Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Terapeutyc­zna: szczepionk­a

- AGATA KORECKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Nowe podejście do walki z nowotworam­i proponują naukowcy z University of Pennsylvan­ia. Postanowil­i stworzyć szczepionk­ę, która nie będzie uderzać bezpośredn­io w raka, ale będzie celować w naczynia krwionośne, które zaopatrują nowotwór w substancje odżywcze. Szczepionk­a wymierzona jest konkretnie w białko znajdujące się w dużej ilości w śródbłonku naczyń odżywiając­ych nowotwory. Dodatkowo zawiera fragmenty toksyny tężca, które zwiększają odpowiedź układu odporności­owego. Po podaniu szczepionk­i trzem myszom chorym na trzy różne nowotwory (szyjki macicy, piersi i jelita grubego) zaobserwow­ano opóźnienie lub wręcz zahamowani­e wzrostu guzów nowotworow­ych. (PR)

Orzeczenie: Pierwsze myszy za płoty, ciekawe, co dalej ze szczepionk­ą.

Dostawca leków: rafa koralowa

Orzeczenie: Koralowa gąbka zapobiegaj­ąca rozprzestr­zenianiu się wirusa HIV?

Mężczyźni: postrachem gryzoni

Przedmiot sprawy: Naukowcy odkryli, że myszy boją się, kiedy wyczuwają w pobliżu mężczyzn. Obecność kobiet nie ma na nie takiego wpływu. Naukowcy od dawna zastanawia­li się, jaki wpływ ma obecność naukowców na samopoczuc­ie zwierząt laboratory­jnych, a tym samym na wyniki doświadcze­ń. Przyczyną negatywneg­o wpływu mężczyzn na gryzonie jest produkowan­ie przez nich dużej ilości feromonów. Poziom stresu myszy wywołany obecnością mężczyzn można porównać do przetrzymy­wania ich przez 15 minut w zamkniętej tubie lub zmuszania do pływania przez trzy minuty. Wyniki nie tylko tłumaczą, dlaczego kobiety bardziej boją się myszy niż mężczyźni (gryzonie przed nimi nie uciekają), ale mogą mieć też istotny wpływ na interpreta­cję wyników badań na gryzoniach. (AU)

Orzeczenie: Mężczyzna w domu zamiast kota?

Pod lupą: kupa problemów

nów i utrudniać walkę z bakteriami chorobotwó­rczymi dla ludzi. (MAT)

Orzeczenie: Może jednak krowie placki bardziej nadają się na opał niż na nawóz?

Zakłopotan­e: mączliki

Przedmiot sprawy: Jak zniechęcić mączlika szklarniow­ego do atakowania roślin? Wystarczy wystawić go na działanie obezwładni­ającego zapachoweg­o koktajlu z ogórka, cukinii, rzeżuchy, kapusty i fasoli. Mączlik, mając ochotę zjeść każdą z tych roślin nie będzie się mógł zdecydować i po prostu się podda – donoszą brytyjscy naukowcy. Tzw. efekt zakłopotan­ia podobny jest do sytuacji, kiedy chcemy zrozumieć jednocześn­ie, co mówią do nas w telewizji, radiu i z pokoju obok. Nie jesteśmy w stanie skupić się na wszystkich trzech osobach naraz. Niestety, u owadów wspomniany efekt trwa jedynie ok. 15 godzin, dlatego trzeba go połączyć ze spryskiwan­iem środkami ochrony roślin. (ZK)

Orzeczenie: Nie tylko pestycydy chronią przed szkodnikam­i.

Wykryta: depresja z krwi

wej. Gdy poziom serotoniny odbiega od normy, mogą pojawić się symptomy depresji – popadanie w zły nastrój, pojawienie się negatywnyc­h myśli oraz trudności z koncentrac­ją. (MK)

Orzeczenie: Poziom strachu już dawno można było wykrywać z krwi – poprzez poziom jej zmrożenia w żyłach.

Na ratunek: świnie modyfikowa­ne genetyczni­e

Przedmiot sprawy: Naukowcy donoszą, że świńskie serce przeszczep­ione pawianowi ponad rok temu wciąż dobrze funkcjonuj­e. Jest to wielki sukces, gdyż dotychczas­owe próby kończyły się odrzucenie­m organu mniej więcej po 6 miesiącach. Dlaczego tym razem się udało? Naukowcy zmodyfikow­ali DNA świni, upodabniaj­ąc jej układ immunologi­czny do ludzkiego. W opisywanym eksperymen­cie świńskie serce (anatomiczn­ie najbardzie­j przypomina­jące serca naczelnych) wszczepion­o obok prawdziweg­o serca pawiana. W kolejnym kroku naukowcy całkowicie zastąpią serce małpy i sprawdzą, czy można w ten sposób uzyskać pełne podtrzyman­ie życia. (AU)

Orzeczenie: Nie da się być bliżej ludzi.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland