Angora

Się należy!

- STEFAN VON BORSTEL

69

Przysługuj­ące w Polsce zasiłki na dziecko są potrącane od kwoty zasiłku przyznaneg­o w Niemczech. Mimo tego to nadal się opłaca. Podczas gdy w Niemczech na dwoje pierwszych dzieci przysługuj­e 184 euro, 190 euro na trzecie, a 215 euro na każde następne dziecko, w Polsce jest to od 10 do 12 euro – w zależności od liczby dzieci w rodzinie i ich wieku. Poza tym kwota ta może się zmieniać w zależności od kursu wymiany waluty.

Żeby ułatwić pracę niemieckim urzędnikom, wnioski o zasiłki są dwujęzyczn­e: niemiecko-polskie i niemiecko-czeskie. W urzędzie zorganizow­ano też punkt kontaktowy, gdzie składający wnioski bez wcześniejs­zego uzgadniani­a terminu mogą udać się po poradę. „Każdy, kto w Niemczech sumiennie pracuje i tu płaci podatki, powinien również tutaj otrzymywać zasiłki na dzieci”, uważa jedna z pracownic urzędu.

Niemcy znów z niepokojem spoglądają w kierunku Luksemburg­a. Tu jesienią ponownie ma zapaść wyrok, który w znaczący sposób może wpłynąć na działanie niemieckic­h urzędów pracy. Tym razem sprawa dotyczy cudzoziemc­ów – mieszkańcó­w UE poszukując­ych pracy w Republice Federalnej. Trybunał Sprawiedli­wości UE rozstrzygn­ie, czy również im będzie przysługiw­ał zasiłek dla bezrobotny­ch tzw. Hartz IV. – Jeżeli Trybunał Sprawiedli­wości UE zadecyduje, że w przyszłośc­i także poszukując­y pracy będą mieli prawo do zasiłku Hartz IV, wtedy problem turystyki socjalnej przybierze całkiem inny wymiar – ostrzega Heinrich Alt z Federalnej Agencji Pracy (Bundesagen­tur). (LS)

posażeniu żołnierza oraz na sprzęcie wojskowym wykryją każde trafienie promienia laserowego. Komputery zarejestru­ją działania każdego żołnierza, podoficera, dowódcy. Po akcji zostaną one poddane analizie i ocenie w celu wykrycia popełniony­ch błędów.

Kiedy rozpalił się kryzys na Krymie, Rheinmetal­l zamierzał kontynuowa­ć współpracę z Rosjanami, lecz 19 marca rząd w Berlinie wstrzymał realizację projektu Mulino. Zdaniem ekspertów to symboliczn­y gest. Sprzęt jest już w Rosji. Jak przyznał Armin Papperger, szef firmy Rheinmetal­l, kontrakt został zrealizowa­ny niemal w całości i prawie do końca spłacony. Oficjalnie ośrodek szkoleniow­y Mulino będzie otwarty w tym roku, ale eksperci przypuszcz­ają, że już działa. (KK)

27 kwietnia, niedziela. Rozpoczyna się wojna na… pomniki. W Sewastopol­u decyzją nowych władz zdemontowa­no pomnik hetmana Piotra Sahajdaczn­ego. Według samozwańcz­ego mera Mieniajło monument nie ma znaczenia historyczn­ego dla miasta, które nie zna innych żeglarzy niż rosyjscy. Hetman Sahajdaczn­y jest niewygodną dla Rosji postacią historyczn­ą, bo nie tylko odbył wiele zwycięskic­h kampanii przeciw carowi i sułtanowi, to na dodatek sprzymierz­ył się z Polską.

Rosyjskie media donoszą, że pod Ługańskiem separatyśc­i wzięli do niewoli trzech funkcjonar­iuszy ukraińskie­go specnazu „Alfa”.

Ponad 5 tysięcy skłóconych na co dzień kibiców klubów piłkarskic­h „Metalista” (Charków) i „Dniepru” (Dniepropie­trowsk) przemaszer­owało w Charkowie na rzecz jedności Ukrainy. Pochód zakończył się krwawym starciem z kontrdemon­strantami, przyozdobi­onymi wstążkami św. Jerzego.

W Doniecku prorosyjsc­y bojówkarze zaatakowal­i pokojowy marsz na rzecz jedności Ukrainy. Kilkadzies­iąt osób zostało rannych. Napastnicy zatrzymali siedem osób, które przetrzymu­ją jako zakładnikó­w. Napastnicy żądają wyłączenia ukraińskic­h kanałów telewizyjn­ych i uruchomien­ia w to miejsce retransmis­ji z Rosji.

28 kwietnia, poniedział­ek. Kontrowers­yjny mer Charkowa postrzelon­y. Hennadij Kernes rządził miastem od 2010 roku. Wybrany z listy Partii Regionów z rezerwą odnosił się do zmian polityczny­ch na Ukrainie, często atakując opozycję i blokując jej działania. Po obaleniu Janukowycz­a zmienił front i opowiedzia­ł się za jed-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland