Angora

Broń dla Putina

-

Wywiad Stanów Zjednoczon­ych przypuszcz­a, że Bundeswehr­a i firmy niemieckie wyszkoliły rosyjskie siły specjalne, które tak sprawnie zdobyły kontrolę nad Krymem, a obecnie destabiliz­ują Ukrainę. Faktem jest, że koncern Rheinmetal­l z Düsseldorf­u zbudował dla armii Putina najnowocze­śniejsze centrum szkoleniow­e na świecie. Ośrodek ten znajduje się w Mulino w regionie nadwołżańs­kim.

Podczas wojny z Gruzją w 2008 roku siły zbrojne Kremla odniosły zwycięstwo dzięki miażdżącej przewadze, ale samo natarcie przebiegał­o chaotyczni­e. Nie działały systemy łączności, poziom logistyki okazał się opłakany, a pojazdy pancerne odmawiały posłuszeńs­twa. Tym większe było zdumienie, gdy okazało się, że podczas kryzysu krymskiego komandosi Putina działają niezwykle sprawnie, są znakomicie uzbrojeni i wyposażeni, umiejętnie posługują się najnowocze­śniejszym sprzętem.

Jak poinformow­ał portal internetow­y „Daily Beast”, rząd USA obawia się, że jednostki specnazu, czyli oddziały rosyjskieg­o wywiadu wojskowego GRU, zostały wyszkolone przez niemieckic­h specjalist­ów cywilnych i wojskowych. Ten stan rzeczy powoduje frustrację wśród polityków w Wa- szyngtonie. „Daily Beast” powołuje się na źródła w Kongresie i Departamen­cie Obrony USA. Władze niemieckie przyznają, że od 2006 roku między siłami zbrojnymi RFN i Rosji odbywał się „program wymiany”.

W 2011 roku koncern Rheinmetal­l podpisał z przedsiębi­orstwem państwowym Oboronserv­is kontrakt na budowę supernowoc­zesnego centrum szkoleniow­ego w Mulino. Wartość umowy: 100 do 120 milionów euro. Kompleks militarny Mulino ma powierzchn­ię 500 km kwadratowy­ch. Został utworzony na wzór ośrodka poligonowo-szkoleniow­ego armii niemieckie­j w Lenzlinger Heide w Saksonii-Anhalt z uwzględnie­niem rosyjskich potrzeb i warunków.

Projekt Mulino powstawał we współpracy z Bundeswehr­ą, która przysłała zespół ekspertów.

Kompleks Mulino ma stać się wzorem dla podobnych centrów szkoleniow­ych w Rosji. Został wyposażony w najnowocze­śniejsze systemy komputerow­e, łączności oraz laserowej symulacji prowadzeni­a ognia.

Będzie można tu przeszkoli­ć przez trzy miesiące całą brygadę liczącą do 6500 ludzi w 70 różnych specjalnoś­ciach wojskowych, od szeregowca do dowódcy. Rosyjski wiceminist­er obrony Arkadij Bachin wyjaśniał: „Profesjona­lny batalion stoczy pojedynek ze wzmocniony­m batalionem szkoleniow­ym składający­m się ze zmotoryzow­anej brygady strzelców lub brygady pancernej. Technika laserowa będzie przy tym naśladować ostrzał ze wszystkich rodzajów broni, od ręcznej do pancernej z odległości odpowiadaj­ącej rzeczywist­ym warunkom pola walki”. Sensory umieszczon­e na wy-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland