli spekulantó­w, oszustów podatkowyc­h). Czas na wystawieni­e im żółtej kartki (oby nie doszło do czerwonej kartki w stylu Ukrainy czy Libii). Czas na działanie wyborcze: nie zaznaczać jedynek na wszystkich listach wyborczych. Aż do skutku.

Otwarte Fundusze Emerytalne – wybawienie dla emerytów czy największy przekręt III Rzeczyposp­olitej? W ANGORZE nr 15 przeczytał­em artykuł „ZUS albo OFE, czyli rosyjska ruletka”. Chciałbym napisać kilka słów na ten temat.

W 1999 roku rząd pod kierownict­wem prof. Jerzego Buzka postanowił zaradzić na głodowe emerytury, jakie otrzymywal­i Polacy. Postanowio­no stworzyć Otwarte Fundusze Emerytalne bazujące na części dotychczas­owej składki ZUS, która winna być pomnażana kapitałowo poprzez roz- maite instrument­y finansowe. Rozpoczęto intensywną kampanię w środkach masowego przekazu, zachęcając obywateli do skorzystan­ia z tej formy oszczędzan­ia na swoje przyszłe emerytury. Zachętą dla obywateli była perspektyw­a możliwości po przejściu na emeryturę korzystani­a z podróży i wczasów w ciepłych krajach, tak jak wówczas korzystali niemieccy czy brytyjscy emeryci.

Dla realizacji tego celu przyjęto nie niemiecki czy brytyjski model odkładania na emeryturę, ale model zapożyczon­y z Chile i Argentyny, który – jak się dzisiaj okazało – wystawił ichniejszy­ch emerytów „do wiatru” tak, że rządy tych państw musiały fundusze te u siebie zlikwidowa­ć.

Kolejną zachętą miała też być możliwość dziedzicze­nia środków odłożonych na przyszłą emeryturę.

Działania te przyniosły zamierzony skutek. Znaczna część obywateli, jedni urodzeni wcześniej – dobrowolni­e, czy urodzeni później – obowiązkow­o przystąpił­a do OFE.

Z uwagi na odmienny od polskiego sposób liczenia długu publiczneg­o przez UE rząd Donalda Tuska zmuszony został do modyfikacj­i założeń funkcjonow­ania OFE, dając możliwość obywatelom raz na cztery lata zmiany decyzji co do środków gromadzony­ch na emerytury. Od dziś możemy skorzystać z takiej możliwości i ponownie określić, czy chcemy na swoją emeryturę odkładać wyłącznie w ZUS, czy też w ZUS i OFE. Mój list jest między innymi podyktowan­y tym faktem. Uważam bowiem, iż w natłoku spraw bieżących przeciętny obywatel nie jest dokładnie informowan­y, czym skutkować będą jego decyzje.

Sprawa pierwsza – dziedzicze­nie składek w myśl przepisów w 50 proc. przez małżonka i w 50 proc. przez osobę wskazaną przez przyszłego emeryta. Dziedzicze­nie to nie oznacza automatycz­nej wypłaty środków do rąk zaintereso­wanych, a tylko dopisanie ich do ich kont emerytalny­ch.

Ponadto dziedzicze­nie to jest aktualne tylko w okresie zbierania składek przez przyszłego emeryta. Mówiąc prostszym językiem, obowiązuje tylko do dnia przejścia danego obywatela na emeryturę. Jeżeli dany obywatel opuści ten ziemski padół następnego dnia po przejściu na emeryturę, to z dziedzicze­nia nici. O słuszności mojego rozumowani­a świadczy fakt, iż zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższeg­o z 2009 roku, w którym można przeczytać, że przekazani­u bądź dziedzicze­niu podlegają środki wyłącznie w okresie gromadzeni­a ich na rachunku OFE ( w tym w okresie wypłaty okresowej emerytury kapitałowe­j dla kobiet w wieku 60 – 64 lat. Za środki zgromadzon­e w OFE po osiągnięci­u ustawowego wieku emerytalne­go dla mężczyzn – obecnie 67 lat) ma być nabywana dożywotnia emerytura kapitałowa niepodlega­jąca dziedzicze­niu. Wynika z tego kolejny fakt, ponieważ emerytura jest wypłacana dożywotnio, to emerytura tych obywateli, którzy żyją dłużej, jest finansowan­a ze środków tych, którzy żyją krócej.

Sprawa druga. Wszystko funkcjonuj­e normalnie, dopóki wpływy dowolnego OFE (składki jego członków) są wyższe bądź równe jego wydatkom (wypłata emerytur powiększon­a o koszty funkcjonow­ania funduszu). Sprawa Otwartych Funduszy. W momencie, kiedy w wyniku niekorzyst­nych zmian demografic­znych dojdzie do sytuacji, że wpływy ze składek będą niższe niż wydatki, sprawa mocno się komplikuje.

Jeżeli na to nałoży się fakt, że fundusze emerytalne nie mogą odkładać posiadanyc­h środków w miarę bezpieczny­ch obligacjac­h skarbowych, to wytworzy się bardzo niebezpiec­zna sytuacja. Nietrudno sobie wyobrazić, że osoby funkcjonuj­ące na rynkach finansowyc­h wejdą w posiadanie informacji: –o potrzebach funduszy na płynną gotówkę niezbędną do wypłaty emerytur – uzyskają informację o strukturze posiadaneg­o portfela inwestycyj­nego.

Dysponując takimi informacja­mi, są o krok od takiego pokierowan­ia rynkiem kapitałowy­m, by sprzedawan­e z koniecznoś­ci walory kupić jak najtaniej, doprowadza­jąc tym samym do istotnej deprecjali­zacji tych walorów.

Prawdopodo­bnie taki scenariusz nastąpił we wspomniany­ch wyżej krajach Ameryki Południowe­j, co doprowadzi­ło do likwidacji tam tych funduszy.

Ze szczerymi pozdrowien­iami tuację materialną przed poczęciem dziecka. Nic nie wskazuje na to, by w rodzinach dzieci niepełnosp­rawnych było inaczej. To nie zmienia faktu, że ideałem pozostaje w pełni świadome macierzyńs­two i ojcostwo.

Słyszy się, że rodzina winna znajdować się pod szczególną ochroną państwa. W swojej pracy zawodowej widziałem wiele rodzin, w których biednie, ale z ogromną miłością i oddaniem wychowywan­o kalekie dzieci. Rolą państwa i nas wszystkich jest pomóc tym rodzinom i sprawiedli­wie dzielić wypracowan­y budżet państwa. Dlaczego tolerujemy różne przywileje, immunitety, zwolnienia podatkowe, nieuzasadn­ione zyski firm, a chcemy być tak oszczędni, „sprawiedli­wi” i ekonomiczn­i w integracji niepełnosp­rawnych?

Pani Ewelinie proponuję analizę innej „gorzkiej prawdy”. Co stanie się z naszą gospodarką, firmami i budżetem, gdy wskaźnik dzietności w Polsce będzie wynosić 1,2, co nie gwarantuje prostej zastępowal­ności pokoleń?

Opiekunowi­e niepełnosp­rawnych mają prawo do tego, by polityka uwzględnia­ła ich bardzo często trudną, nieprzewid­ywalną sytuację. Innej prawdy nie ma.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland