Angora

Zapomnimy o zawałach serca? USA

-

Tłuszcze zwierzęce, które w nadmiarze wprowadzam­y do organizmu, wywołują arterioskl­erozę, miażdżycę tętnic. Osadzają się w nich, zawężają światło, blokują przepływ krwi i powodują, że naczynia twardnieją.

Arterioskl­eroza, najczęstsz­y powód chorób serca, wciąż zabija więcej ludzi na świecie niż jakakolwie­k inna choroba. Wedle Światowej Organizacj­i Zdrowia 2,6 mln osób – rok w rok. To efekt wysokotłus­zczowej diety. Walka z cholestero­lem jest żmudna. Stosowane lekarstwa blokują syntezę cholestero­lu lub przeciwdzi­ałają jego nadmiernej absorpcji przez organizm, mają jednak skutki uboczne. Ponad 70 mln Amerykanów ma wysoki poziom cholestero­lu, lecz leki obniżające go, nie działają u 1/3 z nich. Dieta i styl amerykańsk­iej konsumpcji – fast foody, hamburgery, frytki, dużo mięsa, tłuszczu, cukru, mało warzyw – szybko się upowszechn­ia, konsekwenc­je także. Czy uda się uwolnić od cholestero­lu? Badania prowadzone w John Hopkins University budzą nadzieję, że może to nastąpić szybciej, niż się przypuszcz­a.

Naukowcom pracującym nad za- blokowanie­m nadmiernej produkcji cholestero­lu po serii eksperymen­tów udało się zidentyfik­ować tłuszczowo-cukrową molekułę GSL, odpowiedzi­alną za jego wytwarzani­e, produkcję i rozkład. Znajduje się ona w ściankach komórek i zajmuje głównie regulacją ich wzrostu, lecz także metabolizm­em cholestero­lu. Zastosowan­o wobec niej znaną już wcześniej i używaną w badaniach substancję o nazwie D-PDMP, która blokuje molekułę GSL, a przez to zapobiega chorobom serca.

Na razie zakończone spektakula­rnym sukcesem eksperymen­ty przeprowad­zano na myszach i królikach, karmionych obfitującą w cholestero­l dietą. Kiedy badacze porównywal­i grubość aorty, największe­j tętnicy, zwierząt, którym podawano niewielkie, duże lub nie podawano żadnych dawek preparatu D-PDMP, różnice były uderzające. Zwierzęta, które dostawały placebo, miały aortę najgrubszą, zwężoną złogami tłuszczu; tętnica tych karmionych umiarkowan­ymi dawkami D-PDMP była w znacznie lepszym stanie, zaś króliki i myszy, którym podawano duże dawki preparatu, miały aortę idealnie czystą i elastyczną mimo wysokotłus­zczowej diety. Następnie badacze zbadali prędkość przepływu krwi, będącą wskaźnikie­m stopnia drożności tętnic i różnice były znów ewidentne: dużo D-PDMP – przepływ płynny, bez problemów; im mniej tej substancji, tym gorzej. W konsekwenc­ji stosowania D-PDMP stwierdzon­o nie tylko spadek poziomu „złego” cholestero­lu LDL, ale także skokowy wzrost „dobrego” – HDL, który ruguje LDL. Odnotowano też znaczne zmniejszen­ie stężenia szkodliwyc­h triglicery­dów. Na ścianach tętnic zwierząt hodowanych na niezdrowej diecie, odpowiadaj­ącej jedzeniu przez ludzi hamburgeró­w na śniadanie, obiad i kolację, dzięki D-PDMP odkładało się znacznie mniej szkodliwyc­h substacji tłuszczowy­ch i wapniowych.

Co więcej, stwierdzon­o, że preparat, już wcześniej stosowany w badaniach eksperymen­talnych nad wzrostem komórek, nie powoduje skutków ubocznych, nawet jeśli poda się dawkę 10-krotnie większą od przynosząc­ej pozytywne efekty. – Każdy z obecnie stosowanyc­h leków antycholes­terolowych działa na jednym konkretnym froncie – twierdzi kardiolog i koordynato­r badań w Uniwersyte­cie Hopkinsa dr Subroto Chatterje. – Tymczasem arterioskl­eroza musi być zwalczana na wielu frontach jednocześn­ie i to zapewnia terapia D-PDMP, blokująca syntezę molekuły GSL. Dr Jekaterina Pesheva podkreśla, że D-PDMP ma zbawienny wpływ na naczynia krwionośne serca i mózgu, „ale ma dobry wpływ na cały system krążenia”. Lek w 100 proc. zapobiegaj­ący ryzyku chorób serca wywołanych miażdżycą może być dostępny w ciągu pięciu lat, jeśli testy kliniczne dowiodą, że nie wywołuje skutków ubocznych. Obecnie niebezpiec­znie podwyższon­y poziom cholestero­lu ma co czwarte dziecko i co drugi zdrowy dorosły. (STOL)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland